Jak radzić sobie z cerą naczynkową?

Cera naczynkowa to problem, z którym zmaga się wiele kobiet, zwłaszcza w wieku dojrzałym. Czerwone niteczki pojawiające się na twarzy wyglądają nieestetycznie, nic więc dziwnego, że kobiety starają się zniwelować ten problem.

Przyczyną takiej sytuacji jest uszkodzenie naczynek włoskowatych, czyli mikroskopijnych żyłek, które znajdują się w obrębie twarzy.
Jak wiadomo, naczynia krwionośne spełniają bardzo ważną funkcję – dostarczają tlen do komórek. Zdarza się jednak, że żyłki są zbyt słabe i podczas skrętu lub rozszerzania łamią się, czego efektem są czerwone plamki, przypominające siniaki na twarzy. Należy jednak podkreślić, że – w przeciwieństwie do siniaków – popękane naczynka nie goją się i nie zanikają, a co ważniejsze, ich leczenie jest bardzo trudne i długotrwałe.
Idealnym rozwiązaniem jest zapobieganie ich występowaniu, w tym celu pomocne okazują się kosmetyki przeznaczone właśnie do cery naczynkowej.

Pąsowe poliki, czyli o cerze płytko unaczynionej

Krem a przyczyna pękania naczynek

Na rynku można znaleźć różne kremy do cery naczynkowej. Wydawać się może, że poszczególne propozycje różnią się wyłącznie marką i opakowaniem, rzeczywistość weryfikuje jednak to stwierdzenie – aby prawidłowo wybrać kosmetyk do cery naczynkowej, należy przede wszystkim poznać przyczynę problemu.
Okazuje się, że przyczyny teleangiektazji, czyli pękania naczynek, mogą być różne. Znajdujące tuż pod skórą drobne żyły są bardzo delikatne, dlatego też nawet nieznaczne czynniki zewnętrzne bądź urazy mogą sprawić, że żyłki zaczną się rozszerzać i pękać. Niestety, żyły nie posiadają zdolności regeneracyjnych, dlatego też brak leczenia jest równoznaczny z utrzymywaniem się szeroko rozumianych „pajączków naczyniowych”.

Przyczyny uszkodzenia podskórnych naczyń krwionośnych mogą być różne, niekiedy bardzo błahe – zbyt intensywne szorowanie twarzy, mycie zbyt gorącą wodą, a nawet nadmierna ekspozycja na słońce. Zmiany naczynkowe mogą być również efektem urazów mechanicznych.
Popękane naczynka występują także w przypadku trądziku różowatego, w tej sytuacji leczenie może okazać się bardzo trudne. Często zdarza się, że cera naczynkowa zaczyna ujawniać się dopiero w wieku dojrzałym. W dużej mierze przyczyną takiej sytuacji jest fakt, że skóra stała się bardziej cienka i delikatna, a żyły bardziej widoczne. Skłonności do cery naczynkowej można ponadto dziedziczyć.
Przyczyną powstawania zmian naczynkowych jest także nadmierne spożywanie alkoholu przez długi czas, czego efektem jest podwyższone ciśnienie krwi, a w efekcie rozszerzanie się naczyń krwionośnych.

Domowe sposoby na urodę: 7 pomysłów na wykorzystanie pielęgnacyjnych właściwości ogórka

Jakie kremy wybrać?

Jednym ze sposobów niwelowania problemów naczynkowych w obrębie twarzy, są kremy do cery naczynkowej. W tym momencie pojawia się jednak pytanie, który kosmetyk wybrać?
Na rynku dostępne są różne kosmetyki dedykowane do cery naczynkowej, należy jednak pamiętać, że każdy ma inne przeznaczenie. Warto więc zaopatrzyć się w krem na dzień i na noc, a także w odpowiedni kosmetyk do opalania, przeznaczony właśnie do cery naczynkowej.
Godny polecenia jest Bioliq dermo - krem kojąco-wzmacniający do cery naczynkowej, który dzięki zawartości wyciągu z kasztanowca, optymalnie wzmacnia kruche naczynka. Na uwagę zasługuje również krem Bioderma lub Floslek, które również wspomogą cerę naczynkową.
Dla kobiet dojrzałych i starszych doskonałym rozwiązaniem jest natomiast krem przeciwzmarszczkowy do cery naczynkowej (tu można polecić krem z serii Pharmaceris lub odżywkę Nanobase.), który wygładza zmarszczki i sprawia, że cera staje się gładsza, bardziej delikatna, a nieestetyczne siniaki i zmiany naczynkowe zostają optymalnie zniwelowane.

Więcej o: