Laseroterapia jest w ostatnich latach coraz częściej wybieraną formą leczenia różnych schorzeń, a także poprawiania wyglądu. Najpowszechniej używanym laserem w gabinetach kosmetycznych jest laser frakcyjny CO2.
Leczenie w przypadku techniki laserowej opiera się na kontrolowanym procesie celowego niszczenia komórek skóry. Promieniowanie laserowe padające na powierzchnię ciała zostaje zaabsorbowane przez cząsteczki wody znajdujące się w skórze, przez co podgrzewa się ona i paruje. Wysoka temperatura tego procesu powoduje, że komórki znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie ulegają uszkodzeniu. Oczywiście brzmi to dosyć groźnie i drastycznie, ale warto dodać, że tak uszkodzone komórki podlegają następnie regeneracji, która poprawia kondycję skóry, ujędrnia ją i redukuje defekty. Laser frakcyjny jest więc znakomitym narzędziem kosmetycznym dla wszystkich, którzy nie są zadowoleni ze stanu swojej skóry.
Zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego CO2 są zazwyczaj zalecane osobom po 30-tym roku życia. Mają one na celu m.in. stymulowanie skóry do produkcji kolagenu. Do głównych wskazań dotyczących laseroterapii zalicza się:
Pomimo wielu pozytywnych właściwości leczniczych promieniowania laserowego, posiada ono również kilka przeciwwskazań, do których należy się bezwzględnie dostosować przed zdecydowaniem się na zabieg. Oczywiście w większości przypadków o dopuszczeniu do zabiegu będzie decydował lekarz lub wykwalifikowana kosmetyczka, ale warto zapamiętać, że zabieg laserem frakcyjnym nie jest dopuszczalny w przypadku:
W zależności od potrzeb oraz wymaganych efektów zabiegu, dermatolog może użyć jednego z dwóch rodzajów lasera frakcyjnego. Pierwszym z nich jest laser nieablacyjny, który działa w głębszych warstwach skóry. Efekty jego pracy nie są bezpośrednio widoczne na powierzchni skóry. Drugim rodzajem lasera jest laser ablacyjny, którego wiązka powoduje uszkodzenia komórek zarówno w głębszych warstwach skóry, jak i na jej powierzchni. Skóra po naświetleniu jest mocno złuszczona i zarumieniona.
Przed samym zabiegiem dermatolog lub kosmetyczka może oczyścić skórę w miejscu naświetlania i posmarować ją maścią znieczulającą, która złagodzi ewentualny ból. Z tego też względu sam zabieg nie jest bolesny. Bezpośrednio po przeprowadzonym naświetlaniu skóry może być ona lekko obrzęknięta i zaczerwieniona. Pojawią się również lekkie dolegliwości bólowe podobne do tych, które odczuwa się po oparzeniu słonecznym. Czas gojenia się skóry jest zależny od parametrów pracy lasera, ale z reguły nie przekracza 14 dni.
Warto również wspomnieć, że po zabiegu lekarz lub kosmetyczka doradzą kosmetyki pielęgnujące, które trzeba nakładać na skórę regularnie.
Ze względu na to, że wiązka laserowa może wprowadzać w strukturze skóry dosyć istotne zmiany, pierwsze efekty zabiegu mogą być widoczne już po kilku dniach. Głównym efektem, który jest zachwalany przez osoby będące po zabiegu jest ujędrnienie skóry spowodowane procesami związanymi z tworzeniem się nowych włókien kolagenowych. Skóra jest również wygładzona i promienna. Efekty zabiegu utrzymują się nawet do 12 miesięcy. W przypadku wykonania serii zabiegów, skóra może utrzymać swoją nową kondycję do 2 lat.
Z reguły pojedynczy zabieg z użyciem lasera frakcyjnego trwa od 20 do 30 minut. Aby cieszyć się pełnymi efektami należy udać się na przynajmniej 3 kuracje, z których jedna kosztuje od 150 do 200 złotych.
To również może cię zainteresować: