Drenaż limfatyczny jest zaliczany do zabiegów terapeutycznych wykonywanych ręcznie przez wykwalifikowanego masażystę lub specjalną maszynę przeznaczoną do tego celu. Głównym celem masażu jest usprawnienie przepływu limfy w układzie limfatycznym - właśnie stąd wzięła się nazwa „drenaż limfatyczny”. W przeciwieństwie do zwykłego, tradycyjnego masażu wykonuje się go w stosunkowo wolnym tempie, a także ze zwróceniem uwagi, aby ruchy były płynne i nie za mocne.
Drenaż limfatyczny jest z powodzeniem wykorzystywany w przypadku dolegliwości na tle obrzęków zapalnych czy zastoinowych, ale również jako zabieg kosmetyczny okolic twarzy. Jest także zalecany przy mastektomii i kwadrantektomii. Warto wspomnieć, że drenaż limfatyczny jest techniką leczniczą wymyśloną przez duńskiego lekarza Emila Voddera.
Głównym celem masażu jest usprawnienie przepływu limfy, która poprzez swój zastój może być powodem obrzęków różnych partii ciała. Lepsze krążenie w warstwach podskórnych to również redukowanie ilości zawartych w komórkach toksyn. Z tego właśnie powodu drenaż limfatyczny jest znakomitym rozwiązaniem dla osób borykających się z obrzękami zapalnymi i zastoinowymi. Jeżeli chodzi natomiast o przebieg samego zabiegu, to przeprowadza go osoba znająca specjalistyczne ruchy i techniki, które w efektywny sposób pozwalają zredukować nagromadzoną limfę.
Drenaż limfatyczny może być również wykonywany za pomocą specjalnych urządzeń masujących, praktycznie w każdej części ciała. Najczęściej wybieranymi są nogi oraz twarz.
Drenaż limfatyczny nóg jest najczęściej wykonywany w celu pozbycia się niechcianego cellulitu. W pierwszej fazie osoba wykonująca zabieg głaszcze nogi pełnymi dłońmi, a po chwili przechodzi do mocniejszego ugniatania i masowania. Najważniejszy przy wykonywaniu takiego masażu jest kierunek ruchu rąk masażysty, gdyż aby efektywnie wypchnąć zastaną limfę musi być to ruch wypychający - skierowany do ujścia żył.
Bardzo często wybieranym przez klientów rodzajem masażu redukującego obrzęki jest drenaż limfatyczny twarzy. Co ciekawe, jego sumienne i prawidłowe wykonanie może również pomóc chorym zatokom. Zazwyczaj masaż twarzy trwa około 30 minut i zaliczany jest do jednego z przyjemniejszych drenaży limfatycznych. Masażysta zaczyna od delikatnych i powolnych ruchów okolic obojczyków i szyi, a kończy na skórze głowy. Osoby regularnie odwiedzające masażystów zachwalają drenaż limfatyczny twarzy również dlatego, że bardzo korzystnie wpływa na ich skórę. Jest ona gładsza, bardziej promienna i skuteczniej wchłania kosmetyki pielęgnujące.
Okazuje się, że pomimo bardzo pozytywnych cech leczniczych drenażu limfatycznego, ma on również pewne przeciwwskazania, które powinny być uwzględnione przed wykonaniem zabiegu. Do głównych przeciwwskazań zalicza się:
Do głównych wskazań wykonania drenażu limfatycznego zalicza się:
Pomimo tego, że efekty masażu limfatycznego są bardzo spektakularne i widoczne praktycznie od pierwszego masażu, to warto jednak zdecydować się na całą serię wizyt u masażysty. Drenażu limfatycznego nie można w żaden sposób przedawkować, a dwa masaże w tygodniu będą w zupełności wystarczające.
Cena za jedną wizytę u masażysty jest różna i jest zależna od lokalizacji gabinetu. Zazwyczaj jeden masaż manualny to koszt około 90 - 120 złotych. Techniki wykorzystujące maszyny masujące są zazwyczaj tańsze.
To również może cię zainteresować: