Pierwsza depilacja. Na najczęstsze pytania odpowiada lekarz dermatolog

Po depilacji włosy rosną szybciej? Czy to prawda, że już nastolatki powinny usuwać w ten sposób owłosienie? Na te i inne pytania dotyczące depilacji odpowiada dermatolog - doktor Aleksandra Jagielska z Klinki Sthetic, ekspert marki Braun.

kobieta.gazeta.pl: Wosk, depilator, maszynka, laser. Na którą metodę najchętniej decydują się Polki?

Doktor Aleksandra Jagielska, z Klinki Sthetic, ekspert marki Braun: Polki nadal najczęściej wybierają najprostsze metody depilacji, czyli maszynki do golenia. Drugie w kolejności są depilatory. Również dlatego, że tego typu depilacja jest najprostsza do przeprowadzenia w warunkach domowych.

Co zrobić, żeby zmniejszyć ewentualny dyskomfort depilacji?

- Aby pierwszy zabieg usuwania włosków nie był bolesny należy pamiętać o kilku zasadach: po pierwsze dobrze jest dzień przed zrobić peeling skóry. Depilacja powinna być przeprowadzona na mokro, zawsze lepiej wieczorem po kąpieli, ciepła woda rozluźnia skórę i niweluje dolegliwości bólowe, poza tym włoski staną się bardziej miękkie. Należy pamiętać o tym, ze jeżeli włoski są zbyt długie, to lepiej je najpierw zgolić, poczekać parę dni aż trochę odrosną i dopiero wtedy użyć depilatora. Im dłuższe włoski tym większy dyskomfort. Zawsze też lepiej depilację zacząć od nóg, zawsze od dołu łydek i najpierw przedniej powierzchni goleni. Po nabraniu wprawy łatwiej jest przejść do bardziej delikatnych i wrażliwych okolic.

Kiedy jest czas na pierwszy zabieg? Czy to prawda, że już nastolatki powinny usuwać w ten sposób owłosienie? Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej?

- Nie ma wyraźnej granicy wiekowej, kiedy należy przeprowadzić pierwszą depilację. Średnio jest to okres dojrzewania i moment, kiedy rosnące włoski zaczynają stanowić dla danej osoby problem estetyczny. U każdej dziewczyny ten czas może się różnić, bo różna jest genetyka, rodzaj włosów i nasilenie ich wzrostu.

Doktor Aleksandra Jagielska, z Klinki Sthetic, ekspert marki BraunDoktor Aleksandra Jagielska, z Klinki Sthetic, ekspert marki Braun fot. materiały partnera

Jaki depilator powinny wybierać młode dziewczyny?

- Obecnie na rynku pojawiły się depilatory specjalnie dedykowane dla młodych dziewcząt, których skóra jest delikatniejsza niż osób dorosłych. Te depilatory są wyposażone w specjalne nakładki dla początkujących niwelujące dolegliwości bólowe i ułatwiające sprawne przeprowadzenie zabiegu. Zaleca się stosowanie takiej nakładki przez okres ok. 4 tygodni i po nabraniu wprawy można przejść już do tradycyjnej nakładki depilującej.

Od których części ciała najlepiej rozpocząć depilację depilatorem?

- Depilację zawsze jest lepiej zaczynać od nóg. Rozpoczynamy od okolicy kostek, przez przednią powierzchnię goleni, potem tył łydek i następnie przechodzimy wyżej. Depilatora używamy w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów, zawsze pod kątem 90 stopni.

Wrastające włoski. Coś z czym każda kobieta, która usuwa włosy miała do czynienia. Są na to sprawdzone sposoby?

- Aby zapobiegać wrastaniu włosków dobrze jest zrobić peeling dzień przed zabiegiem, a po depilacji porządnie ją natłuścić łagodzącymi balsamami. Istnieją tez gotowe preparaty zawierające np. papainy hamujące wrastanie włosków, które opóźniają ich  odrost  i zmiękczają  je. Aby jednak były one skuteczne należy je zastosować bezpośrednio po depilacji i jeszcze przynajmniej przez 2 kolejne dni po smarując skórę dwa razy dziennie. Świetny efekt również na wrastające włosy dają zabiegi laserowe.

Jaki jest najczęstszy mit dotyczący depilacji?

- Najczęstszym mitem dotyczącym depilacji jest ten, że po depilacji włosy rosną jeszcze szybciej i są grubsze. Te czynniki zależne są od DNA – to geny determinują tempo odrastania, grubość włosów czy ich kolor.

Braun Silk-épil 5 5-511 Wet&Dry - depilator posiadający w zestawie nasadkę dla osób zaczynających depilację Braun Silk-épil 5 5-511 Wet&Dry - depilator posiadający w zestawie nasadkę dla osób zaczynających depilację  materiały partnera