Kwas glikolowy - co warto o nim wiedzieć?

Kwas glikolowy to preparat wykorzystywany w celu wykonania peelingu chemicznego. Stężenie kwasu może wynosić od 15% do 50%, należy jednak pamiętać, że w przypadku stężenia powyżej 30% zabieg powinien być wykonany w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym.

Peeling z wykorzystaniem kwasu glikolowego to peeling średniogłęboki, jest on mniej inwazyjny niż mikrodermabrazja, czyli mechaniczne ścieranie naskórka, ale jest jednocześnie silniejszy od peelingu enzymatycznego. 
W warunkach domowych można wykonać peeling za pomocą kwasu o stężeniu 15%, czyli preparatem łagodniejszym w działaniu i jednocześnie mniej złuszczającym. 
Kwas glikolowy zaliczany jest do alfa-hydroksykwasów, znanych jako AHA. 

Parszywa dziewiątka. To tym produktom możesz podziękować za zmarszczki, plamy wątrobowe, wypryski, szarą cerę i cellulit...

Działanie kwasu glikolowego

Działanie kwasu glikolowego polega przede wszystkim na rozluźnianiu łączeń międzykomórkowych w martwym naskórku, dzięki czemu możliwe jest złuszczenie martwych komórek. Dodatkową zaletą kwasu glikolowego jest głębokie oczyszczanie, czyli usunięcie tego, co skórze nie jest potrzebne. Dzięki oczyszczaniu skóra mobilizuje komórki do regeneracji, poprawie ulega także krążenie krwi w skórze, czego efektem jest zwiększenie produkcji elastyny i kolagenu, a docelowo poprawa sprężystości i napięcia skóry. 


Peeling z wykorzystaniem kwasu glikolowego sprawia, że skóra staje się świeża, zregenerowana, pozbawiona martwych komórek. Jest także odpowiednio nawilżona, lepiej ukrwiona i dotleniona, zmniejsza się ponadto widoczność zmarszczek. 
Peeleng w znaczny sposób niweluje ryzyko wystąpienia wyprysków i zaskórniaków, zwężają się także pory. W przypadku zabiegu wykonywanego w warunkach domowych należy jednak zachować szczególną ostrożność. 
Nietrudno zauważyć, ze zabieg ten posiada wiele zalet, należy jednak pamiętać, że skóra po zabiegu wymaga odpowiedniej pielęgnacji

Jak chronić cerę jesienią i zimą? Porady dietetyka, kosmetologa i lekarza

Doskonałym rozwiązaniem okazuje się dopełnienie peelengu kwasem glikolowym z terapią nawilżającą lub odżywiającą skórę – substancje odżywiające i odmładzające skórę wchłaniają się znacznie lepiej po wykonanym peelingu głębokim. Należy jednak pamiętać, by skórę po tego typu zabiegu traktować delikatnie, zachowując ostrożność i zapewniając maksymalną ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB.

Kwas glikolowy czy migdałowy - który wybrać?

Wiele osób zastanawia się, czy wybrać kwas glikolowy, czy też zdecydować się na alternatywne rozwiązanie, czyli kwas migdałowy?
Kwas migdałowy, podobnie jak inne kwasy AHA, posiada zbawienny wpływ na skórę – łagodnie ją złuszcza, odmładza, a co najważniejsze, nie powoduje podrażnień, bez obawy można go stosować w przypadku cery z problemami.
Kwas migdałowy działa w rogowej warstwie skóry, jego działanie jest silniejsze od kwasu glikolowego, ale jednocześnie wolniejsze, dzięki czemu nie dochodzi do niepożądanych reakcji. 

Efekty uzyskane w procesie peelingu kwasem glikolowym i migdałowym są bardzo podobne, można więc traktować obydwa rozwiązania jako alternatywę.
Ważne jest jednak to, aby zabieg był wykonany prawidłowo, z wykorzystaniem preparatu o odpowiednim stężeniu oraz dopełniony kuracją nawilżającą lub odżywiającą.

Więcej o: