Kwas mlekowy posiada wiele zalet. Jak wykazują badania naukowe, posiada on właściwości złuszczające, zapobiega starzeniu się skóry i optymalnie ją nawilża. Niepodważalną zaletą kwasu mlekowego jest także blokowanie cyklów komórkowych oraz spowalnianie śmierci komórek, co w rzeczywistości oznacza mniej zmarszczek.
Ciekawostką może okazać się fakt, że właściwości kwasu mlekowego były wykorzystywane i doceniane już w starożytności i to całkowicie nieświadomie! Doskonałym potwierdzeniem tej tezy są stosowane w czasach antycznych kąpiele mleczne oraz nacieranie skóry zsiadłym mlekiem.
Krem z mocznikiem a optymalne nawilżenie cery
Zaletą kwasu mlekowego jest to, że wykazuje on słabsze właściwości niż popularny kwas glikolowy, aczkolwiek posiada silne działanie nawilżające i przeciwzmarszczkowe. Posiada on także większą cząsteczkę, dzięki czemu nie wnika tak głęboko w skórę, a tym samym bez obawy może być stosowany w warunkach domowych nawet w wyższych stężeniach.
Kwas mlekowy zapewnia jednolity kolor skóry, zmniejsza ilość przebarwień, przyczyniając się jednocześnie do zwiększenia grubości warstwy twórczej naskórka i wzmocnienia skóry, także w zakresie struktury kolagenowej, korzystnie wpływa na odpowiednie nawilżenie naskórka, uelastycznia i ujędrnia skórę, a także w znaczny sposób przyczynia się do zniwelowania ilości zmarszczek. Skóra staje się bardziej odżywiona, wygładzona, jędrna i elastyczna, nabiera blasku i energii.
Kwas mlekowy bez problemu można kupić w sklepach z naturalnymi kosmetykami, warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że przedmiotowy preparat dostępny jest w różnych stężeniach.
Krem przeciwzmarszczkowy - twój sprzymierzeniec w walce ze zmarszczkami
Kwasu mlekowego nie należy stosować bezpośrednio na skórę, może to spowodować efekty odwrotne do pożądanych. Produkt ten, bez względu na stężenie, wymaga rozcieńczenia 1:3 (jedna łyżeczka kwasu i trzy łyżeczki wody). Kwas hialuronowy występuje w postaci płynnej, dlatego też jego rozcieńczenie nie stanowi najmniejszego problemu. Można go ponadto stosować jako dodatek do domowych mleczek, toników, kremów czy maseczek, nie mniej jednak wówczas musi być rozcieńczany nieco bardziej, czyli w proporcji 1:4.
Kwas mlekowy należy przygotowywać w zależności od stężenia produktu:
a) roztwór 10% - 5 ml kwasu mlekowego i 43,75 ml wody;
b) roztwór 20% - 10 ml kwasu mlekowego i 37.5 ml wody;
c) roztwór 30% - 15 ml kwasu mlekowego i 31.75 ml wody;
d) roztwór 40% - 21 ml kwasu mlekowego i 25.0 ml wody;
e) roztwór 50% - 26 ml kwasu mlekowego i 18.75.
Kwas mlekowy jest stosowany przede wszystkim podczas domowych zabiegów złuszczających. Odpowiednio rozcieńczony preparat należy nanieść za pomocą wacika na oczyszczoną skórę i pozostawić na około 2-5 minut, a następnie dokładnie zmyć dużą ilością zimnej wody. Kwas należy nakładać na miejsca, gdzie wcześniej znajdował się krem natłuszczający lub maseczka algowa. Dobę po zabiegu nie wolno wykonywać makijażu.