Skuteczne sposoby na rozstępy

Ciąża to magiczny czas dla każdej kobiety. Oczekiwanie na dziecko, czas niepewności, tajemnicy i magii. Niestety, mniej pozytywnym wymiarem okazują się rozstępy, które pojawiają się w okolicach ud i brzucha najczęściej w czasie ciąży.

Jest to problem dość powszechny, warto jednak pamiętać, że na rynku dostępne są kosmetyki, dzięki którym ryzyko wystąpienia nieestetycznych zmian skórnych w znaczmy sposób się zmniejsza.
Mowa tu oczywiście o kremach na rozstępy, stosowanych głównie przez kobiety w ciąży.

Jak zachować dobry wygląd w ciąży? Ekspert rozwiewa 6 najczęstszych wątpliwości

Kobiecy problemami

Rozstępy to problem, z którym zmaga się większość kobiet w ciąży. Nieestetyczne blizny w okolicach ud i brzucha spędzają sen z powiek przyszłym matkom. Wiele kobiet decyduje się jednak na walkę z rozstępami i to już w czasie ciąży. Niezawodnym narzędziem okazują się w tym przypadku kosmetyki na rozstępy, dostępne w aptekach oraz sklepach drogeryjnych.
Ilość i różnorodność kosmetyków na rozstępy potrafi przyprawić o przysłowiowy zawrót głowy. Poszczególne propozycje różnią się składem, właściwościami, a nierzadko także ceną. Warto jednak pamiętać, że skuteczność kuracji w dużej mierze zależy od tego, kiedy rozpoczęta zostanie walka z rozstępami – inaczej rzecz ujmując, im wcześniej, tym lepiej.

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby walkę z rozstępami rozpocząć jeszcze w czasie ciąży, należy jednak pamiętać o tym, aby wybierać kosmetyki przeznaczone dla przyszłych matek – skład tych preparatów został opracowany pod kątem potrzeb i wymagań organizmu kobiety, która spodziewa się dziecka. Co ważniejsze, kosmetyki dla kobiet w ciąży poddawane są specjalnym badaniom, dzięki czemu przyszłe matki mogą mieć pewność, że żadna z użytych substancji nie stanowi zagrożenia ani dla kobiety, ani dla dziecka.

Rozstępy na udach: przyczyny, zapobieganie, usuwanie

Poszczególne propozycje kosmetyczne różnią się jednak od siebie, wbrew pozorom są to dość istotne różnice, od których w dużej mierze zależy to, czy dany preparat na rozstępy w ciąży właściwie spełni swoją funkcję. Kosmetyki na rozstępy w ciąży dostępne są w różnych postaciach, najpopularniejsze to olejki, balsamy i kremy.
Różnice zauważalne są także w zakresie zapachu – niektóre kosmetyki na rozstępy w ciąży są bezzapachowe, inne natomiast charakteryzują się zapachem bardzo intensywnym, fakt ten jest szczególnie ważny dla przyszłych matek, które w czasie ciąży są szczególnie wrażliwe na zapachy.
Czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę jest także to, od jakiego etapu można stosować konkretny preparat kosmetyczny.

Kiedy można zacząć stosować kosmetyki na rozstępy w ciąży?

Wybierając kosmetyk na rozstępy w ciąży warto zwrócić uwagę na to, od którego momentu można go stosować. Wśród propozycji znaleźć można preparaty dozwolone już od pierwszych dni ciąży, jak i takie, których można używać dopiero od drugiego trymestru, czyli w czwartym miesiącu ciąży. Ograniczenie to wynika przede wszystkim z tego, że w pierwszym trymestrze płód rozwija się najintensywniej, co oznacza brak badań potwierdzających bezpieczeństwo przedmiotowych kosmetyków właśnie w tym okresie ciąży.
Dobrej jakości kremy na rozstępy w ciąży powinny posiadać w swoim składzie substancje o potwierdzonych właściwościach wzmacniających włókna kolagenu i elastyny np. wyciąg z wąkrotki azjatyckiej, oleje z krokosza barwierskiego lub słodkich migdałów, witaminę E.
W zależności od użytych składników, kremy na rozstępy w ciąży mogą wyłącznie wzmacniać skórę, spłycać powstałe rozstępy, a także niwelować uczucie świądu, powstałe w wyniku rozciągania się skóry.

Zaopiekuj się swoją skórą! Zobacz, jak zrobić sobie domowe spa z naturalnych składników

Więcej o: