Przeszczep włosów - ile kosztuje, na czym polega, czy boli, efekty

Przeszczep włosów, określany również jako transplantacja włosów, to dość inwazyjny zabieg. Nie wykonasz go u nawet najbardziej wykwalifikowanego fryzjera, tylko w gabinecie medycyny estetycznej. Ile kosztuje przeszczep włosów, na czym polega i jakich efektów można się dzięki niemu spodziewać?

Przeszczep włosów to sposób na trwałe zagęszczenie naturalnych włosów bez uciekania się do stosowania syntetycznych zamienników - peruk, tresek, doczepów czy tzw. tupecików. Ten chirurgiczny zabieg to nie "fanaberia" osób, które nie potrafią się pogodzić z upływem czasu i stopniowo przerzedzającą się fryzurą - przynajmniej nie tylko. Przeszczep włosów może być ratunkiem dla osób cierpiących z powodu którejś z form łysienia, w tym:

  • łysienia plackowatego, które jest przewlekłą chorobą zapalną mieszków włosowych i najczęściej dotyka dzieci, młodzież i dorosłych - na równi mężczyzn, jak i kobiety. Łysienie plackowate się leczy (m.in. krioterapią czy fototerapią), jednak przeszczep włosów również może dać zadowalające efekty - pod warunkiem, że spełni się konkretne warunki. By transplantacja włosów była bezpieczna, choroba musi się znajdować w fazie nieaktywnej (bez nowych ognisk łysienia), a inne przyczyny łysienia (np. choroba tarczycy, cukrzyca, toczeń) zostać wykluczone. Wiele zależy także od zakresu i rozmiaru miejsc łysienia oraz miejsca "dawczego", o którym więcej przeczytasz niżej.
  • łysienia androgenowego, które u mężczyzn jest uwarunkowane genetycznie, a u kobiet jest efektem zaburzeń równowagi między poziomem hormonów żeńskich i męskich i najczęściej dotyka panie po menopauzie. U panów objawia się głównie powstawaniem tzw. zakoli i przerzedzeniem włosów na czubku głowy. U kobiet łysienie androgenowe powoduje dość równomierne przerzedzenie włosów na całej głowie. 
  • łysienia pourazowego,
  • oraz utratą włosów spowodowaną wypadkiem, na przykład oparzeniami.

Fakty i mity o włosach, a także ich braku

Jednak nie tylko stany chorobowe są wskazaniem do ewentualnego przeprowadzenia zabiegu transplantacji włosów. Osoby, którym zależy na bujnej, naturalnej czuprynie też mogą go sobie zafundować, o ile lekarz nie stwierdzi inaczej. Nadmierne przerzedzenie i utrata włosów może nawet doprowadzić do depresji, więc dbanie o ich gęstość to dla wielu osób bardzo istotny aspekt, który mocno wpływa na samoocenę.

Zobacz też świetne kosmetyki na porost włosów!

Przeszczep włosów: na czym polega?

  1. Przeszczep włosów to zabieg chirurgiczny, który wykonuje się wyłącznie przez specjalistę - chirurga w klinice lub gabinecie medycyny estetycznej.
  2. Zabieg nie jest bardzo bolesny. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym i jest na tyle nieinwazyjny, że po jego zakończeniu pacjent może nie tylko wrócić do domu, ale także prowadzić samochód i robić - w granicach rozsądku - wszystko to, co "normalnie".
  3. Na czym polega przeszczep włosów? Zasadniczo na pobieraniu aktywnych mieszków włosowych z jednego miejsca i - jak sama nazwa wskazuje - przeszczepianiu ich w inne, które tego wymaga (np. tam, gdzie tworzą się zakola czy na czubku głowy).
  4. dwie główne metody transplantacji.
  5. Pierwsza, bardziej nowoczesna, ale też bardziej czasochłonna, to FUE (Follicular Unit Extracion), która polega na przeszczepianiu pojedynczych mieszków włosowych pobranych z tyłu głowy (miejsce "dawcze" zostaje najpierw dokładnie wygolone) w miejsce, gdzie jest ich mniej. Wcześniej chirurg wykonuje w nim niewielkie nacięcia w skórze, by zmieścić w nich mieszki włosowe.
  6. Druga metoda przeszczepu włosów to STRIP. Na czym polega? Najpierw chirurg wycina pasek włosów z tyłu głowy (o mniej więcej 1 cm szerokości i kilkunastu cm długości), z których lekarz wykonuje tzw. grafty (struktury zawierające po kilka włosów). Te są następnie wszczepiane w nacięcia w skórze wykonane uprzednio w miejscu przeszczepu. 
  7. Czas trwania zabiegu zależy od liczby przeszczepianych mieszków włosowych i zaawansowania łysienia. Całość może zająć od dwóch do czterech (metodą FUE), a nawet ośmiu godzin (metodą STRIP).
  8. Obie metody wiążą się z tym, że na ostateczny efekt trzeba będzie poczekać. Proces gojenia nacięć nie powinien trwać więcej niż dwa tygodnie (w międzyczasie w miejscu przeszczepu mogą się pojawić strupki). w przypadku metody STRIP trzeba się również liczyć z tym, że po wycięciu włosów z tylu głowy pozostanie blizna w kształcie cienkiej linii. Tę jednak łatwo zamaskować odrastającymi włosami. Do 6 tygodni po zabiegu należy unikać ekspozycji na słońce i ostrożnie myć głowę.

Rezultatem transplantacji włosów, a dokładniej mieszków włosowych, jest wyraźne zagęszczenie włosów w newralgicznych miejscach, które jest trwałe i naturalne. To właśnie te dwa ostatnie czynniki są decydujące w przypadku osób, które poddają się temu zabiegowi.

Przeszczep włosów: cena

Ile kosztuje przeszczep włosów? Albo precyzując: ile kosztuje przeszczep włosów w Polsce, bo cena tego zabiegu na całym świecie jest różna. A więc - to zależy od cennika kliniki, która go oferuje. Na ostateczną cenę duży wpływ ma również to, jak zaawansowana jest choroba. W trakcie jednego zabiegu chirurg jest w stanie przeszczepić maksymalnie 2 tys. mieszków metodą FUE (i pod warunkiem, że używa automatycznych narzędzi, które pozwalają "zassać" mieszek przy pobieraniu), więc im większe ubytki, tym całość będzie cię więcej kosztować.

Jak dużo? Od półtora tysiąca do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dokładną cenę poznasz dopiero po konsultacji z lekarzem i zapoznaniu się z cennikiem kliniki.

Te renomowane dają natomiast dożywotnią gwarancję na to, że włosy z przeszczepionych mieszków będą rosły cały czas.

Oprócz tego nie brakuje gabinetów, w których za przeszczep włosów można zapłacić w ratach, a nawet wziąć na ten zabieg kredyt - niektóre kliniki współpracują z bankami, dzięki czemu dopełnienie formalności jest prostsze.

Przeszczep włosów: opinie i efekty

Większość opinii na temat przeszczepu włosów - pod warunkiem, że został wykonany przez znającego się na rzeczy specjalistę - jest pozytywna. Zabieg ten daje bowiem naprawdę widoczne i nierzadko wręcz spektakularne, a przy tym naturalne efekty. Włosy rosnące z przeszczepionych mieszków są gęste i ten stan trwa właściwie do końca życia.

To, jak się okazuje, w pewnym momencie może stać się minusem. Reszta włosów z wiekiem ulega przerzedzeniu, przez co kawałek przeszczepionej czupryny może się odznaczać swoją gęstością. Liczba własnych mieszków włosowych, które można przeszczepić, jest przecież ograniczona, więc uzupełnianie reszty skóry głowy nowymi mieszkami nie wchodzi w grę.

Dlatego zabieg przeszczepu włosów - niezależnie od przyczyn - musi być naprawdę głęboko przemyślaną decyzją, a samą transplantację powinien wykonać doświadczony i uznany specjalista.

Zobacz też:

Więcej o: