Usuwanie znamion. Skuteczne metody pozbywania się defektów skórnych

Zabiegi poświęcone skórze nie powinny ograniczać się jedynie do poprawy jej wyglądu, ważne jest również usuwanie znamion. Kontrola i usuwanie zmian pojawiających się na skórze to nie tylko kwestia estetyczna, ale także wyraz dbałości o zdrowie. Te znamiona to pieprzyki, kurzajki, prosaki, a także włókniaki. Najczęściej stosowanymi metodami ich usuwania jest laseroterapia, która jest stosunkowo bezpieczna, szybka i efektywna. Można również zdecydować się na elektrokoagulację, w której wykorzystuje się prąd elektryczny, albo na zabieg chirurgiczny. Jak wygląda usuwanie znamion i kiedy warto się na ten krok zdecydować?

Znamiona skórne występują u wszystkich i są one skutkiem naturalnych procesów zachodzących w skórze. Większość przebarwień lub też pieprzyków nie jest groźna, ale przynajmniej raz w roku warto odwiedzić dermatologa, aby zdiagnozować istniejące i  nowo powstałe znamiona na skórze. Lekarz obejrzy zmiany - czy ich kształt jest regularny, kolor jednolity, a struktura nie budzi wątpliwości. Jeśli pojawią się podejrzenia, że zmiana może być niebezpieczna, pacjent zostanie skierowany do dalszej diagnozy, jeśli zaś wszystko będzie w porządku, to usunięcie znamion będzie jedynie kwestią estetyczną.

Pieprzyki powstają w procesie namnażania się komórek barwnikowych zwanych melanocytami. Z reguły mają regularny kształt, ale krawędzie niektórych z nich mogą być również mocno postrzępione. Różna jest także kolorystyka, ponieważ pieprzyki i znamiona mogą przyjmować odcień brązowy, czarny, czerwony, a także siny. Usuwanie ich odbywa się najczęściej w zabiegu laserowym. Jak zatem wygląda laserowe usuwanie znamion?

Laserowe usuwanie znamion

Najczęściej wykorzystywanym narzędziem służącym do usuwania wszelkich znamion na skórze jest laser frakcyjny CO2. Parametry jego pracy, a także duża moc pozwalają na precyzyjne i efektywne zabiegi dermatologiczne. Dodatkową zaletą zabiegów laserowych jest ich niska inwazyjność oraz możliwość uniknięcia blizn pozabiegowych. Sam proces usuwania przebarwienia lub defektu skórnego polega na oświetlaniu skóry wiązkami światła. Docierają one w głąb skóry i zostają zaabsorbowane przez dotknięte mutacją tkanki, które poprzez efekt termiczny zostają uszkodzone. Laserowe usuwanie znamion jest zazwyczaj zabiegiem jednorazowym, nie jest więc wymagane wielokrotne odwiedzanie gabinetu dermatologicznego, jak ma to miejsce w przypadku innych zabiegów. Same rany goją się dosyć szybko, a pełna rekonwalescencja trwa około czterech tygodni.

Warto jednak pamiętać, że laserowe usuwanie znamion ma pewne przeciwwskazania, do których zalicza się głównie ciąża oraz okres przekwitania.

Najczęściej usuwanymi znamionami w przypadku techniki laserowej są:

  • Naczyniaki płaskie i jamiste
  • Brodawka starcza
  • Plamy soczewicowate
  • Piegi
  • Pieprzyki
  • Włókniaki

Usuwanie znamion poprzez elektrokoagulację

Elektrokoagulacja jest elektrochirurgiczną metodą usuwania wszelkich znamion skórnych. Jak sama nazwa wskazuje, do zabiegu wykorzystuje się prąd zmienny o wysokiej częstotliwości, za pomocą którego możliwe jest ścięcie białka w tkankach objętych zmianami. Powoduje to oczywiście jego uszkodzenie, a tym samym usunięcie zmiany. Podobnie jak metoda laserowa, elektrokoagulacja jest zabiegiem bezpiecznym i bezinwazyjnym, a czas rekonwalescencji jest stosunkowo krótki. Do głównych wskazań w tym przypadku zalicza się:

  • Kurzajki
  • Prosaki
  • Kaszaki
  • Włókniaki
  • Brodawki
  • Naczyniaki gwiaździste

Usuwanie znamion poprzez oddziaływanie na nie prądem elektrycznym może wykazywać pewne niepożądane skutki uboczne. Zalicza się do nich obrzęk oraz zaczerwienienie, a także lekkie krwawienie, siniaki czy niewielkie blizny. Jeżeli chodzi natomiast o przeciwwskazania do elektrokoagulacji to jest to głównie cukrzyca, choroby układy krążenia, wszczepiony rozrusznik serca, nowotwory i ciąża.

Chirurgiczne usuwanie znamion

Znamiona oraz różne zmiany skórne można usuwać również metodą klasyczną, do której zalicza się zabieg chirurgiczny z użyciem skalpela. Najczęściej odbywa się to w przypadku podejrzenia nowotworów skóry, kiedy wycięta próbka musi trafić do dalszych analiz. Operację przeprowadza się przy miejscowym znieczuleniu, co skutkuje tym, że pacjent nie odczuwa większego dyskomfortu związanego z bólem. Czas całego zabiegu jest uzależniony od wielkości znamienia, ale z reguły nie przekracza kilkunastu minut.

Usuwanie znamion - cena

Ceny zabiegów mających na celu usunięcie wszelkich zmian skórnych są uzależnione przede wszystkim od metody ich usuwania, a także wielkości samej zmiany skórnej. Pojedynczy zabieg z wykorzystaniem lasera kosztować może od 80 do 150 złotych. Cena ta często obejmuje usunięcie większej ilości znamion. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku elektrokoagulacji.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: