Sonoforeza jest często określana mianem jednej z odmian mezoterapii bezigłowej. Najczęstszym powodem wyboru tego zabiegu jest chęć jak najmniejszej ingerencji w strukturę skóry, gdyż sonoforeza wykorzystująca ultradźwięki jest metodą całkowicie niechirurgiczną i stosunkowo bezpieczną. Ale jak to możliwe, że ultradźwięki są w stanie leczyć i poprawiać kondycję skóry? Nie są one bezpośrednim środkiem leczniczym, ale stymulują skórę do wchłaniania substancji leczniczych dużo głębiej niż ma to miejsce przy tradycyjnym smarowaniu skóry. Sonoforeza poprawia również krążenie krwi, przez co tkanki są lepiej dotlenione i odżywione.
Zabieg ten można przeprowadzać praktycznie na dowolnej części ciała - od twarzy, aż po łydki czy pośladki. Najczęściej wykonywany jest w gabinetach kosmetycznych, ale można go przeprowadzić również samodzielnie w domowych warunkach. Ze względu na efekt końcowy zalecane jest jednak skorzystanie z usług profesjonalnej kosmetyczki, gdyż przed samą sonoforezą zostanie przeprowadzony peeling kawitacyjny lub mikrodermabrazja.
Zabieg sonoforezy polega na stymulacji skóry za pomocą ultradźwięków emitowanych przez specjalną głowicę. Parametry fizyczne fali dźwiękowej, takie jak jej częstotliwość oraz gęstość mocy są odpowiedzialne za głębokość wnikania w skórę substancji leczniczych. Jeżeli chodzi natomiast o czas zabiegu to zależy on głównie od powierzchni skóry poddawanej zabiegowi. Zazwyczaj nie przekracza 20 - 30 minut. Sonoforeza jest przeprowadzana w kilku etapach:
Bardzo częstym pytaniem dotyczącym sonoforezy jest pytanie o częstotliwość i ilość zabiegów. Najczęściej zaleca się wykonanie od 5 do 10 zabiegów, pomiędzy którymi powinna być kilkudniowa przerwa regeneracyjna. Z zabiegu sonoforezy skorzystać można nawet dwa razy w tygodniu.
Z zabiegu sonoforezy skorzystać mogą wszyscy, których skóra wymaga odżywienia i poprawy kondycji ogólnej. Zaletą tej metody leczniczej jest jej uniwersalność i możliwość stosowania na wszystkich rodzajach skóry. Do głównych wskazań zalicza się:
Pomimo tego, że zabieg z użyciem ultradźwięków jest stosunkowo bezpieczny i nie powoduje efektów ubocznych, to warto wiedzieć, że posiada pewne przeciwwskazania, które należy uwzględnić przed zabiegiem. Czynnikami, które mogą wykluczyć daną osobę z możliwości wykonania zabiegu są:
Sonoforeza swoją popularność zawdzięcza głównie dzięki bezinwazyjności oraz skuteczności działania. Do głównych efektów zalicza się: poprawa kolorystyki skóry, wygładzenie blizn oraz zmarszczek, rozjaśnienie cery, poprawa jędrności skóry oraz jej dotlenienie, a także zwiększenie efektywności wchłaniania się kosmetyków pielęgnacyjnych oraz nawilżających.
Zabieg sonoforezy przeprowadzić można praktycznie w każdym salonie kosmetycznym lub dermatologicznym. Głównymi czynnikami, które wpływają na cenę pojedynczego zabiegu to lokalizacja gabinetu oraz jego renoma. Podstawowa wersja zabiegu to koszt około 50 złotych. Trochę droższa okazać się może sonoforeza z peelingiem kawitacyjnym. W tym wypadku zabieg będzie kosztował już dwa razy więcej.
To również może cię zainteresować: