Leczenie trądziku: w jaki sposób raz na zawsze pozbyć się tego problemu?

Problem trądziku dotyka osób w każdym wieku bez względu na płeć. Nieestetycznie wyglądające krostki, grudki oraz zaskórniki doprowadzają wiele osób na skraj załamania, ponieważ schorzenie to nie jest łatwe do zwalczenia. Istnieją jednak metody, które pozwalają skutecznie walczyć z tą dolegliwością. Leczenie trądziku opiera się dziś głównie na nowoczesnych zabiegach dermatologicznych oraz kuracjach farmakologicznych. Jaką zatem przyjąć strategię leczenia trądziku oraz jakie są metody na szpecące blizny potrądzikowe?

Trądzik zazwyczaj kojarzony jest z chorobą młodzieńczą, związaną z hormonalną burzą odbywającą się w okresie dojrzewania. Jednak okazuje się, że bardzo częstymi pacjentami w gabinetach dermatologicznych są osoby po 30., a nawet po 40. roku życia. Warto jednak pamiętać, że sposoby leczenia osób młodych mogą czasem znacznie odbiegać od tych stosowanych dla starszych.

Bardzo częstym pytaniem w przypadku chęci wyleczenia trądziku jest to, czy można się go pozbyć całkowicie. Może się tak zdarzyć, ale pod pewnymi warunkami. Po pierwsze leczenie powinno być rozpoczęte we wczesnej fazie rozwoju choroby, a o kolejnych jego etapach decydować powinien doświadczony lekarz dermatolog. Po drugie nie wolno drażnić ani rozdrapywać krostek pojawiających się w trakcie rozwoju choroby.

Leczenie trądziku młodzieńczego

Trądzik młodzieńczy, jaka sama nazwa wskazuje, dotyka osoby młode, będące w okresie dojrzewania. Najpopularniejszym objawem tego schorzenia jest zaskórniak, który może przyjmować formę zarówno ropnej krostki, jak i podskórnej grudki powstałej poprzez nagromadzenie korneocytów w gruczołach łojowych. Jeżeli chodzi o leczenie trądziku młodzieńczego, to jest ono zależne od stopnia zaawansowania choroby i może odbywać się poprzez:

  • Zabiegi kosmetyczne - najczęściej jest to oczyszczanie i stymulowanie skóry za pomocą kwasów AHA, takich jak kwas glikolowy czy migdałowy. Pomagają one skutecznie złuszczać martwy naskórek, a także redukują przebarwienia i zmniejszą ryzyko wystąpienia blizn potrądzikowych. Leczenie zewnętrzne może również opierać się na stosowaniu kremów z witaminą A, która redukuje łojotok.
  • Leczenie farmakologiczne - najczęściej są to antybiotyki dobrane indywidualnie przez dermatologa. Zalicza się do nich np. tetracyklinę lub erytromycynę. W leczeniu farmakologicznym dopuszcza się także stosowanie leków wpływających na poziom hormonów.

Laserowe leczenie trądziku

Leczenie trądziku laserem pomimo swojej wysokiej ceny cieszy się sporą popularnością. Wynika ona z faktu, że laser oprócz obrzęku i zaczerwienienia skóry nie powoduje żadnych poważnych skutków ubocznych. Metoda ta w porównaniu z metodami farmakologicznymi i hormonalnymi jest bezpieczna i mało inwazyjna.

Do zwalczania trądziku metodą laseroterapii najczęściej wybiera się laser bromkowo - miedziowy. Jego wiązka w kontakcie ze skórą redukuje stan zapalny oraz znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia nowego. Jest tak za sprawą absorpcji promieniowania laserowego przez bakterie, co skutkuje ich termoablacją i całkowitym uszkodzeniem. Ilość zabiegów gwarantujących zadowalający efekt jest uzależniona od poziomu zaawansowania trądziku. Trudniejsze przypadki wymagać będą nawet do 10 kuracji. W innych przypadkach wystarczające będą 3-4 zabiegi.

Do głównych przeciwwskazań leczenia trądziku za pomocą lasera zalicza się:

  • przyjmowanie leków światłouczulających,
  • nowotwory,
  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • zaawansowana i nieleczona cukrzyca,
  • epilepsja.

Cena zabiegu zależy od obszaru, użytego lasera oraz przewidzianej liczby zabiegów i jest to od 150 zł do nawet 3000 zł.

Leczenie trądziku witaminą A

Popularną metodą leczenia bardziej zaawansowanych postaci trądziku jest kuracja farmakologiczna z zastosowaniem izotretynoiny. Związek ten jest określany mianem retinoidu będącego pochodną witaminy A. W większości przypadków metoda ta jest bardzo skuteczna, a przyjmowanie izotretynoiny odbywa się doustnie. Cała kuracja trwa zazwyczaj 4-5 miesięcy. Podczas przyjmowania leków koniecznie jest wykonywanie badań krwi w celu ewentualnej modyfikacji podawanej dawki witaminy A. Częstymi skutkami ubocznymi regularnego przyjmowania izotretynoiny są:

  • suchość oczu i ust,
  • osłabienie kondycji włosów,
  • osłabienie i senność,
  • stany depresyjne.

Warto wspomnieć, że kuracja retinoidami może w znaczącym stopniu przyczynić się do wyglądu skóry. Chodzi tutaj przede wszystkim o blizny potrądzikowe, gdyż izotretynoina skutecznie powstrzymuje rozpadanie się kolagenu. W związku z tym po kuracji witaminą A skóra pozostanie jędrna, a blizny nie będą aż tak widoczne. Ważne jest jednak, aby pamiętać o stałym nawilżaniu skóry (zwłaszcza dłoni i ust) oraz włosów. Podstawowym przeciwwskazaniem do podjęcia tego rodzaju leczenia jest ciąża.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: