Już od wielu lat salony kosmetyczne oferują zabiegi poprawiające kondycję oraz ogólny wygląd skóry. Do zabiegów najczęściej wybieranych, a jednocześnie najmniej ingerujących w strukturę skóry należą peelingi. Polegają one na ścieraniu kolejnych warstw naskórka, który uległ zrogowaceniu. Są polecane szczególnie tym, którzy borykają się z problemami dotyczącymi skóry łojotokowej, potrądzikowymi bliznami, a także wszelkiego rodzaju przebarwieniami.
Peeling może być z powodzeniem wykorzystany do poprawy wyglądu skóry praktycznie w każdej części ciała. Ale co w przypadku, gdy ktoś posiada skórę wyjątkowo wrażliwą i zwykłe peelingi powodują u niego podrażnienia? Odpowiedzią jest peeling enzymatyczny, który do usunięcia suchych skórek wykorzystuje enzymy zawarte w jego składzie. Między innymi zalicza się do nich bromelaina, keratolina czy papaina. Związki te bardzo skutecznie redukują martwy naskórek i tym samym przyczyniają się do poprawy wyglądu oraz kondycji skóry – bez mechanicznego pocierania!
Peeling enzymatyczny może zostać wykonany na wszystkich rodzajach cery, ale jest szczególnie zalecany dla cery wrażliwej, trądzikowej, suchej, ze słabymi, płytko osadzonymi naczynkami mającymi skłonność do pękania. Delikatność tego zabiegu jest podyktowana faktem braku w nim substancji ściernej, która występuje w klasycznym peelingach. Peeling enzymatyczny jest także polecany osobom, które często borykają się z problemem tłustej cery oraz wypryskami. W przeciwieństwie do zwykłego peelingu, ta metoda usuwania martwego naskórka nie powoduje rozprzestrzeniania bakterii po całej powierzchni skóry poddawanej zabiegowi.
Peelingi enzymatyczne są zabiegami bezpiecznymi. Jednak jak wszystkie zabiegi kosmetyczne posiadają pewne przeciwwskazania, które z pewnością muszą być uwzględnione przed wykonaniem zabiegu. Do głównych zaliczyć można:
Po zabiegu należy zrezygnować z wizyt na solarium oraz chronić skórę przed bezpośrednią ekspozycją na promienie słoneczne, gdyż promienie UV mogą powodować przebarwienia.
Peeling enzymatyczny zaliczany jest do jednego z łatwiejszych i mniej inwazyjnych zabiegów kosmetycznych. Enzymy wykorzystywane do rozpuszczenia naskórka są całkowicie naturalne i w większości przypadków nie powodują reakcji alergicznej. Pierwszym krokiem, jaki wykona osoba przeprowadzająca zabieg, będzie dokładnie oczyszczenie skóry. Później nastąpi nałożenie maseczki - z zachowaniem bezpiecznej odległości od oczu i ust. Czas, przez jaki maseczka pozostaje na twarzy, jest uzależniony od stężenia enzymów zawartych w peelingu i zazwyczaj zawiera się w przedziale 3-7 minut. Ostatnim krokiem jest zmycie maseczki za pomocą toniku lub hydrolatu. Warto również wspomnieć, że niektóre rodzaje peelingów enzymatycznych mogą pozostawać na skórze twarzy nawet całą noc.
Peeling enzymatyczny można kupić praktycznie w każdej drogerii. Samodzielne wykonanie zabiegu domowym sposobem nie powinno przysporzyć nikomu większych problemów. Ciekawszym rozwiązaniem jest jednak przygotowanie peelingu od podstaw, z naturalnych składników, które kupić można praktycznie w każdych delikatesach.
To również może cię zainteresować: