Serum z witaminą C do twarzy - przepis, opinie, co to jest i dla kogo

Serum z witaminą C to kosmetyk, bez którego coraz więcej kobiet nie wyobraża sobie codziennej pielęgnacji. Oprócz skutecznego działania, ma jeszcze jedną istotną zaletę. Zwykle produkty w formie serum nie należą do najtańszych, ale serum z witaminą C można zrobić w banalny sposób w domu - koszt takiej wersji nie przekracza kilku, maksymalnie kilkunastu złotych. Za co kobiety pokochały ten kosmetyk, u kogo najlepiej się sprawdzi i jaki jest przepis na "domowe" serum z witaminą C?

Serum z witaminą C do twarzy to produkt, który od kilku lat święci triumfy na łazienkowych półkach coraz większej liczby kobiet. Skąd ta popularność? Ten kosmetyk może zdziałać wiele dobrego dla skóry - sprawia, że cera staje się promienna, rozjaśniona, gładsza, a do tego dłużej pozostaje młoda.

Wszystko dzięki rozjaśniającym i antyoksydacyjnym (przeciwutleniającym) właściwościom kwasu askorbinowego, który jest lepiej znany jako witamina C. Efekt rozjaśniania przebarwień i ogólna poprawa kolorytu cery to więc jedna z dwóch głównych zalet tego produktu, natomiast druga - dzięki której serum z witaminą C to tak popularny produkt - to działanie odmładzające i przeciwstarzeniowe. Antyoksydanty opóźniają procesy starzenia skóry, dzięki czemu dłużej pozostaje gładka i bardziej napięta.

Serum z witaminą C: dla kogo

Serum z witaminą C to więc produkt, który nie tylko stanowi świetny środek w walce o młodo wyglądającą skórę, ale też taki o "naprawczym działaniu". Jest polecany osobom, które zmagają się z następującymi problemami:

  • mają przebarwienia będące wynikiem nadmiernej ekspozycji na słońce, czyli opalania się,
  • mają przebarwienia po różnego rodzaju wypryskach na skórze,
  • mają cerę naczynkową - witamina C wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, jednak samo serum ma dość silne działanie, stąd przy bardzo wrażliwej cerze naczynkowej może się nie sprawdzić,
  • mają poszarzałą, "zmęczoną" cerę o ziemistym kolorycie,
  • szukają środka o działaniu przeciwstarzeniowym, który można stosować na co dzień.

Dzięki właściwościom, które posiada serum z witaminą C opinie na temat efektów, jakie można uzyskać dzięki jego stosowaniu, są w przeważającej mierze bardzo pozytywne. Jednak, jak każdy kosmetyk o tak skutecznym działaniu, może się okazać zbyt mocny dla wrażliwej cery. Kwas askorbinowy, jak sama nazwa wskazuje, to kwas. I choć na ludzką skórę działa delikatnie w porównaniu z innymi, np. kwasem migdałowym, AHA czy BHA, to może podrażniać i powodować zaczerwienienie oraz swędzenie, a także efekt delikatnej eksfoliacji (złuszczenia naskórka). Jeśli więc obserwujesz, że stosowanie serum z witaminą C działa w taki sposób na twoją skórę, spróbuj zmienić go na produkt o mniejszym stężeniu, mieszaj go z kremem do twarzy lub zrezygnuj całkowicie.

Zobacz produkty do pielęgnacji ciała!

Serum z witaminą C: przepis

Nie musisz kupować tego kosmetyku w sklepie. Serum z witaminą C domowej roboty sprawdzi się równie dobrze, a wydasz na nie o wiele mniej pieniędzy bo potrzebne do jego wykonania składniki kosztują po kilka złotych.

Czego potrzebujesz, by stworzyć własne serum z witaminą C? Kilka produktów:

  • witaminę C w proszku (kwas askorbinowy),
  • żel aloesowy lub inny (np. czysty żel hialuronowy),
  • wodę destylowaną (inna "zniszczy" przeciwutleniające właściwości kwasu askorbinowego),
  • ewentualnie: sproszkowaną witaminę E.

Jak je zrobić? Banalnie prosto. Wystarczy połączyć wszystkie składniki ze sobą i dokładnie je wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji, a następnie przelać do pojemnika - najlepiej takiego z zakraplaczem (np. po starym olejku), ale mała buteleczka czy słoiczek też się nada.  Pamiętaj, by nie przesadzać z ilością i na raz przygotowuj niewielką porcję kosmetyku - serum z witaminą C domowej roboty utrzymuje swoje właściwości tylko przez krótki czas, czyli około dwa tygodnie.

Jeśli nie wiesz, jakie zastosować proporcje, ten przepis powinien ułatwić ci zadanie:

  1. 1 łyżeczka wit. C w proszku,
  2. 1 łyżeczka żelu aloesowego lub innego,
  3. 1 łyżka stołowa wody destylowanej
  4. Opcjonalnie: pół łyżeczki wit. E w proszku.

Serum z witaminą C: jaka firma?

Serum z witaminą C na dobre zagościło w ofercie wielu marek - również polskich, a także sklepów z naturalnymi kosmetykami i półproduktami do samodzielnego łączenia. Do najpopularniejszych, a także najczęściej polecanych (sporo opinii Polek znajdziesz wpisując w wyszukiwarkę hasło: serum z witaminą C wizaż) należą sera polskich firm. Są to między innymi:

  • serum z witaminą C ze sklepu Biochemia Urody
  • serum z witaminą C Ava
  • serum z witaminą C i białymi winogronami Apis
  • serum z witaminą C ze sklepu Stara Mydlarnia

Serum z witaminą C: cena

Ile kosztuje serum z witaminą C? To zależy od marki - większość polskich oferuje ten kosmetyk za niecałe 30 zł, w ofercie zagranicznych - na przykład francuskich firm - serum z witaminą C jest sporo droższe i trzeba na nie wydać 100-150 zł.

Wyższa cena niekoniecznie oznacza w tym przypadku większą skuteczność. A przynajmniej nie w kwestii działania samej witaminy C - płacisz za markę, efektowne opakowanie, ale również dodatkowe składniki, na przykład takie, które także mają działanie przeciwstarzeniowe.

Cena tego kosmetyku zależy również od stężenia i postaci witaminy C:

  • te z kwasem L-askorbinowym (w składzie INCI nosi on nazwę: Ascorbic Acid) są najtańsze, ale i wykazują najkrótszą trwałość - maksymalnie 3-4 miesiące. Zwykle mają wysoką zawartość wit. C,
  • produkty w formie olejku - z witaminą C określaną jako Tetrahexyldecyl Ascorbate - mają jej niższe stężenie, ale jest ono wystarczające, by odpowiednio skutecznie zadziałać. Są droższe od tych z kwasem askorbinowym,
  • najdroższe serum z witaminą C to takie, które zawiera kwas askorbinowy w wersji etylowanej - Ethyl Ascorbic Acid. Od tego "zwyczajnego" różni się większą trwałością, którą zawdzięcza właśnie procesowi etylowania. Takie serum będzie skuteczne nawet do 12 miesięcy po otwarciu opakowania.

Zobacz też:

Więcej o: