Maseczka z węgla to bardzo prosty i tani sposób na poprawienie wyglądu swojej cery. Dlaczego akurat węgiel i co to właściwie jest? Węgiel aktywny to nic innego niż środek, który można kupić za kilka-kilkanaście złotych w każdej aptece, a także wielu drogeriach czy supermarketach. To ten sam lek, który służy do leczenia objawów zatrucia pokarmowego i, jak sama nazwa wskazuje, jego głównym składnikiem jest właśnie węgiel aktywny, który dla wygody został "zamknięty" w tabletkach lub kapsułkach.
Ze względu na rosnącą od kilku lat popularność maseczki z węgla, można go kupić również w formie proszku pakowanego w słoiczki czy woreczki, jednak "apteczny" produkt sprawdzi się w roli kosmetyku równie dobrze.
Węgiel ma silne właściwości oczyszczające, bakteriobójcze i ściągające. Najlepiej sprawdzi się na tłustej cerze, trądzikowej i/lub silnie zanieczyszczonej, bo matowi skórę, wysusza i łagodzi stany zapalne oraz "wyciąga" wiele zanieczyszczeń z porów, np. tzw. zaskórników, czyli wągrów.
Dzięki bakteriobójczym właściwościom sprawia, że wszelkie stany zapalne goją się o wiele szybciej. Może też pomóc na przebarwienia, które są pozostałościami po krostkach i wypryskach, bo węgiel ma działanie rozjaśniające.
Zobacz - TOP produkty w pielęgnacji twarzy. Te marki chwalą internautki!
Maseczka z węgla aktywnego może mieć wiele wersji, a sam węgiel jako składnik jest bardzo uniwersalny i świetnie działa nie tylko "w pojedynkę", ale również w połączeniu z wieloma innymi produktami. W internecie można znaleźć wiele przepisów na maseczki, których podstawą jest właśnie ten składnik, a to, który wybierzesz, zależy od twoich preferencji.
Poniżej znajdziesz trzy najpopularniejsze wersji - pamiętaj, że każda może zadziałać na ciebie inaczej, więc warto je najpierw wypróbować na niewielkim kawałku skóry w niewidocznym miejscu (na przykład na ramieniu), by upewnić się, że żaden składnik cię nie uczula albo nie działa na twoją skórę zbyt mocno.
Podstawą każdej z nich jest łyżeczka węgla aktywnego. Jeśli kupiłaś go w aptece w formie tabletek, wcześniej rozbij je na proszek w moździerzu lub innym naczyniu. Z węglem w kapsułkach jest łatwiej, bo wystarczy je "rozkręcić" i wysypać gotowy proszek. Jedna łyżeczka to około 2-3 tabletki lub kapsułki. Oczywiście, jeśli potrzebujesz większej ilości maseczki, możesz dowolnie zwiększać proporcje.
Maseczka z węgla typu peel-off. Tę w swojej ofercie ma coraz więcej firm - zwykle bywa określana po prostu jako czarna maska. Można jednak wykonać ją również samodzielnie w domu, do czego oprócz węgla potrzebujesz jedynie żelatyny. Jak ją zrobić?
Maseczka z węgla z miodem powinna przypaść do gustu "wrażliwcom". Jest najdelikatniejsza ze wszystkich wersji, a sam miód ma silne działanie łagodzące, a także - podobnie jak węgiel - przeciwzapalne i antybakteryjne. Jeśli użyjesz scukrzonego miodu możesz liczyć na dodatkowy efekt peelingujący, w wersji płynnej - łagodzący.
Sam przepis na tę maseczkę jest banalny:
Jeśli będziesz stosować ją regularnie, możesz spodziewać się, że na twojej twarzy pryszcze czy inne wypryski będą pojawiać się rzadziej dzięki antybakteryjnym właściwościom węgla i przeciwzapalnej mocy miodu.
Maseczka z węgla z glinką to opcja dla osób, które liczą na maksymalne oczyszczenie skóry twarzy. Glinka kosmetyczna występuje w wielu wariantach - najdelikatniejsze to biała, różowa i ghassoul, najmocniejsze - zielona i niebieska (oprócz tego jest jeszcze czerwona). Generalnie te o słabszym działaniu są polecane osobom o wrażliwej i suchej cerze, zielona i niebieska sprawdzą się raczej u osób z cerą trądzikową czy tłustą.
Sprawdź - te produkty do ciała polecają internautki. TOP marki w dobrej cenie!
By zrobić tę maseczkę potrzebujesz wybranej glinki, węgla i wody.
Maseczka węglowa należy do najtańszych kosmetyków, które na dodatek możesz samodzielnie zrobić w domu. Ceny opakowań 20 lub 30 sztuk tabletek albo kapsułek zaczynają się już od 5 zł, gotowy proszek lub maska typu peel of są droższe i mogą kosztować nawet kilkadziesiąt złotych za opakowanie.
Wodę, żelatynę i miód na pewno masz w domu. Glinkę bez problemu dostaniesz w sklepach zielarskich, z naturalnymi kosmetykami czy w internecie. 100 g opakowanie możesz dostać już za 6 zł (w sieci), a wystarczy ci na kilkanaście użyć.
Zobacz też - kosmetyki, które upiększą twoją cerę!
Zobacz też: