Peeling chemiczny - szybki sposób na zdrową i gładką cerę

Peelingiem chemicznym nazywamy zabieg, który polega na złuszczaniu martwego naskórka za pomocą kwasów. Najczęściej są to kwasy glikolowy lub salicylowy. Są one stosunkowo bezpieczne, ponieważ syntezuje się je naturalnie - m.in. z trzciny cukrowej. Peeling chemiczny znakomicie radzi sobie z przebarwieniami, średnimi oraz płytkimi zmarszczkami, ujędrnia skórę oraz poprawia jej kondycję ogólną. To duży wachlarz korzyści, ale co warto wiedzieć o peelingu chemicznym przed udaniem się na zabieg?

Peeling chemiczny jest bezpieczną i szybką metodą pozbycia się starego, martwego naskórka, który nie wygląda zbyt estetycznie i stanowi barierę dla preparatów pielęgnacyjnych. Zabieg ten polega na nałożeniu na skórę mieszaniny odpowiednich substancji. Jest to najczęściej kwas glikolowy, który pozyskuje się w procesie obróbki trzciny cukrowej. Spotkać się można również z kwasem migdałowym i pirogronowym.Pomimo tego, że kwasy skutecznie złuszczają naskórek, to również efektywnie stymulują głębsze warstwy skóry do procesów regeneracyjnych polegających na mnożeniu się młodych komórek. Z tego też względu ten rodzaj peelingu znajduje zastosowanie w wygładzaniu zmarszczek oraz ujędrnianiu skóry.

Peeling chemiczny na bazie kwasów daje długotrwałe efekty, a w celu ich podtrzymania zaleca się ponawianie zabiegu co kilka miesięcy.

Peeling chemiczny - rodzaje

Ze względu na stężenie kwasów użytych do zabiegu oraz głębokość na jaką penetrują one skórę, peeling chemiczny podzielić można na:

  1. Powierzchniowy - przeznaczony głównie do złuszczania naskórka, redukcji płytkich zmarszczek oraz trądziku.
  2. Średniogłęboki - ten rodzaj peelingu wpływa na głębsze warstwy skóry, przez co możliwa jest redukcja głębszych zmarszczek oraz przebarwień powstałych w skórze właściwej.
  3. Głęboki - w tym przypadku do zabiegu wykorzystuje się znacznie silniejsze kwasy. Swym działaniem obejmują skórę właściwą, co skutkuje redukcją nawet głębszych zmarszczek czy blizn.

Młoda skóra na długo? Znamy na to sposoby. Wieczorna pielęgnacja cery dojrzałej

Peeling chemiczny - wskazania

Peeling chemiczny zalecany jest w przypadku różnych problemów dermatologicznych. Do głównych wskazań zalicza się:

  • Przebarwienia skórne
  • Łojotok
  • Trądzik
  • Skóra wysuszona i zwiotczała
  • Drobne zmarszczki i blizny

Przygotowanie do zabiegu

Na około 5-6 tygodni przed zabiegiem zalecane jest ograniczenie palenia wyrobów tytoniowych, a także (jeżeli to możliwe) całkowite odstawienie leków rozrzedzających krew. Na 3-4 tygodnie przed zabiegiem należy również zrezygnować z opalania, oszczędzić należy zwłaszcza te miejsca, które będą poddane zabiegowi.

Ze względu na typ kwasów, które zostaną użyte w zabiegu zaleca się również smarowanie skóry kremami z kwasami o małym stężeniu, które przygotują skórę na zabieg chemiczny oraz pozwolą sprawdzić, czy nie występuje uczulenie na tego typu preparaty.

Peeling chemiczny - przebieg zabiegu

Zabieg z wykorzystaniem kwasów jest podzielony na kilka etapów. W pierwszym z nich kosmetyczka przeprowadzi demakijaż oraz dokładnie oczyści skórę. Przy zabiegach tego typu bardzo ważne jest również, aby na tym etapie zabezpieczyć oczy, usta i włosy osoby poddającej się peelingowi. W przypadku peelingu głębokiego może zostać podane miejscowe znieczulenie. W kolejnej fazie na skórę nałożona zostanie specjalnie przygotowana mieszanina, która po kilku minutach musi zostać dokładnie spłukana. Etap końcowy to posmarowanie skóry maścią nawilżającą, która dodatkowo wygładzi cerę.

Skóra po zabiegu zazwyczaj jest zaczerwieniona, po ok. 3 dniach zaczyna się łuszczyć, co trwa kolejne 3-4 dni.

Po zabiegu bardzo istotne jest właściwe nawilżanie skóry, w tym celu należy stosować kremy zalecone przez kosmetyczkę (najpierw są to preparaty silnie natłuszczające, a po złuszczeniu skóry - nawilżające) oraz pić co najmniej 1,5 l wody dziennie.

Peeling chemiczny w domu

Peeling chemiczny może zostać również wykonany z powodzeniem w domowych warunkach. W tym celu zakupić trzeba jeden z dostępnych na rynku kwasów. Ze względów bezpieczeństwa ich stężenie jest znacznie niższe niż tych, które są wykorzystywane w salonach kosmetycznych. Czas oddziaływania kwasu na skórę może wynosić nawet kilka godzin. Warto pamiętać, że po usunięciu substancji peelingującej z twarzy, należy posmarować ją kremem w filtrem UV. Zapobiegnie to ewentualnym przebarwieniom.

Peeling chemiczny - przeciwwskazania

Pomimo tego, że peelingi z użyciem kwasów są stosunkowo bezpieczne to warto pamiętać, że występują tutaj pewne przeciwwskazania. Zalicza się do nich:

  • Infekcje i stany zapalne skóry
  • Nowotwory skóry
  • Planowany wyjazd w regiony szczególnie nasłonecznione
  • Przyjmowanie leków rozrzedzających krew

Peeling chemiczny - efekty

Najbardziej pożądanymi efektami peelingu chemicznego są:

  • Wygładzenie zmarszczek oraz blizn
  • Ujednolicenie kolorystyki skóry
  • Poprawa jędrności skóry
  • Zmniejszenie objawów trądziku

Peeling chemiczny - cena

Ceny peelingów z użyciem kwasów są różne i zależą przede wszystkim od substancji użytej do zabiegu, partii ciała, a także lokalizacji i renomy salonu kosmetycznego. Z reguły zabieg twarzy to koszt około 150 złotych. Plecy czy dekolt to wydatek rzędu 180-200 złotych. Pełny efekt peelingu chemicznego dostrzec można po wykonaniu około 5-7 zabiegów, pomiędzy którymi powinna być minimum 10-dniowa przerwa.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: