Eksfoliacja - na czym polega zabieg i jakie są jego efekty?

Jednym z popularniejszych zabiegów kosmetycznych jest eksfoliacja, której głównym zadaniem jest złuszczenie starego, martwego naskórka. W wyniku tego zabiegu skóra pozostaje rozjaśniona, przebarwienia są zredukowane, a zmarszczki ulegają wypłyceniu. Co trzeba wiedzieć o eksfoliacji przed zdecydowaniem się na wizytę u kosmetyczki?

Eksfoliacja lub inaczej peeling, abrazja czy też ablacja - to zabieg kosmetyczny, w którym do usunięcia starego naskórka wykorzystuje się najczęściej alfahydroksykwasy (AHA). Pomimo tego, że nazwa ta brzmi może dosyć groźnie, to warto wspomnieć, że kwasy AHA występują naturalnie i są całkowicie bezpieczne.

Najczęściej wykorzystywanym kwasem kosmetycznym jest kwas glikolowy, który pozyskuje się z trzciny cukrowej. Substancja ta skutecznie wnika w głąb skóry, gdzie stymuluje tkanki do produkcji nowych włókien kolagenowych oraz elastyny. Eksfoliacja znakomicie radzi sobie z płytkimi zmarszczkami, przebarwieniami skóry, wypryskami, rozszerzonymi porami, a także z trądzikiem czy drobnymi bliznami. Seria zabiegów z użyciem kwasów znakomicie odżywia skórę i sprawia, że jest znacznie lepiej nawilżona. W eksfoliacji wykorzystuje się również betahydroksykwasy (BHA) i polihydroksykwasy (PHA). Popularnymi kwasami w tym zabiegu kosmetycznym są również kwas salicylowy i migdałowy.

Kosmetyki do pielęgnacji twarzy znajdziesz tutaj!

Eksfoliacja - dla kogo?

Eksfoliacja kwasami jest zabiegiem kosmetycznym, na który zdecydować się może osoba nieborykająca się z wyraźnymi problemami skórnymi. Pozbycie się starego naskórka pozytywnie wpłynie na wygląd nawet najładniejszej cery. Jednak zabieg ten przeznaczony jest przede wszystkim dla wszystkich tych, którzy zmagają się z takimi problemami dermatologicznymi jak rogowacenie naskórka, trądzik, utrata elastyczności i jędrności skóry, piegi, przebarwienia, płytkie zmarszczki oraz blizny. Przeprowadzenie eksfoliacji z pewnością zredukuje także łojotok, który jest dziś problemem wielu kobiet.

Eksfoliacja - przeciwwskazania

Pomimo tego, że eksfoliacja zaliczana jest raczej do zabiegów bezpiecznych i dobrze poznanych, to warto wiedzieć, że posiada ona pewne ograniczenia wynikające z przeciwwskazań. W każdym przypadku należy je skonsultować z lekarzem, który podejmie decyzję o sposobie leczenia skóry. Do głównych przeciwwskazań dotyczących eksfoliacji zalicza się:

  • nowotwory,
  • stany zapalne skóry,
  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • mechaniczne uszkodzenia skóry,
  • tendencja do tworzenia się blizn przerostowych,
  • trądzik ropowiczy i różowaty,
  • niedawno przeprowadzony zabieg chirurgiczny (w okolicach miejsca eksfoliacji),
  • opryszczka,
  • alergia na kwasy wykorzystywane w zabiegu.

Przebieg zabiegu

Zabiegi w gabinecie kosmetycznym wykonywane są preparatami o większym stężeniu kwasów, niż te dostępne w aptekach czy drogeriach. Kwasy podrażniają skórę, a użyte nieumiejętnie mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian, dlatego ważne jest, aby zabieg przeprowadzała doświadczona kosmetyczka.

Pierwszym etapem zabiegu jest demakijaż i dokładne oczyszczenie skóry. W drugim kroku nakładany jest aktywator kwasu i sam kwas. Następnie, aby przerwać działanie kwasu nakładany jest preparat, który ma zneutralizować kwas. Po ponownym oczyszczeniu skóry nakładana jest maska pielęgnacyjna.
Cały zabieg trwa ok. 45 minut.

Po eksfoliacji bardzo ważne jest, aby chronić skórę przed promieniami słonecznymi, dlatego zaleca się stosowanie kremów z wysokimi filtrami (SPF 30 lub nawet SPF 50).

Eksfoliacja kwasem migdałowym

Kwas migdałowy jest jednym z częściej wykorzystywanych kwasów kosmetycznych. Pozyskuje się go w procesie hydrolizy gorzkich migdałów. Charakteryzuje się znakomitymi właściwościami terapeutycznymi. Jest całkowicie bezpieczny i łagodny, a jego antybakteryjne działanie znakomicie redukuje łagodne stany zapalne skóry, redukuje łojotok. Z tego względu jest szczególnie polecany na cerę tłustą i trądzikową.

Eksfoliacja kwasem glikolowym

Kwas glikolowy pozyskiwany obecnie z trzciny cukrowej może być wykorzystywany w zabiegach eksfoliacji w różnych stężeniach. Działa pozytywnie na skórę naznaczoną trądzikiem i zaskórniakami. Kwas ten poprawia również kolorystykę skóry, redukuje rozszerzone pory i blizny, a także zmniejsza widoczność płytkich zmarszczek. Wykazano, że kwas glikolowy pobudza krążenie krwi w skórze poddawanej zabiegowi, przez co jej metabolizm jest znacznie lepszy.

Eksfoliacja kwasem pirogronowym

Kwas pirogronowy powstaje w procesie fermentacji różnych owoców. Wykazuje właściwości dermoplastyczne oraz antymikrobowe. Cechuje się szybkością działania i wnikania w skórę. Pomimo silnego i agresywnego działania złuszczającego jest on bezpieczny, a zabiegi z jego wykorzystaniem nie są bolesne. Tak jak pozostałe kwasy stymuluje skórę do produkcji kolagenu, redukuje przebarwienia i łojotok, a także zmniejsza widoczność zmarszczek i blizn.

Eksfoliacja kwasami - częstotliwość zabiegów i cena

Znaczna część salonów kosmetycznych zaleca, aby eksfoliację przeprowadzać na jesień lub na wiosnę. Z reguły jest to 5 do 8 zabiegów przeprowadzanych w odstępie minimum 10 dni. Pojedynczy zabieg z wykorzystaniem kwasów AHA to koszt około 70 - 80 złotych.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: