Krioterapia jest zabiegiem medycznym polegającym na poddawaniu organizmu bądź dowolnej partii ciała na działanie obniżonych temperatur. Forma leczenia z użyciem zimna podzielona jest na dwie fazy: w pierwszym etapie skurczom podlegają obwodowe naczynia krwionośne oraz między innymi mięśnie, w fazie drugiej uruchamiane są mechanizmy obronne. Ich włączenie skutkuje nagłym i gwałtownym zwiększeniem przepływu krwi w żyłach. Taki stan rzeczy objawia się zmniejszeniem bólu w miejscach objętych schorzeniami, a także zredukowaniem stanów zapalnych. To z kolei jest spowodowane dotlenieniem komórek i dostarczeniem do nich wielu składników odżywczych, które przed zabiegiem dostarczane były w znacznie mniejszych ilościach.
Krioterapia jest metodą leczniczą, która swoją popularność zyskuje również poprzez działanie odprężające i relaksacyjne.
Zabieg krioterapii stosować można przy wielu schorzeniach objawiających się bólem oraz dyskomfortem. W ogólnym przypadku do głównych zaleceń zalicza się:
Krioterapia znajduje również zastosowanie w leczeniu chorób spowodowanych przemęczeniem psychofizycznym, a także jako forma regeneracji dla sportowców.
Przed zdecydowaniem się na wykonanie zabiegu krioterapii należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników ograniczających tego typu metodę leczenia. W większości przypadków o zastosowaniu krioterapii zadecyduje lekarz, który może odradzić ją z kilku powodów, takich jak:
Ze względu na sposób przeprowadzania zabiegu oraz jego skalę rozróżnia się krioterapię miejscową oraz ogólnoustrojową.
Przed zdecydowaniem się na prywatny zabieg krioterapii, warto pójść do swojego lekarza rodzinnego, który na podstawie wywiadu stwierdzić może konieczność przeprowadzenia refundowanego zabiegu. W takim przypadku zabieg może być całkowicie darmowy. W przypadku wykonania zabiegu na własny koszt trzeba liczyć się w wydatkiem rzędu 10 złotych za pojedynczy zabieg krioterapii miejscowej oraz około 30 złotych za pojedynczy zabieg krioterapii ogólnoustrojowej.
To również może cię zainteresować: