Chcesz, żeby włosy po myciu dłużej pozostały świeże? Fryzjerka zdradza banalny patent z szamponem

Jeśli twoje włosy, mimo dokładnego mycia starannie dobranym szamponem, szybko tracą świeżość i się przetłuszczają, winny może być sposób, w jaki to robisz. Przynajmniej według fryzjerki z John Barrett Salon.

Mycie włosów to czynność, której chyba nikogo nie trzeba uczyć. W "wersji podstawowej" wystarczy zmoczyć je wodą, nanieść szampon, spłukać i gotowe. Ale czy na pewno?

Jeśli zależy ci na tym, by twoja fryzura jak najdłużej zachowała świeżość zamiast smętnie "oklapnąć" po kilku godzinach, fryzjerka Halli Bivona z nowojorskiego John Barrett Salon ma dla ciebie prostą i konkretną radę, którą zdradziła w rozmowie z serwisem Byrdie.

Zobacz wideo Czy wiecie, że mamy tyle samo włosów co szympansy? [PRACOWNIA BRONKA]

Plusem jej metody jest to, że możesz ją wdrożyć natychmiast, bo wymaga jedynie użycia szamponu, który już masz w domu. Minusy? Na myciu włosów spędzisz nieco więcej czasu, zużyjesz też więcej kosmetyku (producenci szamponów już zacierają ręce).

Ale do rzeczy. Jaki jest sekretny sposób stylistyki na świeże włosy? Banalny - wystarczy je umyć dwukrotnie zamiast raz. Nawet, jeśli wydaje ci się, że już za pierwszym zrobiłeś to bardzo dokładnie.

- Zauważyłam, że dwukrotne mycie włosów szamponem naprawdę sprawia, że fryzura dłużej się utrzymuje i jest świeża, bo dopiero po takim zabiegu skóra głowy jest dokładnie oczyszczona - mówi Bivona.

- Pierwsze mycie i porcja szamponu najpierw musi się "przebić" przez nagromadzoną warstwę łoju, brudu oraz kurzu. Druga już nie, więc można dokładniej domyć resztki - wyjaśnia. 

Taki sposób może jednak na dłuższą metę nieco wysuszać włosy. Dlatego Halli napomina: - Jeśli myjesz włosy dwa razy, pamiętaj o nałożeniu mocno nawilżającej odżywki na końce. Inaczej będą suche i zaczną się elektryzować - zaznacza.

Trik z odżywką do kompletu

Ta ostatnia rada stoi nieco w sprzeczności z sugestią dermatolożki, o której pisaliśmy niedawno. Dr mona Gohara z uniwersytetu Yale radzi, by odżywkę do włosów stosować... przed myciem, czyli na całkowicie suche włosy.

Dlaczego? Chodzi o to, że mokre włosy nie wchłaniają odżywki tak dobrze jak suche, bo cząsteczki wody "zajmują" ich miejsce na powierzchni włosa. Przez to sama odżywka (i zawarte w niej substancje mające poprawić kondycję naszej fryzury) tylko oblepia go od zewnątrz.

Kogo w takim razie słuchać? Jeśli masz czas i determinację, najlepiej obu specjalistek. Sprawdziłyśmy ich rady na sobie i faktycznie system odżywka - szampon - szampon - odżywka robi różnicę. Włosy nie tylko są nieco dłużej świeże (choć nie należy oczekiwać, że dwukrotne mycie przedłuży ten stan o kilka dni, najwyżej jeden), ale też bardziej miękkie i zdecydowanie mniej się elektryzują.

Jeśli więc zależy ci na zadbanej fryzurze na święta, a nie masz czasu iść do fryzjera, może warto chociaż raz dać szansę tym sposobom? Na pewno nie zaszkodzi, a jedyne, co możesz stracić to kilka minut pod prysznicem.

Zobacz też:

Więcej o: