Kurzajka (nazywana także brodawką zwykłą) tworzy się na naszej skórze w wyniku zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Tego typu zmiany skórne pojawiają się głównie na dłoniach i ustach. To dosyć powszechny problem, który dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci.
HPV "otrzymujemy" przez kontakt z zainfekowanymi osobami lub rzeczami, których nosiciel wirusa wcześniej dotykał. Ich rozwojowi sprzyja przede wszystkim obniżona odporność naszego organizmu. A o to przecież nietrudno - wystarczy niewłaściwa dieta, nadmiar stresu czy zwykłe przemęczenie.
Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, dzięki którym pozbędziemy się z naszej skóry tego niechcianego gościa. Niestety kurzajki mają to do siebie, że bardzo lubią "powracać". Nie mamy więc pełnej gwarancji, że po skutecznym usunięciu, brodawka nie pojawi się niedługo w innym miejscu.
Warto także wspomnieć, że wiele osób popełnia podstawowy błąd i zaczyna tego typu zmiany skórne rozdrapywać. Wówczas kurzajka zaczyna się rozsiewać, przez co problem staje się jeszcze większy.
Poza tym to dla wielu z nas kurzajka to spory problem estetyczny. Taka szarawa i grudkowata narośl na dłoni nie wygląda dobrze. Co więcej, dolegliwość może także utrudniać nam normalne funkcjonowanie, gdy na przykład pojawi się na stopie. Wówczas możliwy jest duży dyskomfort w trakcie chodzenia.
Jedną z podstawowych zasad prewencji przed tego typu brodawkami na stopie, jest unikanie chodzenia na bosaka. Musimy o tym pamiętać przede wszystkim w dużych skupiskach ludzi (np. na siłowniach i basenach).
Kurzajki zazwyczaj pojawiają się na dłoniach i stopach. Zdarza się jednak, że rozwijają się także na plecach i twarzy. Ten drugi przypadek jest szczególnie problematyczny, gdyż oprócz leczenia dolegliwości, musimy również zadbać o to, by ją skutecznie zakamuflować.
Leczenie tego typu brodawek jest koniecznością. Jeśli więc zauważymy je na swojej skórze, musimy jak najszybciej zacząć z nimi walczyć. W przeciwnym razie problem będzie się rozrastał.
Środki farmakologiczne, dzięki którym pozbędziemy się nieestetycznych brodawek, są obecnie dosyć tanie i zazwyczaj skuteczne, dlatego w przypadku takiego problemu, nie warto oszczędzać. Domowe naturalne sposoby (np. usuwanie brodawek taśmą tekstylną i pumeksem) zajmą nam więcej czasu i mogą okazać się nieskuteczne.
Oto kilka polecanych leków na kurzajki, które dostaniemy w większości aptek:
- Brodacid;
- Duofilm;
- Wartner;
- Wartix.
Leczenie kurzajek zajmuje zazwyczaj kilka tygodni. Nie rezygnujmy więc, jeśli po kilku dniach od rozpoczęcia kuracji, problem nie będzie jeszcze wyeliminowany.
W skrajnych przypadkach, gdy żaden środek farmakologiczny nam nie pomaga, powinniśmy zgłosić się do dermatologa, by usunąć ze skóry nieproszonego gościa. Obarczone są one jednak pewnym ryzykiem natury estetycznej.
Popularną metodą są zabiegi z użyciem lasera CO2. Niestety, czasami efektem zabiegu są także blizny. Skutecznym sposobem jest wyłyżeczkowanie. Niestety, musimy liczyć się także z tym, że po takim zabiegu na naszej skórze pojawi się przebarwienie.
O czym warto pamiętać na temat kurzajek?
Zobacz także:
Tatuaże damskie to nie tylko kwiaty. Co jest teraz modne? [Tatuaże na ręku, tatuaże na plecy]
Olejek rycynowy - na twarz, włosy, rzęsy i paznokcie [Cena, opinie]
Modne fryzury damskie, męskie - jak dobrać ją do kształtu twarzy?