Laserowe zamykanie naczynek - wszystko co musisz wiedzieć o zabiegu

Laserowe zamykanie naczynek to zabieg medycyny estetycznej, na który z roku na rok decyduje się coraz więcej osób. Najpopularniejszym miejscem zabiegu jest twarz, ale można go przeprowadzić również na innych partiach ciała, takich jak szyja czy nogi. Zabieg laserowego zamykania naczynek polega na kierowaniu wiązki lasera na widoczne żyłki tworzące tzw. sieć czerwonych pajączków. Przyczynia się to do ich zamknięcia i zmniejszenia widoczności. Co zatem trzeba wiedzieć przed tym zabiegiem? Jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne laserowego zamykania naczynek?

Laserowe zamykanie naczynek to zabieg, który wykonuje się już od wielu lat. Wykorzystuje się do niego lasery o stosunkowo dużej mocy. Odpowiednio dobrane parametry pracy lasera, jak moc czy długość fali, pozwalają na selektywną absorpcję jego światła przez krew znajdującą się w naczynkach. Jest ona lokalnie podgrzewana do wysokiej temperatury, co powoduje obkurczenie całego naczynka i redukcję widoczności przez powierzchnię naskórka.

W przypadku, gdy naczynka nie zostaną skutecznie wyleczone, po pewnym czasie na skórze może pojawić się obrzęk i zaczerwienienie. Jest ono efektem wylewającej się krwi z pękniętych żyłek. Warto również wspomnieć, że parametry wiązki laserowej dobrane są tak, aby nie doprowadzać do podgrzewania tkanek okalających naczynka.

Więcej - te produkty do pielęgnacji są skuteczne!

Laserowe zamykanie naczynek - technologia

W medycynie estetycznej do zabiegów laserowych najczęściej wykorzystuje się laser Nd:YAG. Z wykorzystaniem odpowiednich filtrów optycznych możliwe jest uzyskanie długości fali 532 nm oraz 1064 nm. Absorpcja światła przez hemoglobinę znajdującą się w krwi powoduje jej koagulację (żelowanie, krzepnięcie). Skutkuje to całkowitym zniszczeniem naczynka, które w dalszej kolejności jest przez organizm usuwane. Laser neodymowo-yagowy równie skutecznie radzi sobie z tatuażami, bliznami, rozszerzonymi porami, a także z redukcją przebarwień i stymulacją tkanek to produkcji nowych włókien kolagenowych.

Laserowe zamykanie naczynek - wskazania

Osoby decydujące się na zabieg laserowego zamykania naczynek kierują się przede wszystkim względami estetycznymi. Warto jednak pamiętać, że zabieg może wyleczyć również inne dolegliwości dermatologiczne. Do głównych wskazań zalicza się:

  • Rumień,
  • Trądzik różowaty,
  • Wiotkość skóry,
  • Płytkie i średnie zmarszczki,
  • Naczyniaki starcze, gwiaździste, płaskie oraz krwionośne,
  • Płytko osadzone i widoczne naczynka.

Laserowe zamykanie naczynek - przed zabiegiem

Pierwszym etapem bezpośrednio poprzedzającym sam zabieg zamykania naczynek jest wywiad z lekarzem. Oceni on stan żyłek, ich liczbę oraz głębokość osadzenia w skórze. Na tej podstawie będzie można ustalić podstawowe parametry pracy lasera tak, aby zabieg przyniósł jak najlepsze efekty. Warto również pamiętać, że na minimum 14 dni przed każdym zabiegiem polegającym na naświetlaniu skóry, nie wolno spożywać leków oraz ziół światłouczulających.

Zobacz - produkty, które pokochały Polki! Te marki warto znać

Przebieg zabiegu

Zabieg redukowania naczynek na twarzy jest podzielony na kilka etapów. W pierwszym z nich osoba przeprowadzająca zabieg przeprowadzi demakijaż oraz peeling twarzy. Zapobiegnie to ewentualnemu rozpraszaniu światła lasera i zwiększy efektywność jego wnikania w głąb struktury skóry. Kolejnym krokiem jest nałożenie okularów ochronnych na oczy i przejście do zabiegu właściwego. Polega on na przyłożeniu głowicy do powierzchni skóry i uwalnianiu kolejnych impulsów laserowych.

Zabieg laserowego zamykania naczynek nie jest bolesny, choć przy większych zmianach pacjent może odczuwać lekkie pieczenie. Bezpośrednio po zakończeniu naświetlania skóra może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Efekt ten znika zazwyczaj maksymalnie kilka dni po wizycie w salonie dermatologicznym.

Laserowe zamykanie naczynek - po zabiegu

Na kilka dni po laserowym zamykaniu naczynek skórę należy traktować wyjątkowo łagodnie. Należy bezwzględnie zrezygnować z kosmetyków, które mogą zawierać alkohol. Warto również zmienić ręcznik na miękką ściereczkę lub osuszać skórę twarzy jałową gazą.

Laserowe zamykanie naczynek - przeciwwskazania

Pomimo tego, że laser w medycynie estetycznej jest popularnym narzędziem, to trzeba wiedzieć, że posiada on pewne ograniczenia zabiegowe. Do głównych przeciwwskazań w przypadku tego zabiegu zalicza się:

  • Zaawansowana cukrzyca
  • Przyjmowanie leków na rozrzedzenie krwi
  • Nowotwory
  • Ciąża i okres karmienia piersią
  • Mechaniczne uszkodzenia skóry
  • Epilepsja

Laserowe zamykanie naczynek - efekty

Efekty laserowego zamykania naczynek są długotrwałe, a ewentualne ponowne skorzystanie z zabiegu jest związane z nowo powstałymi naczynkami. Do głównych efektów zauważalnych już na kilka dni po zabiegu zalicza się:

  • Zamknięcie naczynek i redukcja ich widoczności
  • Redukcja rumienia
  • Zmniejszenie objawów trądziku różowatego
  • Całkowite usunięcie naczyniaków

Laserowe zamykanie naczynek - cena

Cena za pojedynczy zabieg zamykania naczynek uzależniona jest od obszaru skóry poddawanej zabiegowi, rodzaju znieczulenia i lokalizacji gabinetu dermatologicznego. Z reguły średnia cena za jedną wizytę wynosi od 450 do nawet 750 złotych.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: