HIFU. Co trzeba wiedzieć przed udaniem się na zabieg?

Zabieg HIFU poprzez swoje właściwości jest coraz częściej wybieranym zabiegiem estetycznym poprawiającym wygląd skóry. Początkowo metodą tą leczono takie dolegliwości, jak rak prostaty, pęcherza moczowego czy nerek, ale z czasem zagościła również w salonach piękności. Zabieg jest bezinwazyjny i bezpieczny. Kiedy warto więc zdecydować się na HIFU? Kto może skorzystać z zabiegu, a kto powinien z niego zrezygnować?

HIFU (ang. High Intensity Focused Ultrasound) polega na stymulacji skóry za pomocą ultradźwięków o wysokiej częstotliwości generowanych przez specjalnie do tego celu zaprojektowane urządzenie. Poprzez odpowiednie ustawienie można uzyskać wnikanie fal dźwiękowych do skóry na różną głębokość - od 1.5 mm do 4.5 mm. Regeneracja odbywa się tutaj poprzez mikrouszkodzenia tkanek wywołane działaniem ultradźwięków - komórki skóry ulegają uszkodzeniom w procesie termoablacji wywołanej poprzez lokalnie podwyższoną temperaturę. Ze względu na precyzyjnie ustawioną głębokość penetracji wierzchnie warstwy skóry pozostają nietknięte.

Zabieg z wykorzystaniem skupionej wiązki fal dźwiękowych był pierwotnie przeznaczony jedynie do celów medycznych. Za pomocą HIFU leczyć można różne nowotwory oraz m.in. chorobę Parkinsona. Jako zabieg kosmetyczny świetnie sprawdza się do liftingu twarzy, ujędrniania skóry, redukcji zmarszczek czy zmniejszenia widoczności rozszerzonych porów.

HIFU - wskazania

Z zabiegu HIFU skorzystać mogą wszyscy, którzy nie są zadowoleni z jędrności swojej skóry oraz w przypadku pojawienia się pierwszych oznak starzenia. Wskazaniami do zabiegu z wykorzystaniem ultradźwięków są także: zmniejszenie prawdopodobieństwa utraty jędrności skóry podczas odchudzania, wiotkość skóry po przebytej ciąży lub po nagłej utracie masy ciała, lifting twarzy i dekoltu, a także wiotka skóra na udach, piersiach czy pośladkach. Warto również wspomnieć, że ultradźwięki pozytywnie wpływają na redukcję rozszerzonych porów oraz wyostrzają kontur twarzy.

HIFU - przeciwwskazania i skutki uboczne

Metoda HIFU jest stosunkowo bezpieczna i nie powoduje poważnych skutków ubocznych mogących w znacznym stopniu wpływać na dyskomfort. Warto jednak pamiętać, że posiada jednak pewne ograniczenia. Do głównych przeciwwskazań zalicza się:

  • stany zapalne skóry,
  • nowotwory,
  • opryszczka,
  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • wszczepiony rozrusznik serca lub inne metalowe implanty,
  • mechaniczne uszkodzenia skóry,
  • epilepsja,
  • choroby układu sercowo - naczyniowego,
  • stwardnienie rozsiane.

Jeżeli chodzi o skutki uboczne, to przez kilka dni w miejscu wykonania zabiegu może utrzymywać się stosunkowo nieduży obrzęk. W skrajnych przypadkach zaobserwowano pojawienie się blizn zanikowych oraz oparzeń skórnych. Warto jednak pamiętać, że takie przypadki notuje się niezmierne rzadko.

Zobacz - produkty do ciała, które są warte swojej ceny!

HIFU - przebieg zabiegu

Pierwszym krokiem w zabiegu metodą HIFU jest nałożenie na skórę żelu, który zwiększa efektywnoć wnikania fal dźwiękowych w głąb skóry. W przypadku osoby o wyjątkowo wrażliwej skórze może zostać także podane miejscowe znieczulenie w maści. Sam zabieg polega na przyłożeniu do skóry głowicy emitującej ultradźwięki. Czas trwania zabiegu to zazwyczaj 20-30 minut.

HIFU Clinic - leczenie raka prostaty

Diagnostyka oraz leczenie nowotworu prostaty metodą HIFU odbywa się w klinice HIFU Clinic w Grodzisku Mazowieckim. Jest to w kraju jedyna placówka, która oferuje pełne leczenie za pomocą tej właśnie techniki. Zespół lekarski tej kliniki złożony jest ze specjalistów z dziedziny kardiologii, urologii, seksuologii, a także neurologii. Wsparcie naukowe zapewnia dr n. med. Stefan Thüroff - światowy ekspert leczenia nowotworu prostaty metodą HIFU.

HIFU - efekty

Pierwsze efekty zabiegu wykorzystującego metodę HIFU zauważyć można już po pierwszej wizycie w salonie kosmetycznym. W przypadku, gdy skóra jest mocno pomarszczona i zwiotczała wymagane będą kolejne zabiegi. Ze względu na czas regeneracji tkanek, pełne efekty kuracji widoczne będą po 2-3 miesiącach i z reguły utrzymują się one około 1,5 roku. Do głównych efektów zabiegu HIFU zalicza się redukcję zmarszczek, ujędrnienie skóry oraz zmniejszenie wiotkości skóry.

HIFU - cena

Cena za pojedynczy zabieg wykorzystujący metodę HIFU jest uzależniona od rodzaju użytego do zabiegu sprzętu, partii ciała poddawanej zabiegowi, a także od renomy i lokalizacji gabinetu kosmetycznego. Ujędrnienie oraz redukcja zmarszczek całej twarzy to koszt 2500-3500 złotych. Podobne ceny występują w przypadku brzucha, pleców czy pośladków.

Więcej - kosmetyki do włosów, które kochają Polki! TOP marki

To również może cię zainteresować:

Więcej o: