Lipoliza. Jak szybko i efektywnie pozbyć się tkanki tłuszczowej?

W obecnych czasach coraz więcej osób dąży do osiągnięcia idealnej sylwetki, wolnej od zbędnej tkanki tłuszczowej. W większości przypadków zadowalające efekty udaje się uzyskać poprzez godziny spędzone na siłowni, ale czasami z konieczności trzeba uciec się również do innych metod. Lipoliza jest zabiegiem kosmetycznym, który polega na rozkładzie komórek tłuszczowych za pomocą lasera, ultradźwięków i klasycznego nastrzykiwania skóry. Głównymi efektami zabiegu jest wyszczuplenie sylwetki, redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej oraz stymulacja skóry do jej regeneracji. Warto jednak pamiętać, że lipoliza nie jest zabiegiem przeznaczonym dla wszystkich, gdyż posiada pewne przeciwwskazania. Co trzeba wiedzieć o lipolizie przed zdecydowaniem się na zabieg?

Medycyna estetyczna oferuje kilka rodzajów lipolizy, które różnią się między sobą techniką rozkładu komórek tłuszczowych. Najpopularniejszymi odmianami są lipoliza iniekcyjna, laserowa i ultradźwiękowa. W przypadku tej pierwszej, redukcja tkanki tłuszczowej polega na rozkładzie znajdujących się w niej trójglicerydów. Powstałe w tym procesie kwasy tłuszczowe oraz glicerol są metabolizowane i usuwane z organizmu.

Lipoliza laserowa do rozkładu komórek tłuszczowych wykorzystuje efekty termiczne wywołane absorpcją światła laserowego. Metoda wykorzystująca ultradźwięki jest najmniej inwazyjna i polega na redukcji tłuszczu poprzez fizyczny kontakt skóry z głowicą emitującą wiązki HIFU (ang. high intensity focused ultrasound).

Lipoliza - wskazania

Wszystkie rodzaje lipolizy są przeznaczone dla osób, które borykają się z problemem zbyt obfitej tkanki tłuszczowej. Najczęściej zabieg ten jest przeprowadzany na ramionach, brzuchu, plecach, udach, podbródku i biodrach.

Lipoliza iniekcyjna - przebieg zabiegu, skutki uboczne

Pierwszym krokiem przed wykonaniem lipolizy iniekcyjnej jest wywiad z lekarzem. Dotyczy on przebytych chorób oraz przyjmowanych leków. Sam zabieg poprzedzony jest nałożeniem maści znieczulającej, która łagodzi ból związany z nakłuwaniem skóry. Dzięki zastosowaniu stosunkowo cienkich igieł zabieg jest dobrze znoszony przez pacjentów. Jeżeli chodzi o substancje, które zostają wprowadzone pod skórę, to są to głównie fosfatydylocholiny i deoksycholan sodu. Odpowiadają one za zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych oraz za transport trójglicerydów na zewnątrz komórek. Głównymi skutkami ubocznymi lipolizy iniekcyjnej jest zaczerwienienie skóry oraz jej obrzęk.

Lipoliza laserowa - przebieg zabiegu, przeciwwskazania

Pomimo tego, że większość zabiegów kosmetycznych z użyciem lasera jest nieinwazyjna, to w zabiegu lipolizy laserowej wykonuje się w skórze niewielkie nacięcia. Przed ich wykonaniem stosowane jest zazwyczaj znieczulenie nasiękowe. W powstałe otworki wkłada się światłowód, który doprowadza wiązkę lasera wgłąb tkanki tłuszczowej. Warto wspomnieć, że światło laserowe stymuluje również skórę do produkcji nowych włókien kolagenowych. Skóra staje się bardziej jędrna oraz napięta. Głównymi przeciwwskazaniami do wykonania lipolizy laserowej są:

  • nowotwory,
  • stwardnienie rozsiane,
  • choroby wątroby i nerek,
  • zaburzenia w procesach krzepnięcia krwi,
  • ciąża i okres karmienia piersią.

Lipoliza kawitacyjna - przebieg zabiegu i przeciwwskazania

Lipoliza kawitacyjna do redukcji tkanki tłuszczowej wykorzystuje ultradźwięki. W pierwszej kolejności osoba wykonująca zabieg pokrywa skórę specjalnym żelem, który umożliwia dotarcie ultradźwięków w głąb tkanki tłuszczowej. Następnie przykłada się głowicę i "skanuje" powierzchnię skóry. Zaletą tej metody jest jej nieinwazyjność i brak ingerencji w strukturę skóry. Głównymi przeciwwskazaniami do lipolizy kawitacyjnej są:

  • wszczepiony rozrusznik serca lub metalowe implanty,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego,
  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • niewydolność nerek i wątroby.

Lipoliza - efekty

Pierwsze efekty kuracji widoczne są zazwyczaj po kilku tygodniach od pierwszego zabiegu. W tym czasie skóra ulega całkowitej regeneracji i odbudowie. Do głównych efektów lipolizy zalicza się:

  • ujędrnienie skóry,
  • redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej,
  • poprawa krążenia,
  • ogólna poprawa sylwetki,
  • poprawa kondycji ogólnej skóry.

Lipoliza - ile zabiegów?

Ilość oraz częstotliwość zabiegów dobierana jest indywidualne. Głównym czynnikiem w tym przypadku jest grubość tkanki tłuszczowej. Najlepsze efekty dostrzegalne są po wykonaniu około trzech zabiegów.

Lipoliza - cena

Cena za pojedynczy zabieg lipolizy iniekcyjnej, laserowej oraz kawitacyjnej jest uzależniona od lokalizacji gabinetu dermatologicznego oraz jego renomy. Średnia cena za lipolizę iniekcyjną podbródka to 450 złotych, uda to koszt 1000 złotych, a brzucha, bioder i pośladków – nawet 1200 złotych. Zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków są z reguły tańsze, a średnia cena za kawitacyjną lipolizę podbródka to 200 złotych.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: