Mezoterapia bezigłowa - na czym polega zabieg i jakie są jego efekty?

Mezoterapia bezigłowa jest zaliczana do zabiegów kosmetycznych, które efektywnie poprawiają wygląd oraz kondycję skóry. Jest ona również alternatywą dla równie popularnej mezoterapii igłowej, ale w porównaniu do niej jest mniej inwazyjna i całkowicie bezbolesna. To właśnie dzięki temu zabieg ten staje się z roku na rok coraz bardziej popularny. Mezoterapia bezigłowa nie powoduje poważnych efektów ubocznych, które często pojawiają w przypadku innych zabiegów dermatologicznych czy kosmetycznych. Jej zaletą jest również stosunkowo niska cena. Jak zatem przebiega zabieg, jakie są efekty leczenia i przeciwwskazania? Warto poświęcić chwilę i dowiedzieć się więcej o tym skutecznym zabiegu kosmetycznym.

Zabiegi mezoterapii są z powodzeniem stosowane w gabinetach kosmetycznych już od wielu lat. Określane są mianem niechirurgicznych zabiegów medycznych polegających na wprowadzaniu do skóry różnych substancji leczniczych, które efektywnie ją odżywiają, a w konsekwencji poprawiają jej wygląd oraz kondycję ogólną.

Jedną z popularniejszych odmian mezoterapii jest mezoterapia bezigłowa. Cieszy się ona popularnością ze względu na swoją bezinwazyjność i bezbolesność. W przypadku tej odmiany mezoterapii, substancje lecznicze aplikuje się techniką elektroporacji, która wykorzystuje urządzenia generujące prąd elektryczny o stosunkowo dużej częstotliwości. Pewną odmianą mezoterapii bezigłowej jest również sonoforeza. W tym przypadku, jaka sama nazwa wskazuje, wykorzystywane są właściwości ultradźwięków.

Mezoterapia bezigłowa: na czym polega?

Zabiegi mezoterapii bezigłowej są przeprowadzane za pomocą dwóch różnych technik różniących się między sobą rodzajem użytego do zabiegu sprzętu. Obie techniki powodują jednak podobne zjawiska fizyczne zachodzące na powierzchni skóry. Zarówno prąd, jak i ultradźwięki przyczyniają się do zwiększenia przepuszczalności błon komórkowych, co pozwala na efektywniejsze wchłanianie się substancji odżywczych w głąb skóry właściwej. Na czym polegają poszczególne zabiegi?

 1. Mezoterapia bezigłowa z użyciem prądu elektrycznego (elektroporacja) - zabieg wykonuje się przy pomocy specjalnego urządzenia, które ingeruje w strukturę skóry za pomocą impulsów elektrycznych. Prąd elektryczny sprawia, że kanały hydrofilowe są przez pewien czas otwarte, co pozwala wprowadzić do skóry preparaty lecznicze.
 2. Mezoterapia bezigłowa z użyciem ultradźwięków (sonoforeza) - popularna odmiana mezoterapii bezigłowej. Wykorzystuje ultradźwięki, które nieznacznie podnoszą ciśnienie w tkankach. Zwiększone ciśnienie powoduje, że błony komórkowe stają się przepuszczalne i pozwalają na głębsze wnikanie substancji leczniczych. Występuje tutaj również zjawisko odwrotne - zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych pozwala na łatwiejsze usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.

Mezoterapia bezigłowa: przebieg zabiegu

Większość zabiegów dermatologicznych i kosmetycznych, które polegają na bezpośredniej ingerencji w strukturę skóry, jest poprzedzona rzetelnym wywiadem z lekarzem lub specjalistą wykonującym zabieg. Przed przystąpieniem do wykonania mezoterapii bezigłowej przeanalizowane zostaną wszystkie przeciwwskazania, które mogłyby zaszkodzić pacjentowi. Bezpośrednio przed zabiegiem należy zdjąć wszystkie metalowe przedmioty, np. biżuterię. W kolejnym kroku skóra jest dokładnie oczyszczana i poddawana działaniu substancji bakteriobójczej.

W przypadku elektroporacji, lekarz umieszcza na ciele pacjenta elektrody, a następnie do miejsca, które ma zostać poddane zabiegowi przykładana jest głowica umożliwiająca pobudzanie tkanek poprzez prąd elektryczny. Natężenie prądu jest precyzyjnie zwiększane i kontrolowane przez osobę przeprowadzającą zabieg.

Mezoterapia bezigłowa: zalecenia po zabiegu

Przez okres kilku dni po zabiegu skórę należy systematycznie nawilżać preparatami przepisanymi przez dermatologa. Warto również pamiętać, że w codziennej diecie powinny znaleźć się warzywa i owoce. Niekorzystne działanie na skórę wykazywać może picie alkoholu i palenie papierosów.

Mezoterapia bezigłowa: wskazania

Wskazań do mezoterapii bezigłowej jest wiele. Oto niektóre z nich:

 • Średnie oraz płytkie zmarszczki,
 • Cellulit,
 • Skóra zwiotczała i z wyraźnymi oznakami starzenia,
 • Blizny i nieestetyczne szramy,
 • Rozstępy.

Mezoterapia bezigłowa: przeciwwskazania

Nie każdy może skorzystać z dobrodziejstw mezoterapii bezigłowej. Jakie są zatem przeciwwskazania?

 • Nowotwory,
 • Stany zapalne skóry,
 • Trądzik różowaty lub ropowiczy,
 • Wszczepiony rozrusznik serca,
 • Zaawansowana i nieuregulowana cukrzyca,
 • Regularne przyjmowanie leków na rozrzedzenie krwi,
 • Ciąża i okres karmienia piersią,
 • Stany zapalne naczyń krwionośnych,
 • Alergia na stosowane w zabiegu substancje czynne.

Mezoterapia bezigłowa: efekty

Efekty mezoterapii bezigłowej są zauważalne gołym okiem często już nawet po jednym zabiegu. Osoby poddające się temu zabiegowi cenią go za:

 • Nawilżenie skóry,
 • Redukcja cellulitu,
 • Redukcja przebarwień,
 • Wygładzenie zmarszczek oraz blizn,
 • Ujędrnienie skóry,
 • Odmłodzenie skóry.

Mezoterapia bezigłowa: ilość zabiegów i cena

Do uzyskania jak najlepszych efektów mezoterapii bezigłowej wymagana jest seria około 5 - 8 zabiegów, pomiędzy którymi powinny być ściśle określone przez lekarza przerwy. Koszt jednego zabiegu twarzy to około 150 złotych. Cena jaką trzeba zapłacić za twarz, szyję oraz dekolt to zazwyczaj 200 złotych.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: