Kubeczek menstruacyjny - alternatywa dla podpasek i tamponów? Co to jest i czy warto stosować? [Opinie, cena]

Kubeczek menstruacyjny to produkt dla kobiet, które nie lubią podpasek i tamponów. Co ważne, mogą go stosować także panie z tyłozgięciem macicy, w przypadku których tampony nie są wskazane. Gdzie kupimy kubeczek menstruacyjny i jakie panują opinie na temat tego produktu?

Kubeczek menstruacyjny - co to?

Kubeczek menstruacyjny to mało znana alternatywa dla podpasek i tamponów. Co ciekawe, pierwsze tego typu produkty pojawiły się już w latach 30. ubiegłego stulecia. Początkowo wytwarzano je z gumy. Z czasem na rynek została wprowadzona także silikonowa wersja produktu, która jest uznawana za znacznie bezpieczniejszą.

Kubeczek menstruacyjny może służyć nawet przez kilka lat. To produkt wielokrotnego użytku, dlatego, że po wyjęciu z pochwy, możemy go wypłukać. Po tym krótkim zabiegu, kubeczek ponownie nadaje się do użytku.

Dla wielu kobiet jest to więc dobre rozwiązanie nie tylko ze względów ekonomicznych, ale także ekologicznych. Korzystając przez tak długi okres z kubeczka, wytwarzamy znacznie mniej śmieci niż w przypadku podpasek i tamponów.

Jak zakładać produkt?

Jak zakłada się kubeczek menstruacyjny? Szczegółowa instrukcja zakładania kubeczka powinna być dołączona do każdego produktu. Jednak warto wspomnieć, że aby wszystko było w porządku i kubeczek nie przeciekał (czego obawa się wiele kobiet), produkt powinien skierowany być ku szyjce. Poza tym nie może być on zaaplikowany zbyt wysoko.

Kubeczek menstruacyjny - dla kogo?

Na kubeczek menstruacyjny mogą zdecydować się panie w każdym wieku. Jedną z największych zalet produktu jest to, że nie wywołuje on pocenia się. A to niestety zarzuca się wielu podpaskom. Poza tym kubeczek w przeciwieństwie do tamponów nie wysusza wnętrza pochwy. Co więcej, produkt ten nie przyczynia się on do powstawania wysypek i podrażnień skóry w okolicach intymnych.

Kubeczki menstruacyjne są uznawane za bezpieczne. Jeśli jednak nie mamy pewności, czy powinnyśmy go nosić i jak go używać, skonsultujmy się w tej sprawie z lekarzem ginekologiem.

Co ciekawe, to dobre rozwiązanie dla pań z tyłozgięciem macicy, którym odradza się stosowanie tamponów.

Kubeczek menstruacyjny - cena

Ile powinien kosztować dobry kubeczek menstruacyjny wielokrotnego użytku? Przeglądając oferty różnych sklepów internetowych widzimy dosyć spory rozstrzał cenowy. Bo najtańsze kubeczki kupimy już za niecałe 30 zł. Za te droższe musimy z kolei zapłacić powyżej 100 zł.

W tym przypadku raczej nie warto oszczędzać. Jest to produkt, który ma nam służyć przez kilka lat, więc warto zdecydować się na dobrą markę, aby nie żałować zakupu. Popularnością cieszą się obecnie kubeczki:

 • Genial Day
 • Lamanna
 • Lilycup one
 • Intimina
 • Masmi

Kubeczek menstruacyjny z Rossmanna - czy warto? [OPINIE]

Kubeczki menstruacyjne znajdziemy także w sklepach sieci Rossmann. To produkt marki Selenacup wykonany z medycznego silikonu. W tym przypadku dużą zaletą jest trochę niższa cena. Za produkt nie powinniśmy zapłacić więcej niż 70 zł. Jak dowiadujemy się ze strony sklepu, zestaw zawiera także:

 • woreczek wykonany z ekologicznej bawełny
 • pojemnik do sterylizacji
 • szczegółową instrukcję użycia

Czy warto inwestować w ten produkt? Na forach pojawiają się zazwyczaj pozytywne opinie na jego temat. Wiele pan pisze, że po tym, gdy przyzwyczaiły się już do kubeczka, nie wyobrażają sobie powrotu do podpasek i tamponów. Co więcej, produkt jest bardzo wygodny, gdyż można go stosować także na noc.

Wiadomo jednak, że to kwestia indywidualnych preferencji i to, czy kubeczek sprawdzi się także w naszym przypadku, musimy już sprawdzić na własnej skórze.

Gdy kubeczek menstruacyjny przecieka

Jedną z wad kubeczka menstruacyjnego jest to, że może on przeciekać. I to powstrzymuje wiele kobiet przed zakupem produktu. Jest to jednak nadmierna obawa. Dobrze założony kubeczek z reguły nie powinien sprawiać takich problemów.

Jakie oprócz tego mogą być przyczyny przeciekania?

 1. Jest to produkt złej marki.
 2. Źle dobrany rozmiar kubeczka.
 3. Szyjka macicy znalazła się w kubeczku.
 4. Niepełne rozłożenie w pochwie.
 5. Kubeczek zapełnił się i należy go już wypłukać.

Zobacz także:

Więcej o: