Depilacja jest zabiegiem kosmetycznym znanym od tysięcy lat. Co prawda w obecnych czasach jest ona w znacznym stopniu narzucona przez kanony urody oraz modę, ale w czasach starożytnych była jedną z opcji uchronienia się przed chorobami dotyczących narządów intymnych. Starożytni do depilacji używali ostrych narzędzi oraz przedmiotów, takich jak oszlifowane kamienie czy muszelki, ale stosowano również miód i żywicę.
Prawdziwy przełom w depilacji nastąpił na początku lat 60-tych ubiegłego wieku, kiedy to szybko rozwijająca się technika laserowa zaoferowała wykorzystanie lasera do laserowej depilacji owłosienia. Początkowo urządzenia emitujące promieniowanie laserowe były zbyt mało wydajne oraz niebezpieczne. Najważniejszy w tym wszystkim był jednak pomysł, który zaowocował w kolejnych latach stworzeniem depilatora bezpiecznego dla skóry oraz pozwalającego na usunięcie owłosienia na długie lata.
Depilacja laserowa jest techniką wykorzystującą właściwości światła i jego wpływ na materię. W początkowych fazach pracy nad urządzeniami laserowymi przeznaczonymi dla kosmetyki, największym problemem był dobór odpowiedniej długości fali oraz mocy lasera, która pozwalałaby uszkodzić strukturę cebulki włosa pozostawiając bez uszkodzeń skórę oraz naskórek.
Po latach badań stworzono laser, który ingerował jedynie w ciemniejsze obszary mieszka włosowego zawierającego melaninę. Absorpcja światła przez tę część włosa powoduje jego całkowite uszkodzenie wywołane efektami termicznymi. Warto wspomnieć, że sama skóra bezpośrednio sąsiadująca z mieszkiem włosowym nie zostaje nagrzana. Właściwości absorpcyjne melaniny powodują, że najlepsze efekty depilacji laserowej uzyskuje się w przypadku włosów bardzo ciemnych i czarnych.
Z praktycznego punktu widzenia, wszystkie czynności przygotowawcze do zabiegu powinny być wcześniej omówione z lekarzem bądź z osobą, która będzie przeprowadzała depilację – najczęściej jest to kosmetyczka. Należy pamiętać, aby na kilka tygodni przed zabiegiem nie używać do depilacji depilatora, wosku oraz preparatów depilacyjnych. Warto również zrezygnować z solarium oraz leków i ziół fotoalergicznych (m.in. tetracyklina, dziurawiec czy nagietek). Na kilka dni przed zabiegiem nie powinno się robić mechanicznych peelingów.
Pierwszą istotną informacją jest to, aby dzień przed zabiegiem depilacyjnym lub nawet w jego dniu, ogolić tradycyjną maszynką miejsce, które będzie naświetlane laserem. Przed przystąpieniem do zabiegu odbywa się zazwyczaj krótka rozmowa z lekarzem lub kosmetyczką, dotycząca ogólnego stanu zdrowia oraz zażywanych w ostatnim czasie leków. W następnej kolejności następuje naświetlanie depilowanego miejsca. W zależności od unerwienia danych partii ciała, może wystąpić lekki dyskomfort w postaci bólu oraz pieczenia. Czas całej operacji jest zależny od powierzchni depilowanego ciała. Po zabiegu na podrażnione miejsca jest nałożona substancja kojąca i nawilżająca.
Warto pamiętać o tym, że skuteczna depilacja laserowa musi zostać przeprowadzona kilkukrotnie w ściśle określonych odstępach czasu. Skuteczność tej metody jest uzależniona od wielu czynników, ale ogólnie przyjęte kryteria mówią, że zabieg należy powtarzać co około 2 miesiące.
Depilacja laserowa, tak jak większość zabiegów medycznych oraz kosmetycznych, posiada pewne przeciwwskazania, które powinny być uwzględnione przez lekarza bądź osobę wykonującą zabieg. Do głównych przeciwwskazań do zabiegu zaliczyć można:
Cena zabiegu depilacji laserowej jest bardzo różna, co jest uwarunkowane takimi czynnikami jak depilowane miejsce czy lokalizacja gabinetu kosmetycznego (zazwyczaj w większych miastach ceny są niższe niż w mniejszych miasteczkach ze względu na dużą konkurencję na rynku). Pojedynczy zabieg depilacji okolic twarzy do koszt około 150-250 złotych, zabieg na nogi kosztuje dwukrotnie więcej, a okolice bikini to cena w granicach 300 złotych.
To również może cię zainteresować: