Błona dziewicza to cienki fałd błony śluzowej o pierścieniowatym kształcie, który znajduje się u wejścia do pochwy (na głębokości około 1-1,5 cm). U większości kobiet nie jest ona naruszona aż do pierwszego stosunku seksualnego.
Powszechnie uważa się, że błonę dziewiczą mają tylko i wyłącznie ludzie. To dosyć często powtarzana teoria. Jednak także w świecie zwierząt (mimo że to rzadkość) zdarzają się gatunki, u których tego typu błony się pojawiają. Są to m.in. lemury i świnki morskie.
Obecnie błona dziewicza w wielu kulturach nadal uznawana jest za coś bardzo cennego i pożądanego. Ten temat wzbudza nadal także wiele kontrowersji - np. w niektórych muzułmańskich krajach, jeśli kobieta po ślubie nie jest dziewicą, mąż może się z nią rozwieść.
Współcześnie temat dziewictwa powraca także wraz z sensacyjnymi informacjami o ogłoszeniach dziewczyn chcących je sprzedać. Mężczyźni, którzy wygrywają tego typu "licytacje" muszą zazwyczaj zapłacić bardzo duże pieniądze.
Na temat dziewictwa powstało także wiele mitów. Jednym z nich jest to, że kobieta po pierwszym razie koniecznie musi krwawić. Jednak nie jest to reguła, która powtarza się w każdym przypadku.
Czasami błona zostaje przebita na długo przed rozpoczęciem współżycia seksualnego. Może do tego dojść np. w trakcie uprawiania sportu. Wiele kobiet nie zdaje nawet sobie sprawy, że tak właśnie stało się w ich przypadku. Z tego powodu są zaskoczone, gdy po pierwszym współżyciu nie pojawia się krew.
Jeszcze inny mit mówi, że dziewica w trakcie swojego pierwszego razu nie może zajść w ciążę. Nie jest to jednak prawda i każda dziewczyna, która nie zamierza zostać jeszcze mamą, powinna wówczas pomyśleć wraz z partnerem o antykoncepcji.
Z badań wynika, że przeciętna Polka traci dziewictwo w wieku 17 lat. Nie jest to jednak stały schemat. Wiele pań czeka z rozpoczęciem współżycia znacznie dłużej. Niektóre wstrzymują się z pobudek ideologicznych lub religijnych, inne zniechęca do tego brak odpowiedniego partnera.
Zwłaszcza w tych drugich przypadkach kobiety, które bardzo długo pozostają dziewicami i obawiają się reakcji przyszłego partnera, zaczynają zastanawiać się nad zabiegiem chirurgicznego przebicia błony dziewiczej. Jest on wykonywany także w sytuacjach, gdy pomimo licznych starań, mężczyzna nie jest w stanie przebić błony, gdyż jest ona zbyt gruba.
Co ciekawe, obecnie możemy wykonać także zabiegi w odwrotną stronę. Polegają one na odtworzeniu przebitej już błony dziewiczej.
Jak wygląda błona dziewicza? Okazuje się, że w tym przypadku nie ma żadnych reguł i może mieć ona bardzo różne kształty. Dobrze to przedstawia poniższy schemat:
Błona dziewicza ma bardzo różny kształt. Nie jest prawdą, że zawsze pęka i krwawi przy pierwszym stosunku nportal.no
Wiele młodych dziewczyn obawia się, że tampon może przebić ich błonę dziewiczą. O ile kiedyś taka obawa była uzasadniona, obecnie jest pod tym względem znacznie lepiej.
W ostatnich latach coraz częściej powstają tampony dedykowane specjalnie dla dziewic. Dzięki temu wiele młodych dziewczyn nie musi w trakcie okresu rezygnować z basenu czy sauny.
Badania ginekologiczne są możliwe także u dziewic. Jednak jeśli kobieta jeszcze nie współżyła, a wybiera się na wizytę do ginekologa, powinna pamiętać o pewnej ważnej kwestii.
O swoim dziewictwie musimy poinformować na samym początku lekarza. Dzięki temu unikniemy przebicia błony w trakcie badania. Lekarz wykona je w nieco inny sposób niż w przypadku kobiet aktywnych seksualnie.
Zobacz także:
Kabaretki wróciły do mody. Jak je nosić z jeansami? Podpowiadamy, jak stworzyć stylizację
Grzywka na bok czy na prosto? Sprawdź, co pasuje do twojego kształtu twarzy
Beauty blender - gąbeczka, która podbija świat makijażu [Opinie, cena, zamiennik]