Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest świadome zapobieganie przebarwieniom, czyli stosowanie kremów z odpowiednim filtrem, minimum 15. Kosmetyki z wysokim filtrem powinny obowiązkowo stosować kobiety po 35 roku życia , w których przypadku mogą wystąpić zaburzenia w zakresie produkcji melaniny – barwnika chroniącego przed szkodliwym działaniem promieni UV, przyczyniających się bezpośrednio do powstawania nieestetycznych plam.
Krem przeciwzmarszczkowy - twój sprzymierzeniec w walce ze zmarszczkami
Warto pamiętać, że kosmetyki z wysokim faktorem nie tylko zapobiegają powstawaniu przebarwień, ale także minimalizują procesy przedwczesnego starzenia się skóry oraz powstawaniu zmarszczek. Jeśli jednak przebarwienia wystąpią, należy podjąć z nimi walkę, a z całą pewnością nie będzie to łatwa walka.
Całkowite usunięcie ciemnych plan jest w rzeczywistości niemożliwe, istnieją jednak kosmetyki, które pozwolą je znacznie wybielić. Doskonałą propozycją są w tym przypadku kwasy alfa-hydroksylowe, wykazujące silne działanie złuszczające.
Ponadto w kosmetykach przeznaczonych do usuwania przebarwień powinna znajdować się witamina C, wyciąg z borówki niedźwiedziej, lukrecja oraz malina moroszka.
Dobrej jakości kremy na przebarwienia zawierają ponadto retinoidy – należy jednak pamiętać, że retinoidy, podobnie jak witamina C, mogą podrażniać skórę.
Każdy krem na przebarwienia powinien być przebadany dermatologicznie.
Chcąc uzyskać pożądane efekty, kremy na przebarwienia należy zacząć stosować możliwie najwcześniej, czyli w momencie pojawienia się nawet nieznacznych zmian w obrębie kolorytu skóry.
Po lecie skóra wariuje. Dlaczego pojawiają się na niej przebarwienia?
Pierwsze zmiany skórne to głównie nieznaczne plamki, które można zniwelować we własnym zakresie, stosując w tym celu odpowiednie kosmetyki wybielające. Jeśli przebarwienia występują dłużej niż sześć miesięcy, konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem dermatologiem lub doświadczoną kosmetyczką, a także skorzystanie z bardziej inwazyjnego rozwiązania. W przypadku przebarwień, które nie znikną mimo stosowania odpowiednich kosmetyków, można wykorzystać klasyczne rozwiązanie w postaci tuszowania korektorem lub za pomocą podkładu.
Kurację prowadzoną za pomocą kremu wybielającego warto dopełnić dodatkowymi działaniami, czyli peelingiem chemicznym, zabiegiem mikrodermabrazji lub laseroterapią. Należy jednak pamiętać, że są to zabiegi wykonywane wyłącznie przez lekarza lub doświadczoną kosmetyczkę.
Walka z przebarwieniami to proces długotrwały, wymagający wiele wysiłku i alternatywnych zabiegów, dlatego też najlepiej postawić na szeroko rozumianą profilaktykę.