Nakładasz odżywkę albo maskę na włosy po ich umyciu? Dermatolog: robisz to źle

Mycie włosów i nakładanie na nie odżywki to czynność, do której nikt raczej nie potrzebuje instrukcji. A jednak wystarczy jedna prosta zmiana, by fryzura od razu wyglądała o wiele lepiej.

Większość osób, które stosują odżywki do włosów, nakłada je dopiero po umyciu ich szamponem. Tak robią aktorki w reklamach czy modelki na plakatach i tak "nakazywałaby logika" (by odżywiać czyste włosy, a nie zmywać kosmetyk szamponem). 

Tymczasem nawet najzwyklejsza drogeryjna odżywka zadziała o wiele lepiej, kiedy nałożymy ją na całkowicie suche włosy przed ich umyciem. Dla najlepszych efektów warto potrzymać kosmetyk na włosach 15 minut lub więcej, jeśli mamy czas i ochotę. 

Po tym wystarczy umyć włosy szamponem. Opcjonalnie, jeśli mamy twardą wodę, możemy znów użyć odrobiny tej samej odżywki i spłukać ją po kilku minutach.

Po takiej sesji pielęgnacyjnej włosy stają się bardziej miękkie, gładkie i błyszczące - jednym słowem wyglądają zdrowiej. To samo dzieje się, kiedy przed myciem użyjemy maski, która ma "cięższą" konsystencję i mocniejsze działanie.

Dlaczego odżywianie włosów "na sucho" daje lepsze efekty? Według dermatolożki z uniwersytetu Yale, dr Mony Gohary, chodzi o to, że mokre włosy nie wchłaniają odżywki tak dobrze jak suche. Dlaczego? Bo cząsteczki wody "zajmują" ich miejsce na powierzchni włosa, przez co sama odżywka (i zawarte w niej substancje mające poprawić kondycję naszej fryzury) tylko oblepia go od zewnątrz.

Zobacz - te kosmetyki do pielęgnacji skóry to hit!

Zobacz też:

Więcej o: