Galwanizacja. Jak wygląda przebieg leczenia prądem oraz jakie są efekty?

Galwanizacja, tak jak i inne nowoczesne metody leczenia, jest możliwa dzięki szybko rozwijającej się technologii. Jest to zabieg fizjoterapeutyczny, który może przynieść ulgę w takich dolegliwościach, jak choroby na tle neurologicznym, zanik mięśni, rwa kulszowa czy bóle mięśni. Galwanizacja jest również znakomitym rozwiązaniem dla osób borykających się z problemem zwyrodniałych stawów kończyn, a także przy kontuzjach mięśni i ścięgien. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o leczeniu przy pomocy galwanizacji? Jakie są efekty leczenia i przeciwwskazania do zabiegu?

Galwanizacja jest wliczana do zabiegów z rodzaju elektroterapii. Jak sama nazwa wskazuje, leczenie odbywa się tutaj przy pomocy prądów, które przepływają przez ciało. Do schorzeń, które z powodzeniem leczy się przy pomocy galwanizacji zaliczyć można choroby neurologiczne i choroby układu ruchu.

Głównym celem elektroterapii jest zmniejszenie bólu wynikającego z wyżej wymienionych dolegliwości, a także poprawienie ukrwienia tkanek poddanych działaniu prądu. Jeżeli chodzi natomiast o prądy, to w galwanizacji używa się prądu stałego modulowanego średniej częstotliwości oraz prądu impulsowego małej i średniej częstotliwości. Jest to zabieg dosyć prosty i może być wykonywany nawet u małych dzieci. Galwanizację zazwyczaj przepisuje lekarz i można ją wykonać w większości gabinetów fizjoterapeutycznych.

Galwanizacja: przebieg zabiegu

Ważną kwestią, o której należy pamiętać bezpośrednio przed udaniem się na zabieg, jest czystość miejsca, w którym będą przykładane elektrody. W skład tego zalecenia wchodzi oczyszczenie skóry ze wszystkich kosmetyków, które mogą się na niej znajdować, a także depilacji w przypadku mocno owłosionego miejsca. Przed galwanizacją trzeba również pozbyć się biżuterii i innych metalowych przedmiotów, które mogłoby negatywnie wpłynąć na przepływ prądu.

Samą galwanizację przeprowadza się przy pomocy dwóch zaokrąglonych elektrod wykonanych najczęściej z cyny. Przykłada się je bezpośrednio do skóry pacjenta w okolicy miejsca dotkniętego schorzeniem. Istotną kwestią jest również rozmiar samych elektrod, ponieważ definiuje on rozkład prądów w ciele. Osoba przeprowadzająca zabieg układa pacjenta w wygodnej pozycji i zaleca, aby nie wykonywał on żadnych ruchów, które mogłyby spowodować przesunięcie się elektrod w inne miejsce.

W trakcie zabiegu fizjoterapeuta stopniowo zwiększa napięcie na elektrodach, aby po chwili osoba poddawana zabiegowi czuła wyraźne mrowienie i kłucie. Po tym kroku następuje zmniejszanie natężenia prądu i usunięcie elektrod z ciała. Warto pamiętać, że mocniejszy ból podczas zabiegu może oznaczać, że coś idzie nie tak. W takich przypadkach należy niezwłocznie przerwać zabieg. Jeżeli chodzi o czas jego trwania to jest to zazwyczaj 10 - 20 minut.

Galwanizacja: wskazania

Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu galwanizacji są:

 • zaburzenia krążenia obwodowego,
 • porażenia wiotkie,
 • zanik mięśni,
 • ból na tle chorób zwyrodnieniowych stawów kończyn i kręgosłupa,
 • problemy ze zrastającymi się złamaniami kości.

W kosmetyce galwanizację zaleca się osobom pragnącym poprawić wygląd skóry. Prąd, który przenika w głąb skóry, pobudza produkcję kolagenu, co przekłada się bezpośrednio na jej kondycję. Skóra jest lepiej ukrwiona, staje się bardziej jędrna i elastyczna. Zabieg pomaga również pozbyć się pierwszych zmarszczek oraz zredukować cellulit i rozstępy.

Galwanizację stosuje się również wspomagająco przy odchudzaniu, ponieważ wspomaga przemianę materii i usuwanie jej produktów z organizmu. Zastosowanie prądu może być też korzystne przy redukcji fałdów skórnych po odchudzaniu.

Galwanizacja: przeciwwskazania

Mimo że galwanizacja uznawana jest za zabieg dosyć prosty i bezpieczny, to posiada pewne przeciwwskazania, które z pewnością zostaną wzięte pod uwagę przez lekarza zalecającego zabieg. Do głównych aspektów ograniczających stosowanie galwanizacji zalicza się:

 • stany zapalne żył,
 • zakrzepica,
 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • nowotwór,
 • stany zapalne skóry,
 • rozrusznik serca,
 • zaburzenie czucia,
 • metalowe elementy na drodze przepływu prądu (np. druty wiążące odłamy kostne).

Warto również wspomnieć, że sam zabieg może przyczynić się do powstania rumienia galwanicznego. Nie jest to nic groźnego i zanika on kilkadziesiąt minut po zabiegu.

Galwanizacja: efekty

Galwanizacja w pierwszej kolejności powoduje skurcz naczyń krwionośnych w obrębie miejsca przepływu prądu, a następnie ich nagły rozkurcz. Ten proces powoduje dotlenienie komórek, a także dostarczenie do nich większej ilości substancji odżywczych niż zazwyczaj. Galwanizacja przyczynia się również do redukcji obrzęków i krwiaków. Zbawiennym efektem leczniczym jest przyspieszenie gojenia się ran, co wynika z lepszego i efektywniejszego podziału komórkowego.

Galwanizacja: dawkowanie i cena

Częstotliwość zabiegów zależy od stanu zdrowia pacjenta i poziomu zaawansowania jego dolegliwości. Zazwyczaj jedna sesja galwanizacji trwa nawet 2 tygodnie z codziennymi zabiegami. Cena zabiegu może nieznacznie różnić się, ale średnio jeden zabieg kosztuje około 20 złotych.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: