Włókniaki - nie są groźne, ale warto mieć je pod kontrolą [usuwanie, leczenie, zdjęcia]

Włókniaki to niegroźne nowotwory, które są dosyć powszechnym problemem. Zazwyczaj nie są powodem do niepokoju. W niektórych przypadkach włókniaki wymagają jednak konsultacji z dermatologiem.

Włókniaki (fibroma), czyli niegroźna zmiana nowotworowa

Pojawienie się włókniaka na naszym ciele może zaniepokoić. Zwłaszcza, gdy z wyszukiwarki internetowej dowiadujemy się, że jest to zmiana nowotworowa. Jednak zazwyczaj jest to głównie problem natury estetycznej. Mimo to każdą zmianę warto skonsultować ze specjalistą.

Tak jak zostało to podkreślone, jest to niegroźna zmiana nowotworowa, która przybiera formę małego guzka. Jest z reguły niezłośliwa i nie wymaga leczenia. Wiele osób decyduje się jednak na zabiegi ze względów estetycznych (gdy np. zmiany pojawiają się w bardzo widocznych miejscach) lub praktycznych (gdy np. sprawiają dyskomfort w trakcie zakładania ubrań).

Włókniaki miękkie - nabyte i genetyczne

Musimy także pamiętać o podziale na dwa typy włókniaków. Są to włókniaki miękkie i twarde.

Pierwszy rodzaj pojawiają się zazwyczaj w dużej liczbie na całym ciele. Inna nazwa, z jaką możemy się spotkać to "molle". Tego typu zmiany mają charakter nabyty lub genetyczny. Co ważne, mogą pojawić się u osób w każdym wieku. Niekiedy ich średnica może osiągać nawet 5 cm!

W jakich miejscach na ciele możemy najczęściej je zaobserwować? To najczęściej:

  • powieki
  • dekolt
  • pachwiny
  • pachy
  • szyja (zwłaszcza u starszych kobiet)

Chcesz wiedzieć więcej na temat tej zmiany? Dodatkowe informacje znajdziesz TUTAJ>>

Usuwanie włókniaków - popularne metody

Jak usunąć tego typu zmiany? Obecnie istnieje szereg bezpiecznych metod, które pomogą nam w pozbyciu się problemu estetycznego. Cena zabiegu zależy zazwyczaj od miejscowości i renomy gabinetu.

Najczęściej stosuje się w tym celu laser i krioterapię, czyli zamrażanie włókniaka ciekłym azotem. Inną opcją jest także zabieg chirurgiczny. Usuwanie nie jest jednak koniecznością, gdyż tego typu zmiany nie są groźne dla zdrowia i nie przechodzą w złośliwą formę. Niektórzy decydują się jednak na taki krok ze względów estetycznych. Musimy jednak pamiętać, że włókniaki miękkie mają tendencję do powracania.

Włókniaki twarde - dlaczego powstają, ZDJĘCIA

Z kolei włókniaki twarde to efekt urazów takich jak zranienia czy ukąszenia. W przeciwieństwie do miękkich, pojawiają się pojedynczo. Możemy je zaobserwować na kończynach dolnych i górnych.

Czy musimy konsultować się z lekarzem? Mimo że tego typu zmiany mają charakter łagodny i nie dają przerzutów, warto pokazać je dermatologowi. Jeśli dostrzeże jakieś niepokojące symptomy, zostaniemy skierowani na dalsze badania.

Nie jesteś pewien, czy wiesz jak wygląda taka zmiana? TUTAJ zobaczysz galerię zdjęć, na których dokładnie widać, jak wyglądają włókniaki twarde.

Włókniaki mogą pojawić się także w jamie ustnej

Jama ustna to dosyć niefortunna lokalizacja, która może wiele osób początkowo zaniepokoić. Poza tym może być przyczyną dyskomfortu w trakcie jedzenia.

Takie zmiany pojawiają się zazwyczaj na podniebieniu i na policzkach (na ich wewnętrznej stronie). To zazwyczaj efekt jakiegoś urazu (np. ugryzienie). Wśród winowajców wymienia się także m.in. papierosy i alkohol.

O tym pamiętaj

Mimo że w pierwszym momencie pojawienie się zmiany (zwłaszcza nabytej odmiany twardej) może być nieco stresujące, powinniśmy zachować spokój. Tego typu zmiany nie są zazwyczaj powodem do niepokoju.

  • Włókniaki to bardzo powszechny problem, który pojawia się u osób w różnym wieku.
  • Czasami mają charakter genetyczny i tworzą się jeszcze w okresie życia płodowego (odmiana miękka).
  • Tego typu zmiany zazwyczaj nie są złośliwe i nie dają przerzutów. W razie niepokojących objawów, warto skonsultować się z dermatologiem,
  • Pojawiają się głównie na dekolcie, pachwinach i kończynach.
  • Mogą wystąpić także w jamie ustnej (np. po jakimś urazie).
  • U kobiet pojawiają się czasami także na piersiach. Nie jest to jednak objaw żadnej poważnej choroby. Mimo to, tego typu zmiany warto konsultować z lekarzem.
  • Do najczęstszych metod usuwania problemu należą metody laserowe i krioterapia. Musimy jednak pamiętać, że włókniaki lubią powracać.

Zobacz także:

Więcej o: