Zabiegi mezoterapii są z powodzeniem stosowane w gabinetach kosmetycznych już od wielu lat. Określane są mianem niechirurgicznych zabiegów medycznych polegających na wprowadzaniu do skóry różnych substancji leczniczych, które efektywnie ją odżywiają, a w konsekwencji poprawiają jej wygląd oraz kondycję ogólną.
Jedną z popularniejszych odmian mezoterapii jest mezoterapia bezigłowa. Cieszy się ona popularnością ze względu na swoją bezinwazyjność i bezbolesność. W przypadku tej odmiany mezoterapii, substancje lecznicze aplikuje się techniką elektroporacji, która wykorzystuje urządzenia generujące prąd elektryczny o stosunkowo dużej częstotliwości. Pewną odmianą mezoterapii bezigłowej jest również sonoforeza. W tym przypadku, jaka sama nazwa wskazuje, wykorzystywane są właściwości ultradźwięków.
Zabiegi mezoterapii bezigłowej są przeprowadzane za pomocą dwóch różnych technik różniących się między sobą rodzajem użytego do zabiegu sprzętu. Obie techniki powodują jednak podobne zjawiska fizyczne zachodzące na powierzchni skóry. Zarówno prąd, jak i ultradźwięki przyczyniają się do zwiększenia przepuszczalności błon komórkowych, co pozwala na efektywniejsze wchłanianie się substancji odżywczych w głąb skóry właściwej. Na czym polegają poszczególne zabiegi?
Większość zabiegów dermatologicznych i kosmetycznych, które polegają na bezpośredniej ingerencji w strukturę skóry, jest poprzedzona rzetelnym wywiadem z lekarzem lub specjalistą wykonującym zabieg. Przed przystąpieniem do wykonania mezoterapii bezigłowej przeanalizowane zostaną wszystkie przeciwwskazania, które mogłyby zaszkodzić pacjentowi. Bezpośrednio przed zabiegiem należy zdjąć wszystkie metalowe przedmioty, np. biżuterię. W kolejnym kroku skóra jest dokładnie oczyszczana i poddawana działaniu substancji bakteriobójczej.
W przypadku elektroporacji, lekarz umieszcza na ciele pacjenta elektrody, a następnie do miejsca, które ma zostać poddane zabiegowi przykładana jest głowica umożliwiająca pobudzanie tkanek poprzez prąd elektryczny. Natężenie prądu jest precyzyjnie zwiększane i kontrolowane przez osobę przeprowadzającą zabieg.
Przez okres kilku dni po zabiegu skórę należy systematycznie nawilżać preparatami przepisanymi przez dermatologa. Warto również pamiętać, że w codziennej diecie powinny znaleźć się warzywa i owoce. Niekorzystne działanie na skórę wykazywać może picie alkoholu i palenie papierosów.
Wskazań do mezoterapii bezigłowej jest wiele. Oto niektóre z nich:
Nie każdy może skorzystać z dobrodziejstw mezoterapii bezigłowej. Jakie są zatem przeciwwskazania?
Efekty mezoterapii bezigłowej są zauważalne gołym okiem często już nawet po jednym zabiegu. Osoby poddające się temu zabiegowi cenią go za:
Do uzyskania jak najlepszych efektów mezoterapii bezigłowej wymagana jest seria około 5 - 8 zabiegów, pomiędzy którymi powinny być ściśle określone przez lekarza przerwy. Koszt jednego zabiegu twarzy to około 150 złotych. Cena jaką trzeba zapłacić za twarz, szyję oraz dekolt to zazwyczaj 200 złotych.
To również może cię zainteresować: