Kolorowanki dla dorosłych to nowy trend. Zmniejszają stres i relaksują. Podpowiadamy, gdzie ich szukać

Kolorowanki dla dorosłych to doskonały sposób na rozładowanie stresu. Czasami czynność ta staje się nawet pasją. prawdziwą pasją. Chcesz spróbować swoich sił w kolorowaniu? Podpowiadamy, gdzie znaleźć najciekawsze kolorowanki dla dorosłych.

Kolorowanki dla dorosłych to już nowy trend

Kolorowanki dla wielu z nas kojarzą się okresem dzieciństwa. Mało które dziecko nie lubi takiej rozrywki. Jednak kolorowanki przestały być zabawą tylko i wyłącznie dla przedszkolaków. Okazuje się, że jest ona także coraz bardziej popularna wśród dorosłych.

W 2012 roku w Wielkiej Brytanii została opublikowana książka "The Creative Colouring Book for Grown-ups" ze wzorami do kolorowania.  Dosyć spore zaskoczenie wzbudził wówczas fakt, że nie jest to pozycja przeznaczona dla dzieci. Autorzy namawiali, aby dorośli spróbowali uwolnić ukrytych w sobie artystów. Pomysł się przyjął i Brytyjczycy zarazili się nowa pasją. Od tego czasu kolorowanki dla dorosłych stały się popularne także w innych krajach.

Nowa dziedzina sztuki?

Są to jednak o wiele bardziej skomplikowane wzory niż te dla dzieci. Wymagają więc one od nas więcej czasu, zdolności i zaangażowania. I gdy popatrzymy na niektóre kolorowanki autorstwa dorosłych, możemy odnieść wrażenie, że to już nowa dziedzina sztuki. Wielu fanów tego typu zajęcia chwali się efektami swojej pracy na Instagramie. Ciekawe obrazki możemy na przykład znaleźć pod hasztagami #coloring oraz #coloringforadults.

 

Doskonały sposób na stres

Jakie korzyści wynikają z kolorowania? Błędem jest przekonanie, że ta rozrywka nie ma żadnego sensu! U dzieci kolorowanie ma aspekt edukacyjny - ma je przygotować do nauki pisania liter i cyfr.

Jednak u dorosłych to przede wszystkim jeden z najlepszych sposobów na relaks i rozładowanie stresu. Jest to więc rozrywka zalecana dla osób, którym brakuje odpoczynku i czują się przemęczone. Poza tym dzięki tej czynności możemy wyżyć się twórczo.

Co ciekawe, to także jeden ze sposobów na wsparcie terapii zaburzeń psychicznych. Kolorowanki zalecane są m.in. dla osób chorych na depresję i cierpiących na bezsenność.

Dobroczynny wpływ kolorowanki - z czego wynika?

Z czego wynika ten pozytywny wpływ kolorowanek na dorosłych? W trakcie kolorowania zostają pobudzone fale mózgowe alfa. To z kolei wprowadza nas w stan relaksu. Wówczas nasz mózg oczyszcza się i uspokaja. Z tej przyczyny dzięki tej niepozornej czynności możemy stać się spokojniejsi i mniej zestresowani.

Zwierzęta, kwiaty, budynki - co kolorują dorośli?

Co takiego najczęściej kolorują dorośli? W tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń. Jednak da się zauważyć pewne wyraźne trendy. Kolorowanki dla dorosłych to przede wszystkim rozbudowane wzory kwieciste. Popularnością cieszą się także kolorowanki zwierząt. Zdarzają się także znane budynki i widoki z ulic miast, krajobrazy i wzory folkowe.

Darmowe kolorowanki dla dorosłych online i do druku - gdzie szukać?

Gdzie znajdziemy wzory kolorowanek dla dorosłych? Oto najpopularniejsze strony, na których znajdziemy wiele ciekawych propozycji:

 • e-kolorowanki.eu
 • kolorowankionline.net
 • pokolorujswiat.com
 • kolorowankidladoroslych.online

Możesz je także kupić

W Polsce dostępne są także drukowane książki z kolorowankami. Możemy je kupić w wielu popularnych sklepach internetowych (Empik, Ceneo). Ich cena waha się zazwyczaj od kilku do kilkunastu złotych. To m.in.:

 • "365 dni bez stresu. Kolorowanki dla dorosłych" (cena: około 20 zł)
 • "Kolorowanki dla dorosłych. Motywy roślinne i mandale do zabawy i dla relaksu" (cena: około 10 zł)
 • "Miłość, radość, szczęście. Kolorowanki dla dorosłych" (cena: około 7 zł)
 • "Kocie życie. Kolorowanki dla dorosłych " (cena: około 7 zł)
 • "Kolorowanki antystresowe. Polska natura " (cena: około 11 zł)
 • "Kolorowanka folkowa. Polskie wzory ludowe" (cena: około 20 zł)
 • "Kolorowanki antystresowe. Polskie krajobrazy" (cena: około 10 zł)
 • "Zwierzęta. Kolorowanie według wzoru. Antystresowe kolorowanki dla dorosłych" (cena: około 13 zł)

Zobacz także:

Dwóch mężczyzn, cała masa kosmetyków do makijażu i jedno zadanie: makijaż bez lustra. 'A wydawało się proste'
 

Więcej o: