Sombre - co to jest, dla kogo i ile kosztuje

Sombre, często pojawiające się pod nazwą sombre hair, to metoda koloryzacji włosów, która jest wariacją "na temat" ombre. Obie metody dają podobny efekt - naturalnie, jakby za sprawą słońca, rozjaśnionych końcówek i pasm. Sombre to jednak nie to samo. Jeśli chcesz wiedzieć, czym różnią się obie metody, jaka jest cena tego zabiegu, jak sombre sprawdza się na różnych kolorach włosów i czy ta technika ich farbowania jest dla ciebie, przeczytaj.

Sombre, czyli sombre hair, to - podobnie jak ombre - metoda polegająca na stopniowym rozjaśnianiu włosów. Generalnie wygląda to tak, że pojedyncze pasma i końcówki mają jaśniejsze odcienie, co uzyskuje się za pomocą utleniacza nakładanego partiami na włosy.

W sombre włosy są rozjaśniane tak, by uzyskać jak najbardziej naturalny efekt - perfekcyjnie zrobione powinno sprawiać, by myśleli, że włosy mają złotawe refleksy same z siebie, a nie za sprawą utleniania.

To oczywiście powoduje, że sama technika wykonania sombre jest dość trudna i wymaga nie tylko dużego doświadczenia z koloryzacją włosów, ale także doskonałej znajomości produktów, za pomocą których jest wykonywana, jak również zmysłu estetycznego i wyobraźni.

Chodzi bowiem o to, by dodać włosom blasku, ale też głębi. Nieumiejętnie wykonane sombre zamiast rozświetlić twarz i włosy sprawi, że zamiast tego fryzura będzie wyglądać płasko i ciężko albo, co gorsza, jakbyś pochlapała się wybielaczem.

Sombre a ombre

Sombre wywodzi się z techniki ombre. Obie polegają w zasadzie na tym samym, jednak są między nimi pewne różnice. Główna to to, że sombre daje maksymalnie naturalny i bardziej subtelny niż ombre efekt.

Czym charakteryzuje się sombre?

 • daje naturalny look, czyli taki, który faktycznie daje złudzenie, że włosy mają jaśniejsze refleksy i pasemka "same z siebie" albo pod wpływem działania promieni słonecznych,
 • włosy są rozjaśniane już od nasady, tyle że za pomocą pojedynczych, bardzo cienkich pasemek, a nie gradacji odcieni na całej długości włosów,
 • jaśniejsze odcienie nie są nakładane równomiernie ani tak wyraźnie tonowane, jak w przypadku ombre. Mogą pojawiać się pojedyncze, krótsze i dłuższe pasemka, a także rozjaśnione końcówki, jednak w mniejszym stopniu,
 • maksymalnie subtelne przejście pomiędzy poszczególnymi tonami
 • granica między odcieniami jest nie tylko bardziej płynna, ale i mniej widoczna z tego względu, że zaczyna się już u nasady włosów albo w małej odległości od przedziałka.

Dla porównania wyróżnikami ombre są:

 • "california look", czyli efekt, jakbyś spędziła lato na kalifornijskiej plaży, gdzie słońce jest naprawdę ostre i mocno rozjaśnia włosy,
 • to, że włosy są rozjaśniane nie od nasady tylko od konkretnego momentu - linii uszu, szczęki lub wręcz od połowy ich długości,
 • to, że jaśniejszy odcień jest widoczny na całej szerokości włosów - w ombre nie ma żadnych pojedynczych pasemek, tylko stopniowa gradacja kolorów,
 • większa różnica między kolorem włosów "na górze" przy przedziałku, a rozjaśnianymi końcami.

Więcej - produkty do pielęgnacji, które pokochali Polki!

Na jakich włosach sprawdzi się sombre?

Blond sombre to najpopularniejszy wariant tej metody koloryzacji. Pasuje do różnych kolorów włosów, ale stosuje się je przede wszystkim do rozjaśnienia ciemnego blondu oraz brązów - raczej tych jaśniejszych.

Sombre na ciemnych i rudych włosach również dobrze się prezentuje, pod warunkiem, że różnica między rozjaśnionymi pasemkami i końcówkami oraz bazowym kolorem włosów nie jest zbyt duża. Do rozjaśniania ciemnych i rudych włosów metodą sombre też stosuje się utleniacz, jednak zwykle potraktowane nim kosmyki są następnie farbowane na różne odcienie brązu lub rudości, by zmniejszyć kontrast i sprawić, żeby całość wyglądała naturalnie.

Sombre na czarnych włosach również jest wykonywane, jednak nie zawsze się udaje i nie wszystkim pasuje. Podobnie jak w przypadku ciemnych włosów najpierw wymaga rozjaśnienia poszczególnych pasm włosów, a następnie "potraktowania" ich ciemniejszą farbą.

Jeśli masz zniszczone i słabe włosy, lepiej zastanów się, czy na pewno chcesz je dodatkowo niszczyć rozjaśnianiem. Fryzjer może nawet odmówić wykonania zabiegu, jeśli uzna, że twoje włosy są w złej kondycji. 

Sombre: cena

To, ile zapłacisz za wykonanie sombre, oczywiście zależy od kilku czynników:

 1. Fryzjera, jego umiejętności i renomy.
 2. Lokalizacji salonu (w dużych miastach drożej, w małych taniej).
 3. Od długości włosów i ich naturalnego czy "wyjściowego" koloru (jeśli chcesz zrobić sombre na czarnych włosach licz się z tym, że to może być bardzo kosztowne albo w ogóle się nie udać, jeśli są grube czy mocno zniszczone).
 4. Od efektu, jaki chcesz uzyskać. Jeśli twoja wizja będzie wymagać rozjaśnienia włosów w wielu miejscach o kilka różnych tonów, a do tego są długie i opornie poddają się działaniu rozjaśniacza, licz się z większymi kosztami.

W sumie zrobienie sombre powinno cię wynieść między 100 a 300 zł. Znajdziesz też oferty za mniej niż 100 zł - zwłaszcza w małych miastach - ale bądź ostrożna, bo sombre to naprawdę trudna technika, która wymaga wprawy i doświadczenia. Nie sztuką jest bowiem rozjaśnić pojedyncze pasma włosów. Ale sprawienie, by odcienie przechodziły płynnie i wyglądały naturalnie także, kiedy będą się ruszać, już tak.

Zwykle ostateczną cenę tego zabiegu poznasz jednak dopiero siedząc na fotelu fryzjerskim po konsultacji ze stylistą. Koniecznie o to zapytaj, zanim zacznie się rozjaśnianie, by uniknąć ewentualnego niemiłego zaskoczenia, kiedy przyjdzie do płacenia. Profesjonalny fryzjer zresztą sam będzie pamiętał, by cię o tym poinformować.

Zobacz - produkty do włosów, które działają cuda! Top marki

Zobacz też:

Więcej o: