Paznokcie żelowe krok po kroku - jak zrobić, ile się trzymają, ile kosztują, czym się różnią od hybrydowych i akrylowych

Paznokcie żelowe to metoda stylizacji paznokci, która pozwala na stworzenie w zasadzie dowolnego ich kształtu. Dzięki temu sprawdza się u osób, które mają krótkie, łamliwe czy słabe paznokcie. Jak zrobić paznokcie żelowe, czym różnią się od akrylowych i hybrydowych, ile się trzymają i wreszcie ile kosztują? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.

Paznokcie żelowe to metoda polegająca na przedłużaniu i wzmacnianiu naturalnej płytki paznokcia, która daje dużą swobodę w kwestii modelowania. Dzięki konsystencji potrzbnego do ich wykonania żelu - przypominającej ten do włosów - który następnie utwardza się pod lampą UV, paznokcie żelowe cechuje duża trwałość, a przy tym dość naturalny wygląd. 

Usługę wykonania paznokci żelowych oferują zarówno salony piękności i profesjonalne kosmetyczki oraz manicurzystki, jak i stylistyki wykonujące je amatorsko - we własnym domu lub u klientki.

Możesz też zrobić je sama, bo cały sprzęt i akcesoria potrzebne do wykonania paznokci żelowych bez trudu kupisz w internecie, w specjalistycznych hurtowniach kosmetycznych, drogeriach, a niekiedy nawet w dyskontach (lampy UV co jakiś czas ma w swojej ofercie m.in. Biedronka).

Zobacz: profesjonalne akcesoria do paznokci w dobrych cenach na Avanti24pl!

Ile trzymają się paznokcie żelowe?

Profesjonalnie wykonane paznokcie żelowe wytrzymują nawet 5 tygodni, choć to zależy od wielu czynników, w tym stanu płytki paznokcia, tempa wzrostu, jakości użytych produktów, a także tego, czy często moczysz dłonie itp.

Ile trwa zrobienie paznokci żelowych?

To zależy od osoby, która je wykonuje. Wprawna kosmetyczka "uwinie" się nawet w półtorej godziny, a doświadczone amatorki robią to w 2-2,5 godziny. Jeśli jednak sama chcesz robić paznokcie żelowe przygotuj się, że może ci to zając nawet 4-5 godzin.

Jak zrobić paznokcie żelowe? Krok po kroku

Niezależnie od tego, czy paznokcie żelowe będziesz robić u kosmetyczki czy sama w domu, instrukcja "krok po kroku" wygląda tak samo. Podobnie jak potrzebny sprzęt i akcesoria do zrobienia "żeli", więc zanim zaczniesz, przygotuj następujące akcesoria:

 • pilnik do paznokci,
 • blok polerski do paznokci, czyli tzw. kostka,
 • tipsy lub elastyczne szablony z folii nawijanych na palec,
 • klej do tipsów (chyba, że używasz szablonów, wtedy oczywiście nie jest ci potrzebny),
 • tzw. cleaner do odtłuszczenia płytki paznokcia,
 • primer dla lepszej przyczepności, jeśli masz tłustą płytkę paznokcia
 • żel jednofazowy (z jego pomocą nałożysz wszystkie trzy warstwy) lub trzyfazowy (trzy rodzaje: baza, żel budujący, nabłyszczacz),
 • pędzelek do nakładania żelu,
 • lampa UV do utwardzania kolejnych warstw,
 • gilotynka do skracania tipsów,
 • płyn do dezynfekcji,
 • opcjonalnie oliwka do skórek albo inny preparat do pielęgnacji.


Instrukcja wykonania "krok po kroku":

 1. Zanim zaczniesz zdezynfekuj dłonie. Następnie obetnij lub opiłuj naturalne paznokcie na krótko i użyj kostki, by delikatnie zmatowić ich powierzchnię. Jeśli masz tłustą płytkę paznokci, odtłuść je warstwą cleanera, oczyść paznokcie wacikiem i nałóż (koniecznie na czystą płytkę) na nie primer i poczekaj aż odparuje. Oprócz tego zadbaj o skórki wokół paznokci - dokładnie tak jak przy klasycznym manicurze.
 2. Jeśli żel nakładasz na tipsy, to jest moment, by je przymocować. Użyj do tego kleju do tipsów, a każdy z nich najpierw dopasuj do swojego kształtu paznokcia za pomocą mocnego pilnika lub specjalnej gilotynki. Jeśli wybrałaś szablony do paznokci żelowych, również dopasuj je do kształtu twoich paznokci i nałóż na palec zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Powierzchnię tipsów zmatuj kostką.
 3. Teraz możesz zacząć nakładać żel. Ten nakłada się trzema cienkimi warstwami za pomocą pędzelka. Rób to ostrożnie - uważaj, by nie zalać skórek, bo później się go nie pozbędziesz, a samo zdobienie będzie się krócej trzymać na paznokciach. Pamiętaj, że pierwsza warstwa powinna pokryć cienko, ale dokładnie cały paznokieć, druga, najgrubsza, ma wygładzić nierówności na powierzchni płytki, a trzecia - jak najcieńsza - stanowi ostateczne wykończenie i dodatkowe zabezpieczenie.
 4. Uwaga: każdą z warstw (oprócz ostatniej) musisz zmatowić kostką, utwardzić pod lampą UV (w zależności od rodzaju i marki żelu, przez 2 do 3 minut - dokładne wytyczne znajdziesz na opakowaniu) oraz przemyć cleanerem. To zapewni zdobieniu trwałość
 5. Jeśli chcesz wyrównać kształt paznokcia, zrób to po nałożeniu drugiej warstwy, ale jeszcze przed trzecią. 
 6. I gotowe. Jeśli chcesz, możesz wmasować w paznokcie i skórki odrobinę pielęgnacyjnej oliwki, ale nie jest to konieczne.

Jak ściągnąć paznokcie żelowe?

To najlepiej zostawić kosmetyczce, która ściągnie paznokcie żelowe w taki sposób, by minimalnie uszkodzić te naturalne. Jeśli jednak wolisz to zrobić sama we własnym domu, potrzebujesz do tego kilku produktów:

 • acetonu lub zmywacza z acetonem
 • miseczki lub folii aluminiowej i wacików
 • patyczka do odsuwania skórek
 • kostki polerskiej i pilniczków o różnej ziarnistości

Zasadniczo metody ściągania paznokci żelowych są trzy. Jedna polega na ostrożnymi żmudnym spiłowywaniu warstwy żelu z każdego paznokcia z pomocą kostki polerskiej i pilników o różnej ziarnistości. Jej wadą jest jednak to, że długo trwa i można łatwo uszkodzić naturalne paznokcie.

Pozostałe dwie metody bazują na użyciu acetonu lub zmywacza z jego zawartością. Pierwszy wariant - najbardziej skuteczny, ale też nieobojętny dla zdrowia naturalnych paznokci - to moczenie paznokci w acetonie. Wystarczy nalać go do miseczki i włożyć do niego palce - mniej niż pół godziny takiej "kąpieli" powinno wystarczyć.

Druga wersja polega na użyciu wacików nasączonych acetonem. Trzeba ich przygotować 10 - po jednym na każdy palec. Oprócz tego będzie ci potrzebnych tyle samo kawałków folii aluminiowej. Najpierw do paznokcia przyłóż wacik, następnie owiń całość folią. Odczekaj pół godziny i ewentualne resztki żelu odsuń patyczkiem. Jeśli paznokcie robiłaś na tipsach, możliwe, że zabieg trzeba będzie powtórzyć albo dłużej trzymać w "okładzie" z wacików.

Niestety, ściągnąć paznokcie żelowe nie jest tak łatwo i trzeba się liczyć z tym, że naturalne zawsze przynajmniej w minimalnym stopniu na tym ucierpią.

Jaki zmywacz do paznokci żelowych wybrać, kiedy chcesz tylko zmyć z nich warstwę kolorowego lakieru? W takiej sytuacji użyj zmywacza bez acetonu. Jeśli użyjesz takiego z acetonem na powierzchni paznokci żelowych mogą pozostać nieestetyczne smugi.

Dlaczego paznokcie żelowe odpadają?

Przyczyn, dla których paznokcie żelowe odpadają po kilku dniach czy tygodniu, jest wiele, ale głównie zależy to od błędów popełnianych w trakcie ich wykonywania. Najczęściej są to:

 • źle (za słabo, niedokładnie) zmatowiona płytka paznokcia,
 • nieusunięcie skórek z płytki paznokcia,
 • nie odtłuszczenie płytki cleanerem,
 • zalanie skórek,
 • usunięcie skórek z pomocą preparatu, który zawiera jakiekolwiek olejki,
 • zbyt gruba warstwa żelu u nasady paznokcia,
 • naruszenie warstwy żelu przy piłowaniu paznokcia,
 • zbyt słabe utwardzenie poszczególnych warstw (np. z powodu słabnącej żarówki w lampie UV),
 • niewłaściwe produkty (są żele, które lepiej nakładać na tipsy, ale też takie, które lepiej trzymają się naturalnej płytki paznokcia - producent powinien o tym poinformować na opakowaniu produktu).

Paznokcie żelowe: ile kosztują

Ile kosztują paznokcie żelowe? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Cena zależy od wielu czynników. M.in. tego, gdzie robimy paznokcie żelowe: w salonie, u profesjonalnej kosmetyczki czy w domu, a także skomplikowania wzoru i użytych produktów. Wpływ na cenę ma też lokalizacja - w dużych miastach za ich wykonanie zapłacimy więcej niż w małych miejscowościach czy u znajomej.

Generalnie jednak ich cena zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych (30-40 zł), choć na takie oferty można liczyć raczej prywatnie czy w naprawdę niewielkich miejscowościach. Zwykle cena paznokci żelowych oscyluje wokół 80-150 zł, jednak zdarzają się oczywiście salony, które za tę usługę życzą sobie po 200 i więcej zł.

Czym się różnią paznokcie żelowe od hybrydowych?

Jeśli masz jakieś doświadczenie z innymi metodami manicure'u, pewnie już wiesz, czym czym się różnią paznokcie hybrydowe od żelowych. Te drugie to świetna metoda na dobudowanie czy przedłużenie naturalnych paznokci, podczas gdy paznokcie hybrydowe - podobnie jak malowanie zwykłym lakierem - bazują na naturalnym kształcie płytki paznokciowej, a samo zdobienie polega przede wszystkim na pokryciu paznokci kolorem.

Czym się różnią paznokcie żelowe od akrylowych?

Paznokcie żelowe a akrylowe. Czym się różnią? Przede wszystkim ceną. Akrylowe są tańsze, ale nie bez powodu - wyglądają mniej naturalnie i mogą żółknąć. Są natomiast bardzo twarde i dzięki temu wytrzymałe (powstają z mieszankki proszku akrylowego i tzw. liquidu). Paznokcie żelowe są bardziej elastyczne i można dzięki nim uzyskać bardziej naturalny efekt.

Tym, co sprawia, że obie metody mogą się wydawać podobne, jest to, że obie stosuje się do przedłużania naturalnych paznokci.

Paznokcie żelowe: wzory. French, czerwone, ombre

Paznokcie żelowe to przede wszystkim metoda, która ma na celu nadać naturalnym paznokciom nowy kształt i długość. Można jednak wykorzystać tę technikę również do ozdobienia paznokci. Jeśli nie masz pomysłu jak, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło: paznokcie żelowe wzory i... czerpać inspiracje, których jest tyle, że trudno wszystkie opisać. Poniżej przedstawiamy te, wersje paznokci żelowych które są zdecydowanie najbardziej popularne.

Paznokcie żelowe: french

To chyba najpopularniejsza metoda zdobienia paznokci przy użyciu utwardzanego pod lampą UV żelu. Tzw. french to nic innego jak manikiur francuski, który polega na tym, żeby podkreślić naturalną różowość zdrowych paznokci i jednocześnie podkreślić biel wystających poza opuszek palca końcówki. 

Jak zrobić paznokcie żelowe w tym stylu? Najlepiej stosując żel w odpowiednim (cielistym lub różowym) kolorze. Między nakładaniem drugiej i trzeciej warstwy na wystającą poza opuszek palca końcówkę osobno nakłada się pędzelkiem biały żel.

Innym sposobem jest zrobienie frencha za pomocą zwykłych lakierów do paznokci.

Paznokcie żelowe: czerwone

To po frenchu najpopularniejszy kolor stosowany do zdobienia paznokci. Najłatwiej uzyskasz go malując przedłużone za pomocą żelu paznokcie na czerwono klasycznym lakierem. 

Paznokcie żelowe: ombre

Jednym ze sposobów zdobienia paznokci, który budzi duże zainteresowanie, jest ombre. Na czym polega? Z grubsza na malowaniu każdego paznokcia kilkoma różnymi kolorami lub odcieniami tego samego koloru w taki sposób, by poszczególne tony stopniowo przechodziły w następny - np. od najjaśniejszego do najciemniejszego.

Jak zrobić paznokcie żelowe ombre? Posługując się zwykłymi lakierami, dość łatwo. Oprócz standardowego zestawu będziesz potrzebować jeszcze czystej gąbki, którą możesz pociąć na małe kawałki.

Najpierw przygotuj paznokcie żelowe zgodnie z podaną wyżej instrukcją i pomaluj je dwukrotnie lakierem o najjaśniejszym z wybranych przez siebie odcieni. Następnie nakładaj zamoczonymi w lakierach gąbeczkami poszczególne kolory (jedna gąbeczka na jeden kolor) po kolei na coraz mniejszej powierzchni. Całość utwardź, pokryj topem i utwardź jeszcze raz. To, czy cieniowanie będzie się zaczynać u dołu paznokcia, z boku czy pod skosem zależy tylko od twojej wyobraźni i umiejętności.

Zobacz też:

Więcej o: