Makijaż permanentny brwi - ile kosztuje, na czym polega, metody, opinie

Makijaż permanentny brwi to rozwiązanie dla tych, którzy chcą trwale poprawić kształt, grubość i wygląd swoich naturalnych łuków. Jeśli chcesz się dowiedzieć, ile kosztuje taki zabieg, na czym polega makijaż permanentny brwi, jaka metoda jest najlepsza - piórkowa czy cieniowania, ile się goi i utrzymuje, tu znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

Makijaż permanentny brwi to alternatywa dla tych, którzy nie chcą lub nie mają czasu na codzienne malowanie ich kosmetykami. Jego główną zaletą jest trwałość - dobrze wykonany makijaż permanentny brwi utrzymuje się dwa lata i niestraszne mu kosmetyki do demakijażu, woda morska lub w basenie ani deszcz.

Zobacz wideo Perfekcyjny kształt brwi. Jak je wyregulować?

Osoby, które decydują się na jego wykonanie, często robią to nie tylko z oszczędności czasu, ale po to, by poprawić naturalny kształt brwi. Często bywa bowiem, że te są za rzadkie lub nierówne albo pojawiają się w nich prześwity. Makijaż permanentny brwi pozwala uzupełnić wszelkie ubytki oraz sprawić, by łuki wyglądały na bardziej regularne i gęstsze.

Makijaż permanentny brwi: na czym polega?

Makijaż permanentny brwi to jedna z metod makijażu permanentnego, czyli takiego, który dają trwałe efekty. Samo wykonanie przypomina nieco tatuowanie, bo polega na wprowadzaniu pod skórę barwnika za pomocą cieniutkiej igły - stąd właśnie jego trwałość.

Makijaż permanentny brwi jest zabiegiem, który może i powinna wykonywać wyłącznie wykwalifikowana kosmetyczka - linergistka. Jest on bowiem dość inwazyjny i wymaga nie tylko umiejętności, ale również bezwzględnego zachowania higieny i odpowiednich procedur, by nie doszło np. do zakażenia. 

Jak wygląda wykonanie makijażu permanentnego brwi? Krok po kroku

 1. W pierwszej kolejności linergistka przeprowadza rozmowę z klientką na temat tego, jakie są jej oczekiwania odnośnie zabiegu, jaki efekt chciałaby uzyskać i czego może się spodziewać.
 2. Następnie należy podpisać oświadczenie o zgodzie na zabieg i wypełnić ankietę, która pozwoli określić stan zdrowia klientki i to, czy kwalifikuje się do zabiegu. Przeciwwskazania do wykonania makijażu permanentnego brwi to. m.in. ciąża, karmienie piersią, infekcje wirusowe, grzybicze lub bakteryjne, cukrzyca czy choroby nowotworowe. Nie wolno go robić również u osób, które zażywają leki sterydowe i takie, które rozrzedzają krew. Zakazane jest także picie alkoholu przed zabiegiem. 
 3. Sam zabieg zaczyna się od znieczulenia łuku brwiowego, do którego używa się kremu z lidokainą. By zadziałał, trzeba odczekać 20 minut. W międzyczasie kosmetyczka może zacząć przygotowywać narzędzia potrzebne do wykonania makijażu permanentnego brwi.
 4. Kolejnym krokiem jest narysowanie nowego kształtu brwi. Szkic musi być bardzo precyzyjny i uwzględniać zarówno życzenia klientki, jak i możliwości. Linergistka zawsze sugeruje, jaki kształt jest najbardziej odpowiedni i po ustaleniu szczegółów rysuje go na skórze za pomocą specjalnej kosmetycznej kredki lub nasączonej tuszem nici, którą odbija na twarzy linie w odpowiednich miejscach. Oprócz kształtu brwi na tym etapie należy wybrać również kolor tuszu, który będzie identyczny z naturalnym kolorem włosków, lub nieco ciemniejszy, by bardziej je podkreślić. Ważne, by nie był za ciemny - po zabiegu brwi nie można już rozjaśnić (przyciemnić tak).
 5. Po wszystkich przygotowaniach linergistka przystępuje do rysowania brwi. W zależności od wybranej metody, narzędziem przypominającym metalowy długopis wykonuje płytkie nacięcia w kształcie włosków lub z pomocą cieniutkich, sterylnych igieł cieniuje określoną powierzchnię tak, by uzyskać pożądany kształt brwi. Później nacięcia lub nakłucia wypełnia barwnikiem i gotowe.

Profesjonalne akcesoria do pielęgnacji brwi znajdziesz na Avanti24.pl!

Ile trwa makijaż permanentny brwi?

To, ile trwa wykonanie makijażu permanentnego brwi, zależy od doświadczenia linergistki i skomplikowania ich rysunku. Cała wizyta może potrwać godzinę, ale sam zabieg zajmuje około 20 do 30 minut. 

Ile się goi makijaż permanentny brwi?

Na ostateczny efekt trzeba niestety trochę poczekać. Przez około dwa dni po samym zabiegu (to zależy od stanu naszej skóry, tego, jak szybko się goi i czy łatwo ulega podrażnieniom) na łuku brwiowym może utrzymywać się lekkie zaczerwienienie, ale poza tym wyglądają tak, że bez problemu można iść do pracy czy na imprezę.

Po tym czasie w miejscach nacięć lub nakłuć zaczynają się pojawiać strupki, skóra może się łuszczyć, a same brwi stają się twardsze w dotyku. 

Zobacz: produkty do pielęgnacji oczu.

Proces gojenia brwi po zabiegu zwykle trwa 3-4 tygodnie. Prawie zawsze makijaż permanentny brwi wymaga jednak poprawek - na przykład skorygowania kształtu lub uzupełnienia pozostałych ubytków albo przyciemnienia koloru. Te wykonuje się minimum miesiąc po pierwszej sesji i przeważnie są wliczone w cenę pierwszego zabiegu.

Wpływ na to, ile goi się makijaż permanentny brwi ma również odpowiednia pielęgnacja. Linergistka powinna podać dokładne wytyczne, które można zebrać w kilku punktach:

 • w ciągu kilku dni po zabiegu brwi nie wolno przemywać wodą ani mydłem,
 • przez tydzień od zabiegu nie wolno używać na brwiach żadnych kosmetyków do makijażu,
 • również przez tydzień nie wolno chodzić na basen, do sauny ani na solarium,
 • należy być również ostrożnym z ćwiczeniami - chodzi o to, by nie spocić się na twarzy,
 • przez cały okres gojenia trzeba unikać dotykania brwi, zwłaszcza brudnymi rękami,
 • przed każdym wyjściem trzeba smarować łuk brwiowy  kremem z filtrem przeciwsłonecznym, a w domu - nawet kilkanaście razy dziennie - maścią z pantenolem (np. Bepanthen).

Makijaż permanentny brwi: jaka metoda najlepsza?

O metodach wykonywania makijażu permanentnego brwi wspomnieliśmy już przy opisie zabiegu. Warto jednak wiedzieć, jakie są ich wady oraz zalety. 

Zasadniczo są dwa sposoby robienia makijażu permanentnego brwi - metoda piórkowa, określana również jako jako makijaż permanentny metodą włoskową lub microblading, oraz metoda cieniowania. 

Metoda piórkowa (microblading) ma szereg zalet: 

 • jest obecnie najpopularniejsza, więc łatwiej znaleźć doświadczoną linergistkę, która wykona makijaż permanentny brwi tym sposobem,
 • daje najbardziej naturalny efekt, bo naśladuje prawdziwe włoski,
 • ewentualne braki są mniej widoczne
 • nadaje się idealnie dla tych, którzy chcą przede wszystkim poprawić kształt brwi, optycznie je zagęścić i uzupełnić prześwity

Metoda cieniowania też ma swoje plusy:

 • to podstawowy sposób wykonywania makijażu permanentnego brwi, więc linergistki o długim stażu na pewno mają tę technikę doskonale opanowaną
 • daje wyrazisty efekt, więc jest zalecana osobom, którym właśnie na tym zależy
 • pozwala uzupełnić duże braki i "stworzyć" brwi w przypadku, kiedy naturalne są prawie niewidoczne
 • z jej pomocą też można uzyskać naturalny, ale wciąż mocno wyraźny efekt. Takie rezultaty zapewnia odmiana makijażu permanentnego brwi zwana ombre, która polega na tym, że natężenie i odcień barwnika nieco się zmienia - np. na końcu brwi jest ciemniejszy, by "wyostrzyć" jej kształt.

Makijaż permanentny brwi: ile kosztuje?

Jak w przypadku każdego zabiegu kosmetycznego, cena za makijaż permanentny brwi różni się w zależności od salonu, linergistki i miejsca zamieszkania - jeśli chcesz wykonać go w tak dużym mieście jak Warszawa, Kraków, Wrocław lub Bydgoszcz, musisz oczywiście liczyć się z większym wydatkiem. Koszt wykonania makijażu permanentnego brwi powinien jednak mieścić się średnio w przedziale 500-800 zł

Można znaleźć tańsze oferty, ale o ile nie jest to chwilowa promocja u sprawdzonej kosmetyczki, lepiej nie ryzykować. Może się bowiem zdarzyć, że niższa cena to efekt tego, że salon oszczędza na barwnikach stosując te niższej jakości. A takie mogą się z czasem bardzo nienaturalnie odbarwiać - na czerwono lub zielono.

Makijaż permanentny brwi: opinie

Opinie o makijażu permanentnym są oczywiście różne, jednak większość osób chwali go za naturalny i trwały efekt. Profesjonalne salony mają na stronie dział, w którym można je sprawdzić, ale warto przede wszystkim kierować się opiniami znajomych, którzy już przeszli ten zabieg.

Nasza redakcyjna koleżanka przetestowała makijaż permanentny brwi na sobie w jednym z warszawskich salonów i udokumentowała wszystko zdjęciami, na których można zobaczyć efekt "przed i po". 

Zobacz też:

Więcej o: