Mikrodermabrazja diamentowa - wskazania, efekty i przebieg zabiegu

Zabiegi kosmetyczne, które polegają na mechanicznym ścieraniu starego, martwego naskórka cieszą się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem. Do tego typu zabiegów zalicza się mikrodermabrazja diamentowa, której nazwa wzięła się od głowic pokrytych drobinami diamentu. Za ich pomocą ściera się stary naskórek, przez co skóra wygląda znacznie lepiej, drobne zmarszczki ulegają spłyceniu, a kolorystyka skóry staje się bardziej jednolita. Mikrodermabrazja diamentowa jest przeznaczona przede wszystkim dla osób, których skóra jest cienka, wrażliwa i podatna na różne alergie. Co warto wiedzieć o tym zabiegu dermatologicznym przed zdecydowaniem się na jego wykonanie?

Zabieg mikrodermabrazji diamentowej jest zazwyczaj przeprowadzany w okolicach twarzy, ale spotyka się również osoby decydujące się na wykonanie go na innych częściach ciała. Rozróżnia się kilka rodzajów tego zabiegu, a różnice pomiędzy nimi wynikają z użytego sprzętu i metody ścierania martwego naskórka. Pierwszą i najpopularniejszą jest mikrodermabrazja diamentowa, ale ze względu na rodzaj skóry wybrać można również korundową i tlenową. Głowice wykorzystywane w złuszczaniu naskórka charakteryzują się także różną ziarnistością, która pozwala na przeprowadzanie zabiegu w różnych miejscach ciała.

Sprawdź też niezawodne kosmetyki do twarzy na Avanti24.pl!

Mikrodermabrazja diamentowa zaliczana jest do metod bezpyłowych, przez co nie powoduje ona podrażnień i reakcji alergicznych.

Mikrodermabrazja diamentowa: wskazania do zabiegu

Mikrodermabrazja z użyciem diamentowych głowic jest wskazana dla wszystkich, którzy borykają się z niewielkimi problemami skórnymi. Zabieg ten znakomicie radzi sobie z drobnymi zmarszczkami, objawami trądziku, rozstępami, przebarwieniami skóry, niewielkimi i płytkimi bliznami, a także ze skórą zniszczoną od słońca. Mikrodermabrazja diamentowa pomaga również oczyszczać skórę, redukować rozszerzone pory i stymulować skórę do tworzenia nowych włókien kolagenowych poprawiających jej jędrność i elastyczność.

Mikrodermabrazja diamentowa: przeciwwskazania i skutki uboczne

Pomimo tego, że zabieg mikrodermabrazji diamentowej nie jest zaliczany do zabiegów inwazyjnych, to posiada on pewne ograniczenia i skutki uboczne, które mogą wystąpić już w trakcie zabiegu lub tuż po nim. Warto również wspomnieć, że osoby ze skórą mocno naczynkową i skłonną do występowania rumienia powinny raczej zrezygnować z tego zabiegu. Do głównych przeciwwskazań, które należy wziąć pod uwagę przed mikrodermabrazją diamentową zalicza się:

 • Ciąża i okres karmienia piersią,
 • Nowotwory,
 • Skłonność do rumienia,
 • Skłonność do bliznowców,
 • Stany zapalne skóry,
 • Brodawki i opryszczki,
 • Mechaniczne uszkodzenia skóry,
 • Naczyniaki jamiste,
 • Trądzik różowaty i ropowiczy,
 • Płytko osadzone naczynka,
 • Łuszczyca.

Wykonanie zabiegu mikrodermabrazji diamentowej może również skutkować wystąpieniem pewnych skutków ubocznych. Objawiają się one głównie zaczerwienieniem skóry oraz świądem. Warto jednak pamiętać, że pacjenci regularnie przyjmujący aspirynę lub leki na zakrzepicę są narażeni na miejscowe zapalenia skóry oraz wybroczyny. Skutki uboczne mikrodermabrazji diamentowej znikają zazwyczaj na kilka godzin po zabiegu. W ekstremalnych przypadkach zaczerwienienie może utrzymywać się kilka dni.

Mikrodermabrazja diamentowa: efekty

Głównymi efektami mikrodermabrazji diamentowej są:

 • Wygładzenie płytkich zmarszczek oraz rozstępów,
 • Redukcja przebarwień skóry,
 • Ujędrnienie skóry,
 • Oczyszczenie porów,
 • Zmniejszenie łojotoku.

Mikrodermabrazja diamentowa: krok po kroku

 1. W pierwszym etapie kosmetyczka dokładnie oczyszcza fragment skóry, który będzie poddany działaniu głowicy diamentowej. Dobierana jest również jej ziarnistość głowicy i głębokość ścierania naskórka.
 2. Etap drugi to manualne złuszczanie skóry. Dzięki pompie ssącej umieszczonej przy głowicy możliwe jest usuwanie pyłu powstałego przy złuszczaniu naskórka.
 3. Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i podatna na szkodliwe promieniowanie UV. Z tego powodu kosmetyczka może posmarować skórę maścią nawilżającą zawierającą filtr UV.

Mikrodermabrazja diamentowa: po zabiegu

Najważniejszymi aspektami dotyczącymi pielęgnacji skóry po zabiegu mikrodermabrazji diamentowej są:

 • Unikanie bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne,
 • Zrezygnowanie z sauny, solarium oraz basenu na minimum dwie doby od zabiegu,
 • Unikanie makijażu przez 24 godziny po zabiegu,
 • Powstrzymywanie się od zdrapywania łuszczącego się naskórka.

Mikrodermabrazja diamentowa: ile zabiegów?

Ilość wymaganych zabiegów, które pozwolą całkowicie oczyścić skórę i poprawić jej wygląd jest całkowicie indywidualna. Zazwyczaj gabinet kosmetyczny odwiedzić trzeba od 3 do 10 razy.

Mikrodermabrazja diamentowa: cena

Koszt pojedynczego zabiegu mikrodermabrazji diamentowej twarzy to około 100 złotych. Większe części ciała jak plecy czy dekolt i szyja będą kosztowały od 150 do 200 złotych.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: