Opalanie natryskowe - cena, opinie, ile się utrzymuje i na czym polega?

Opalanie natryskowe to - obok samoopalaczy w kremie czy piance - najbezpieczniejsza metoda opalania. Dlaczego? Bo uzyskana dzięki niemu opalenizna nie ma nic wspólnego ze szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Opalanie natryskowe od lat oferują nie tylko solaria, ale też gabinety kosmetyczne. Ile kosztuje ta usługa, na czym polega i ile się trzyma taka opalenizna?

Opalanie natryskowe, czyli z angielskiego airbrush tanning, to metoda opalania, na temat której pokutuje opinia, że jest najbezpieczniejszą dla zdrowia. Wszystko dlatego, że uzyskana z jego pomocą opalenizna jest sztuczna. To w przypadku nadawania ciału brązowego odcienia jest zaletą, gdyż naturalne opalanie - promieniami słonecznymi - nie tylko postarza skórę (uszkadza ją), może skończyć się oparzeniami, ale też przyczynić się do pojawienia się czerniaka i innych form raka skóry.

Zobacz wideo Czy opalanie w ciąży jest bezpieczne?

Opalanie natryskowe: opinie

Opalanie natryskowe to popularny zabieg kosmetyczny, któremu nie brakuje zwolenników. Dlaczego? Bo - prawidłowo wykonane - ma wiele zalet:

  • jest polecane osobom, które nie mogą opalać się na słońcu ani w solarium,
  • to metoda, z której mogą korzystać nawet osoby chore na raka czy kobiety w ciąży,
  • w przeciwieństwie do opalania naturalnego czy w solarium (promieniami UV) nie przyspiesza starzenia się skóry ani jej nie uszkadza. Jest nie tylko bezpieczne dla zdrowia, ale może wręcz poprawiać stan skóry, bo do barwnika często dodawane są różnego rodzaju substancje odżywcze i witaminy,
  • pozwala na wybranie i stopniowanie efektu, jaki chce się uzyskać. Jeśli zależy Ci na mocnej opaleniźnie, nie musisz się "smażyć" na słońcu tylko poprosić o ciemniejszy odcień barwnika,
  • pozwala na optyczne wyszczuplenie i wymodelowanie sylwetki. Jeśli masz do czynienia z wykwalifikowaną i zręczną kosmetyczką, możesz poprosić ją o to, by wykonturowała twoje ciało z pomocą dwóch odcieni - ciemniejszy pomniejsza i wyszczupla, jaśniejszy uwypukla,
  • jest trwalsze niż większość samoopalaczy. Opalenizna uzyskana podczas jednej sesji powinna się utrzymać przez 5-7 dni.

Opalanie natryskowe: na czym polega?

Opalanie natryskowe, czyli airbrush tanning, polega na równomiernym rozpylaniu na skórze mgiełki opalającej z barwnikiem, co robi się za pomocą specjalnego atomizera.

Ten ostatni przypomina wąż ogrodowy z końcówką do spryskiwania, do której przyczepiony jest zbiorniczek na preparat. Choć wydaje się prosty w obsłudze, łatwo z nim przesadzić i rozprowadzić preparat brązujący nierównomiernie, dlatego kosmetyczki, które oferują ten zabieg, muszą wcześniej przejść specjalny kurs. 

Sama mgiełka może mieć wiele odcieni - ten który najbardziej pasuje do twojej karnacji lub wizji opalenizny, jaką chcesz uzyskać, wybierasz sam po konsultacji z kosmetyczką. Ta oczywiście może zasugerować wybór, jeśli ją o to poprosisz.

Co zawiera preparat do opalania natryskowego? Oprócz barwnika również witaminy i substancje odżywcze, które poprawiają kondycję skóry. Opalenizna uzyskana z pomocą natrysku nie zmywa się po pierwszym prysznicu, bo barwnik wnika w skórę nieco głębiej dzięki - bezpiecznej - reakcji z aminokwasami, które znajdują się w warstwie rogowej naskórka.

Kosmetyki do pielęgnacji w dobrych cenach znajdziesz na Avanti24.pl!

Opalanie natryskowe: jak wygląda zabieg?

Wykonywane najpopularniejszą metodą, czyli airbrush tanning, jest proste. Po wybraniu interesującego cię odcienia, wchodzisz (w specjalnych jednorazowych majtkach albo w bikini) do kabiny, a resztę pracy wykonuje kosmetyczka, która rozpyla preparat brązujący na twoim ciele od czasu do czasu każąc ci się obrócić lub podnieść ręce.

Ważne, by wszelkie zabiegi pielęgnacyjne takie jak prysznicpeeling czy depilacja wykonywać przed zabiegiem. Efekt opalania natryskowego jest wprawdzie widoczny od razu, ale utrwala się przez kolejne 8 godzin, dlatego najlepiej powstrzymać się przez ten czas od kontaktu z wodą. Pamiętaj również o tym, by na zabieg przyjść w luźnych, ciemnych ubraniach - na wszelki wypadek.

Ile trwa opalanie natryskowe?

Zabieg opalania natryskowego nie powinien zająć więcej niż pół godziny - razem z przygotowaniami i suszeniem ciała. Jeśli chcesz opalić tylko twarz i dekolt, a nie całe ciało, może potrwać jeszcze krócej. Jeżeli natomiast zależy ci również na optycznym wymodelowaniu ciała, licz się z tym, że kosmetyczka będzie musiała poświęcić na to więcej czasu - ile, to zależy od konkretnego przypadku i oczywiście jej umiejętności.

Opalanie natryskowe: cena

Ile kosztuje opalanie natryskowe? To, jak w przypadku każdego kosmetycznego zabiegu, oczywiście zależy. Od czego? Na to, ile trzeba zapłacić za opalanie natryskowe wpływa lokalizacja salonu, który je oferuje, doświadczenie wykonującej zabieg kosmetyczki, użyte produkty itp., a także to, czy chcemy opalić tylko jedną część ciała (np. twarz i dekolt albo nogi, które są jaśniejsze niż reszta ciała) czy całość.

Generalnie jednak cena za ten zabieg waha się pomiędzy kilkudziesięcioma złotymi za jedną część ciała - np. 50-80 zł za twarz i dekolt, po 200 zł "za całe ciało" w dużych miastach. Standardowa cena za opalanie natryskowe całego ciała mieści się w przedziale 80-150 zł, choć nieraz w internecie można znaleźć vouchery i kupony zniżkowe, które pozwalają je wykonać nawet za pół ceny.

Opalanie natryskowe: ile się trzyma, na ile wystarcza?

To, ile utrzymuje się opalanie natryskowe, a właściwie jego efekty, zależy głównie od tego, czy odpowiednio dbamy o sztuczną opaleniznę i kondycji naszej skóry. Zwykle jedna sesja opalania natryskowego wystarcza na tydzień.

Jeśli jednak mamy bardzo suchą skórę i nie dbamy o jej nawilżenie, musimy liczyć się z tym, że opalenizna zniknie całkowicie już po 5 dniach albo - w najbardziej przesuszonych miejscach, czyli na przykład na łokciach, kolanach czy łydkach, utworzy nieestetyczne ciemniejsze plamy.

Z drugiej strony, na zdrowej, odpowiednio nawilżonej skórze efekty opalania natryskowego mogą się utrzymać dłużej.

Więcej o: