Kwas migdałowy w kosmetyce

Naturalne substancje pozyskiwane z roślin są chętnie wykorzystywane przez producentów kosmetyków, ze względu na ich wyjątkowe właściwości. W ostatnich latach szczególną popularność zdobyły kwasy owocowe, które umożliwiają wyeliminowanie wielu problemów skórnych, w tym przebarwień i drobnych zmarszczek. Jednym z tych, które zasługują na szczególną uwagę, jest kwas migdałowy.

Kwas glikolowy czy migdałowy?

Kwas migdałowy oraz kwas glikolowy należą do AHA – kwasów rozpuszczalnych w wodzie, które wyróżniają się ze względu na bardzo dobre właściwości nawilżające. Zarówno jeden, jak i drugi skutecznie złuszczają skórę, odmładzają ją i usuwają przebarwienia. Jednak działanie kwasu glikolowego jest silniejsze niż migdałowego, co w pewnych sytuacjach jest korzystne, ale w innych może być przyczyną podrażnień skórnych. Kwas migdałowy – ze względu na swoje mniej inwazyjne działanie – jest lepszym rozwiązaniem w przypadku wrażliwej skóry, a ryzyko wystąpienia skutków ubocznych podczas jego stosowania jest niższe.

Na tropie najlepszych kremów przeciwzmarszczkowych

Jak często wykonywać zabiegi w kwasem migdałowym?

Zabiegi z kwasem migdałowym najlepiej wykonywać w dobrym salonie kosmetycznym, dostosowując ich częstotliwość do wskazówek kosmetyczki, która określi ją na podstawie indywidualnych potrzeb skóry. Peeling kwasem migdałowym przynosi najlepsze rezultaty wtedy, gdy wykona się serię 6-8 zabiegów, a przerwa między kolejnymi wizytami w gabinecie kosmetycznym wynosi od 14 do 21 dni. Zaletą kwasu migdałowego jest to, że zabiegi można rozpocząć w dowolnym momencie, podczas gdy z silniejszych kwasów nie powinno się korzystać latem, ponieważ intensywne promieniowanie słoneczne zwiększa ryzyko podrażnień. Po wykonaniu serii zabiegów skóra staje się gładsza i lepiej nawilżona. Poprawia się jej koloryt, dzięki rozjaśnieniu przebarwień i wygładzeniu blizn potrądzikowych. Co więcej, kwas migdałowy sprawia, że skóra jest bardziej napięta, a zmarszczki mniej widoczne. Cera jest mniej przetłuszczona i wykazuje odporność na powstawanie zaskórników.

Jeden z dziewięciu, czyli wybierz ulubieńca z listy polecanych produktów z kwasami

Jak stosować kwas migdałowy w domu?

Kwas migdałowy jest składnikiem wielu kosmetyków, dlatego można go wykorzystywać w domowej pielęgnacji. Krem z kwasem migdałowym to idealna propozycja dla osób, które chciałyby pozbyć się zaskórników i przebarwień. Takie produkty ma w swojej ofercie wiele firm, między innymi Pharmaceris, Bandi oraz Bielenda. Niektórzy producenci proponują również peelingi i toniki z kwasem migdałowym. Stosując takie kosmetyki należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim nie można korzystać z kwasu migdałowego, jeżeli ma się do tego jakiekolwiek przeciwwskazania. wśród których znajdują się aktywne infekcje wirusowe i bakteryjne, choroby zapalne skóry, świeże blizny oraz stosowanie antybiotyków lub retinoidów. Ponadto zabiegi z kwasem migdałowym należy wykonywać zawsze zgodnie ze wskazówkami producenta kosmetyku, który się stosuje. W przypadku stosowania peelingu nie można przekraczać maksymalnego czasu aplikacji oraz zalecanej częstotliwości użycia, ze względu na ryzyko wystąpienia podrażnień.

Młoda skóra na długo? Znamy na to sposoby. Wieczorna pielęgnacja cery dojrzałej

Więcej o: