Makijaż permanentny: czym jest i jak przebiega zabieg?

Makijaż permanentny, w porównaniu do klasycznego makijażu, wykazuje wiele pozytywnych cech, do których z pewnością zaliczyć można trwałość oraz efektywność tuszowania niedoskonałości. Co warto wiedzieć o makijażu permanentnym, kto powinien się na niego zdecydować oraz jak wygląda zabieg?

Makijaż permanentny lub też dermopigmentacja, mikropigmentacja czy makijaż medyczny, zaliczany jest do zabiegów kosmetycznych, które zmieniają wygląd skóry na dłużej. Makijaż permanentny zazwyczaj wykonywany jest na twarzy i są to przeważnie okolice oczu, brwi, a także usta. Efekt poprawy wyglądu cery na tych obszarach jest uzyskiwany dzięki specjalnym pigmentom, które są aplikowane pod skórę za pomocą urządzenia kosmetycznego.

Zabieg makijażu permanentnego jest również wykorzystywany do tworzenia sztucznych brwi, gdy te naturalne zostały utracone w wyniku różnych chorób czy stosowania chemioterapii, a także do odbudowy struktury kolorystycznej sutków, które uległy uszkodzeniu w trakcie operacji piersi.

Prosto z pracy idziesz na imprezę? Ten makijaż zrobi ogromne wrażenie, a zrobisz go w kilka minut

Historia makijażu permanentnego sięga już starożytności, kiedy to do wyrównania kolorystyki skóry wstrzykiwano pod nią barwniki roślinne oraz barwiono okolice oczu. Dziś oczywiście zabieg jest znacznie bardziej wydajny oraz bezpieczny.

Makijaż permanentny: wskazania

Trwały makijaż jest szczególnie polecany wszystkim kobietom, które zmagają się z problemami dotyczącymi tradycyjnego make-upu. Chodzi tutaj zwłaszcza o uczulenia wywoływane przez kosmetyki. Permanentny makijaż jest także polecany osobom, które narażone są na zmywanie oraz rozmazanie się tradycyjnego makijażu oraz tym, które zazwyczaj nie mają czasu lub cierpliwości do codziennego malowania się. Trwały make-up to również idealne rozwiązanie dla skóry z przebarwieniami oraz bliznami, a także dla poprawy symetryczności i wizualnej gęstości brwi. Makijaż permanentny ma wiele istotnych zalet, które mogą być z powodzeniem wykorzystane do uzyskania trwałego i zadowalającego efektu poprawiającego ogólny wyraz oraz charakter oczu, brwi czy ust.

Makijaż permanentny brwi

Z całą pewnością można stwierdzić, że jednym z najczęściej wybieranych zabiegów trwałego makijażu jest make-up brwi. Jest on zaliczany do pewnej formy tatuażu imitującego naturalne włoski łuku brwiowego. Zabieg przeprowadza się z użyciem specjalnej igły, za pomocą której nakłuwa się naskórek, pod który wpuszczony zostaje barwnik o kolorze możliwie najbardziej zbliżonym do naturalnych włosów. Częstym pytaniem dotyczącym samego zabiegu jest, czy zalicza się go do bolesnych. Oczywiście przerwanie warstwy naskórka może wiązać się z niewielkim bólem, ale praktycznie we wszystkich przypadkach, przed zabiegiem nakładana jest znieczulająca maść, która efektywnie łagodzi ból.

Warto wspomnieć, że zarówno permanentny makijaż brwi, jak i także inne rodzaje tego zabiegu nie są zalecane osobom, które walczą z cukrzycą, łuszczycą i infekcjami skórnymi.

Makijaż permanentny brwi utrzymuje się ok. 1,5 roku do 2 lat - w dużej mierze jego trwałość zależy od typu skóry.

Makijaż permanentny ust

Do popularnych zabiegów wykonywanych przez Polki w ostatnich latach zalicza się także makijaż permanentny ust. Przyczynia się on do poprawy kształtu oraz koloru ust i to bez konieczności stosowania szminek i innych kosmetyków. Ze względu na to, że wargi są mocno unerwione, po zabiegu należy przestrzegać kilku zasad:

  • konieczna po jedzeniu dezynfekcja ust środkami o łagodnym działaniu antybakteryjnym,
  • unikanie drażniących substancji zawartych w jedzeniu (np. ostrych przypraw),
  • regularne nawilżanie ust (nie należy mylić z natłuszczaniem),
  • unikanie odruchowego przykładania ust do zimnych przedmiotów (może to spowodować opryszczkę).

Makijaż permanentny ust może utrzymywać się od 2 do 5 lat (zależy to od typu skóry, stylu życia, a przede wszystkim techniki wykonania makijażu).

Makijaż permanentny: pielęgnacja skóry

Tak jak po wszystkich zabiegach kosmetycznych, które w sposób bezpośredni ingerują w strukturę naskórka lub skóry, tak i po trwałym makijażu należy przestrzegać kilku zasad, takich jak:

  • używanie kosmetyków pielęgnacyjnych dobranych przez linergistkę (osoba urpawniona do wykonywania makijażu permanentnego);
  • powstrzymywanie się od zrywania łuszczącego się naskórka w miejscu wykonanego makijażu,
  • unikanie ekspozycji wytatuowanych miejsc na promienie słoneczne,
  • unikanie basenu, wody morskiej oraz sauny,
  • zrezygnowanie z zabiegów SPA.

Makijaż permanentny: cennik

Ceny wykonania trwałego make-upu są bardzo różne i zależą od lokalizacji gabinetu oraz tatuowanego miejsca na ciele. Poprawa łuków brwiowych to kwota rzędu 500-700 złotych. Usta są zazwyczaj droższe, ponieważ cena zabiegu obejmującego wypełnienie ust może sięgać ponad 1000 złotych. Kreski na oczach to średni koszt 300-500 złotych.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: