Osocze bogatopłytkowe - skuteczne odmładzanie krwią

Osocze bogatopłytkowe jest zabiegiem kosmetycznym, który skutecznie poprawia wygląd skóry. Jest on przeznaczony dla skóry wrażliwej i podatnej na różne alergie, gdyż do zabiegu wykorzystuje się składniki otrzymywane z krwi samego pacjenta. Ta - na pierwszy rzut oka dziwna - metoda odmładzająca, od kilku lat cieszy się powodzeniem w leczeniu zmarszczek, ujędrnianiu skóry, poprawie jednorodności koloru skóry, a także w problemach związanych z wypadaniem włosów. Okazuje się jednak, że pomimo wielu pozytywnych cech osocza bogatopłytkowego, zabieg taki ma pewne ograniczenia. Co warto zatem wiedzieć o tej metodzie odmładzającej? Jakie są wskazania, przeciwwskazania oraz efekty?

Osocze bogatopłytkowe, które określane jest również mianem wampirzego liftingu lub PRP (Plateled Rich Plasma), to zabieg kosmetyczny, który w ostatnich latach wzbudza wiele kontrowersji. Polega on na wstrzykiwaniu pewnych składników krwi uprzednio pobranej od tego samego pacjenta. Osocze bogatopłytkowe swą popularność zawdzięcza sporej efektywności, która jest uzależniona od metody separowania poszczególnych składników krwi. Zalicza się do nich głównie płynne osocze, erytrocyty, leukocyty oraz płytki krwi. To właśnie dzięki bezpośredniej, podskórnej aplikacji takich związków, skóra jest stymulowana do biologicznej odnowy, która skutkuje ogólną poprawą wyglądu skóry, redukcją zmarszczek, przebarwień oraz między innymi znaczną poprawą ukrwienia tkanek.

Osocze bogatopłytkowe jest przeznaczone dla osób, które swojej urody nie chcą poprawiać za pomocą botoksu lub operacji plastycznych.

Osocze bogatopłytkowe: wskazania do zabiegu

Z biegiem lat skóra traci swoją dawną elastyczność oraz jędrność. Pojawiają się również przebarwienia i zmarszczki, które są często powodem sporych kompleksów u wielu kobiet. Z pomocą w takich problemach przyjść może osocze bogatopłytkowe, które skutecznie odmładza oraz przywraca skórze dawną świeżość i blask. Głównymi wskazaniami do takiego zabiegu są również między innymi:

  • Łysienie,
  • Trądzik różowaty i młodzieńczy,
  • Skóra pozbawiona blasku i zapadnięta,
  • Skóra naznaczona bliznami potrądzikowymi,
  • Brak możliwości poprawy wyglądu skóry w innych zabiegach ze względu na występującą alergię.

Osocze bogatopłytkowe: przeciwwskazania do zabiegu

Pomimo wielu bardzo pozytywnych cech zabiegu wampirzego liftingu posiada on również kilka przeciwwskazań, które trzeba wziąć pod uwagę przed udaniem się do gabinetu dermatologicznego. Głównymi ograniczeniami do przeprowadzenia zabiegu są:

  • Ciążka i okres karmienia piersią,
  • Nowotwór,
  • Stany zapalne skóry,
  • Choroby krwi,
  • Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.

Według niektórych lekarzy, zabiegi z osoczem bogatopłytkowym mogą przyczyniać się do wystąpienia chorób autoimmunologicznych. Z tego też powodu decyzję o leczeniu za pomocą tej metody warto skonsultować z lekarzem.

Osocze bogatopłytkowe: opis zabiegu

Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego składa się zawsze z 3 kolejnych etapów:

  1. Pierwszą fazą jest pobranie od pacjenta krwi, która zostanie następnie poddana obróbce. Warto pamiętać, że oddając krew nie trzeba być na czczo.
  2. W kolejnym etapie krew zostaje umieszczona w wirówce horyzontalnej, która oddziela składniki krwi. Do odwirowanego osocza bogatopłytkowego dodaje się chlorek wapnia, który będzie stymulował komórki skóry do ich wzrostu.
  3. Etap końcowy to podskórna aplikacja aktywowanego osocza. Wykorzystuje się tutaj metody mezoterapii lub bezpośredniego wstrzykiwania w okolice miejsc najbardziej newralgicznych - np. najgłębsze i najbardziej widoczne zmarszczki.

Cały zabieg trwa zazwyczaj około godziny i niestety nie jest całkowicie bezbolesny. Pacjent może odczuwać delikatnie ukłucia igły, po których zostanie lekkie zaczerwienienie, które zanika zazwyczaj w ciągu doby. Ból można częściowo zneutralizować poprzez wysmarowanie skóry maścią znieczulającą.

Osocze bogatopłytkowe: efekty

  • Wygładzenie zmarszczek oraz blizn,
  • Ujędrnienie skóry,
  • Redukcja przebarwień,
  • Odżywienie skóry i nadanie jej blasku,
  • Poprawa kondycji włosów oraz powstrzymanie ich wypadania.

Pierwsze dostrzegalne efekty wykonanego zabiegu uwidaczniają się zazwyczaj po około 14 dniach. Jednak, aby uzyskać w pełni zadowalający efekt należy odwiedzić gabinet dermatologiczny minimum 3 - 4 razy. Pomiędzy zabiegami powinna być ściśle określona przerwa.

Osocze bogatopłytkowe: cena

Cena za pojedynczy zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest uzależniona od renomy gabinetu dermatologicznego, a także od jego lokalizacji. Z reguły w dużych miastach ceny są często znacznie wyższe niż w małych miasteczkach. Zazwyczaj koszt jednej wizyty wynosi od 700 złotych w górę.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: