Elektroliza to pojęcie, które większość osób kojarzy z lekcji chemii. I słusznie, bo to przede wszystkim termin, który określa zmiany struktury chemicznej różnych substancji, które zachodzą pod wpływem przyłożonego do tej substancji zewnętrznego napięcia elektrycznego. Stąd właśnie możesz kojarzyć takie terminy jak elektroliza wody, elektroliza soli (NaCl) itp.
Jednak istnieje również coś takiego jak elektroliza w kosmetyce. Precyzując, to jedna z metod depilacji, która w ostatnich czasach zdecydowanie straciła na popularności i niewiele się już o niej słyszy. Mimo to wciąż nie brakuje salonów kosmetycznych w Polsce i na świecie, które oferują tę usługę. Dlaczego? Bo elektroliza to bardzo skuteczny sposób na trwałe pozbycie się niechcianego owłosienia z ciała oraz twarzy.
Przez wielu ekspertów - w tym również Amerykańską Agencję Żywności i Leków, która czuwa nad bezpieczeństwem konsumentów - jest uznawana za najtrwalszą metodę depilacji, która jest skuteczniejsza nawet od o wiele popularniejszej depilacji laserowej.
Zaletą tej metody jest to, że osoby które "nie kwalifikują się" do depilacji laserowej (ten zabieg działa tylko u osób z jasną skórą i ciemnymi włoskami - im większy kontrast, tym lepiej) jak najbardziej mogą poddać się elektrolizie.
Zobacz kosmetyki do depilacji na Avanti24.pl!
Ten sposób ma jednak również swoje ograniczenia. Choć jest bezpieczny (więcej na ten temat niżej), nie powinny się na niego decydować osoby, które cierpią na niektóre przewlekłe choroby takie jak:
Elektrolizie nie powinny się poddawać również kobiety w ciąży, osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca i diabetycy. Jeśli zdecydujesz się na ten zabieg, przed jego rozpoczęciem będziesz musiała poinformować specjalistę o swoich chorobach, by wykluczyć wszelkie ewentualne przeciwwskazania do jego wykonania.
Jak możesz się domyślać po nazwie, przedrostek "elektro" jest nieprzypadkowy. Elektroliza to metoda usuwania niechcianych włosków za pomocą specjalnej maszyny emitującej prąd elektryczny o niskim napięciu, który "przechodzi" przez końcówkę z cienką igłą. Igła jest wbijana w każdy mieszek włosowy (cebulkę włosa) z osobna po to, by go uszkodzić.
To właśnie dzięki temu, że igła dociera do miejsca, w którym wyrasta włos, i trwale je uszkadza, jest tak skuteczna i daje trwałe efekty. Dlaczego więc jeden zabieg elektrolizy nie wystarczy? Z prostej przyczyny - włosy na całym ciele rosną w różnym tempie - te zlikwidowane w trakcie pierwszego zabiegu już nie odrosną, ale czasem potrzeba kilku, a nawet kilkunastu sesji elektrolizy, by pozbyć się wszystkich włosów.
Elektroliza jest inwazyjnym, ale bezpiecznym zabiegiem. Oczywiście, jak każdy zabieg kosmetyczny, także i ta metoda trwałego usuwania zbędnego owłosienia niesie jednak ze sobą pewne zagrożenia, których na szczęście można uniknąć. Te dotyczą bowiem wyłącznie sytuacji, w których przeprowadzający zabieg specjalista nie dba odpowiednio o higienę i czystość sprzętu, którym się posługuje albo nie ma odpowiedniego przeszkolenia.
Jedyne, co może ci zaszkodzić, to używane lub niesterylne igły oraz brak umiejętności kosmetyczki - nieumiejętnie przeprowadzona elektroliza może pozostawić blizny lub przebarwienia na skórze.
Decydując się na elektrolizę koniecznie więc wybierz salon, który jest sprawdzony przez kogoś z twoich znajomych, albo możesz znaleźć na jego temat wiarygodne, pozytywne opinie. Jeśli się obawiasz, zawsze możesz dodatkowo zapytać przed rozpoczęciem zabiegu, czy ekspert, który będzie przeprowadzał zabieg, przygotował wyłącznie sterylny sprzęt - nikt się nie obrazi za to, że chcesz mieć pewność, a jeśli tak to może być sygnał, że lepiej elektrolizę przeprowadzić jednak u kogoś innego.
Godny zaufania, doświadczony specjalista to kluczowa kwestia - elektroliza nie jest bezbolesnym zabiegiem. To, jak duży dyskomfort możesz odczuwać w jej trakcie, zależy przede wszystkim od twojej własnej tolerancji, ale przygotuj się na to, że poczujesz ból, choć nie musi być mocniejszy niż delikatne ukłucie. Wiele zależy też od miejsca - depilacja strefy bikini tym sposobem jest naprawdę bolesna, ale pojedyncze ukłucia np. na brodzie już o wiele mniej.
Jako że elektroliza polega na wbijaniu igły w każdy mieszek włosowy z osobna, jest to dość czasochłonny proces. To, ile trwa zależy jednak od miejsca na ciele, z którego usuwa się owłosienie, oraz wytrzymałości klienta.
Często tę metodę eliminacji zbędnego owłosienia wybierają osoby, które chcą się go pozbyć z twarzy - na przykład pojedynczych ciemnych włosków z brody, okolic brwi czy tzw. wąsika nad górną wargą. To niewielkie obszary, dlatego nierzadko wystarczy zaledwie 10 minut, by uzyskać pożądany efekt. Za pomocą sprzętu do elektrolizy można jednak usunąć również owłosienie z łydek, pach czy okolic bikini.
Zwykle gabinety kosmetyczne, w których przeprowadza się zabieg elektrolizy, wyceniają go właśnie na podstawie jego czasu trwania. Przykładowy cennik wygląda następująco:
Oczywiście ceny mogą się różnić w zależności od lokalizacji i renomy salonu, doświadczona kosmetyczka wykonująca zabieg powinna oszacować, ile czasu zajmie jeszcze przed jego rozpoczęciem, dzięki czemu ostateczną cenę poznasz zanim się na niego zdecydujesz.
Zobacz też: