Kurzajka - duży problem estetyczny. Jak ją zwalczyć? Leczenie, usuwanie

Kurzajka to szarawa, grudkowata narośl, która tworzy się na naszej skórze w wyniku zarażenia wirusem HPV. Kurzajka to dla większości z nas spory problem estetyczny. Jakie są skuteczne metody leczenia tej dolegliwości?

Kurzajka - problem nie tylko estetyczny

Kurzajka (nazywana także brodawką zwykłą) tworzy się na naszej skórze w wyniku zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Tego typu zmiany skórne pojawiają się głównie na dłoniach i ustach. To dosyć powszechny problem, który dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci.

HPV "otrzymujemy" przez kontakt z zainfekowanymi osobami lub rzeczami, których nosiciel wirusa wcześniej dotykał. Ich rozwojowi sprzyja przede wszystkim obniżona odporność naszego organizmu. A o to przecież nietrudno - wystarczy niewłaściwa dieta, nadmiar stresu czy zwykłe przemęczenie.

Przede wszystkim nie rozdrapuj

Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, dzięki którym pozbędziemy się z naszej skóry tego niechcianego gościa. Niestety kurzajki mają to do siebie, że bardzo lubią "powracać". Nie mamy więc pełnej gwarancji, że po skutecznym usunięciu, brodawka nie pojawi się niedługo w innym miejscu.

Warto także wspomnieć, że wiele osób popełnia podstawowy błąd i zaczyna tego typu zmiany skórne rozdrapywać. Wówczas kurzajka zaczyna się rozsiewać, przez co problem staje się jeszcze większy.

Kurzajka na stopie - mogą utrudniać chodzenie

Poza tym to dla wielu z nas kurzajka to spory problem estetyczny. Taka szarawa i grudkowata narośl na dłoni nie wygląda dobrze. Co więcej, dolegliwość może także utrudniać nam normalne funkcjonowanie, gdy na przykład pojawi się na stopie. Wówczas możliwy jest duży dyskomfort w trakcie chodzenia.

Jedną z podstawowych zasad prewencji przed tego typu brodawkami na stopie, jest unikanie chodzenia na bosaka. Musimy o tym pamiętać przede wszystkim w dużych skupiskach ludzi (np. na siłowniach i basenach).

Także na twarzy i na plecach

Kurzajki zazwyczaj pojawiają się na dłoniach i stopach. Zdarza się jednak, że rozwijają się także na plecach i twarzy. Ten drugi przypadek jest szczególnie problematyczny, gdyż oprócz leczenia dolegliwości, musimy również zadbać o to, by ją skutecznie zakamuflować.

Kurzajka - leczenie

Leczenie tego typu brodawek jest koniecznością. Jeśli więc zauważymy je na swojej skórze, musimy jak najszybciej zacząć z nimi walczyć. W przeciwnym razie problem będzie się rozrastał.

Środki farmakologiczne, dzięki którym pozbędziemy się nieestetycznych brodawek, są obecnie dosyć tanie i zazwyczaj skuteczne, dlatego w przypadku takiego problemu, nie warto oszczędzać. Domowe naturalne sposoby (np. usuwanie brodawek taśmą tekstylną i pumeksem) zajmą nam więcej czasu i mogą okazać się nieskuteczne.

Oto kilka polecanych leków na kurzajki, które dostaniemy w większości aptek:

- Brodacid;

- Duofilm;

- Wartner;

- Wartix.

Leczenie kurzajek zajmuje zazwyczaj kilka tygodni. Nie rezygnujmy więc, jeśli po kilku dniach od rozpoczęcia kuracji, problem nie będzie jeszcze wyeliminowany.

Kurzajka - usuwanie

W skrajnych przypadkach, gdy żaden środek farmakologiczny nam nie pomaga, powinniśmy zgłosić się do dermatologa, by usunąć ze skóry nieproszonego gościa. Obarczone są one jednak pewnym ryzykiem natury estetycznej.

Popularną metodą są zabiegi z użyciem lasera CO2. Niestety, czasami efektem zabiegu są także blizny. Skutecznym sposobem jest wyłyżeczkowanie. Niestety, musimy liczyć się także z tym, że po takim zabiegu na naszej skórze pojawi się przebarwienie.

Przede wszystkim nie panikuj!

O czym warto pamiętać na temat kurzajek?

  • Kurzajka to dosyć powszechny problem. Dlatego w sytuacji, gdy zauważysz ją na skórze swojego dziecka, nie panikuj.
  • Charakterystyczna brodawka efekt zarażenia wirusem HPV. Możemy się nim łatwo zarazić w dużych skupiskach ludzi (np. na siłowni czy na basenie).
  • Mimo że jest zwalczona, może powracać. W trakcie walki z tym problemem, warto więc uzbroić się w cierpliwość.
  • Obecnie istnieje wiele skutecznych farmakologicznych środków na kurzajki.
  • W razie niepowodzenia kuracji lekami zgłośmy się do dermatologa. Specjalista zaoferuje nam różne zabiegi, dzięki którym usuniemy brodawkę ze skory.

Zobacz także:

Tatuaże damskie to nie tylko kwiaty. Co jest teraz modne? [Tatuaże na ręku, tatuaże na plecy]
Olejek rycynowy - na twarz, włosy, rzęsy i paznokcie [Cena, opinie]

Modne fryzury damskie, męskie - jak dobrać ją do kształtu twarzy?

Więcej o: