Czy siniaki to nieodzowny towarzysz aktywnej kobiety?

"Od dziecka mam skłonność do długo utrzymujących się siniaków", "Uprawiam dużo różnych sportów. Często moje ciało zamienia się w jednego dużego siniaka" - żalą się nasze rozmówczynie. To też twój problem? Skąd biorą się siniaki u dorosłych kobiet? Wszystkie aktywne kobiety są na nie skazane?

"Mam 30 lat i wyglądam jak siedmiolatka, która spadła z trzepaka"

- Od dziecka mam skłonność do występowania dużych, długo utrzymujących się siniaków. Wystarczy mnie lekko dotknąć, zostaje ślad. Mama i chłopak śmieją się, że mam 30 lat i wyglądam jak siedmiolatka, która spadła z trzepaka. Całe nogi w sińcach. I nie ma mowy o włożeniu sukienki czy szortów – żali się Judyta. Wtóruje jej Iwona: Uprawiam dużo różnorodnych sportów. Gram w tenisa, biegam, do pracy jeżdżę rowerem, staram się w miarę możliwości raz w tygodniu wspinać się na ściance. Kontuzje nie są mi obce. Ale nie rozumiem, skąd biorą się te koszmarne siniaki. Rozumiem poważniejszy uraz i w związku z tym pęknięte naczynka, ale moje siniaki pojawiają się znikąd! Często moje ciało zamienia się w jednego dużego siniaka, to wygląda koszmarnie!

Długo utrzymujące się, pojawiające się teoretycznie bez przyczyny siniaki to problem wielu aktywnych kobiet. Siniaki, które powstają po silnym stłuczeniu, dla nikogo nie są specjalnym zaskoczeniem. Wiadomo, co było ich przyczyną i, że za kilka dni znikną. Ale co z tymi, które pojawiają się bez wyraźnej przyczyny?

"Podatni" na siniaki

Potocznie o takich osobach mówimy, że są „podatne” na siniaki. Warto jednak uzmysłowić sobie, że jeśli siniaki pojawiają się naprawdę często, bez jednoznacznego powodu, a na dodatek długo się wchłaniają, należy skonsultować problem z lekarzem. Oprócz morfologii, warto poprosić o poszerzenie diagnostyki. Niestety sińce mogą być objawem poważniejszych chorób krwi.

Koniecznie skontaktuj się z lekarzem, jeśli po czterech tygodniach od pojawienia się, siniak wciąż jest widoczny lub nawet wcześniej, gdy sprawia ciągły ból.

Więcej o powstawaniu siniaków przeczytasz tutaj: Siniaki - dlaczego czasem pojawiają się znikąd? Jak sobie z nimi radzić, co pomaga, kiedy już się pojawią?

Siniakom sprzyja… aktywność fizyczna i alkohol

Oczywiście, osoby aktywne, uprawiające dużo sportów częściej niż inni mają do czynienia z siniakami. Kiedy dana dyscyplina sprawia nam szczególną przyjemność, często nawet nie zauważamy, kiedy uderzymy się czy zranimy.

Co ciekawe pojawianiu się siniaków sprzyja także otyłość i nadmiar alkoholu! Ten ostatni rozrzedza krew i obniża poziom witaminy C.

Jak szybko pozbyć się brzydkich siniaków?

Nikt nie lubi szpecących siniaków. Szczególnie latem, kiedy chcemy odsłonić nogi czy ręce, skóra pokryta brzydkimi sińcami nie wygląda atrakcyjnie. Jak się ich pozbyć? Oprócz domowych sposobów, znanych już naszym babciom, jak na przykład okłady z liści białej kapusty czy kąpiele w wywarze z tymianku, najlepszym sposobem będą żele i maści, w których składzie znajdziemy arnikę górską.

Ten, pozostający pod ochroną, żółty kwiat ma właściwości łagodzące bólu oraz likwidujące obrzęki. Przy produkcji środków aptecznych wykorzystuje się arnikę pochodzącą wyłącznie z uprawy. Nie wolno samodzielnie zrywać jej kwiatów. Jak działa arnika? Pobudza krążenie krwi, rozrzedza płyny w tkankach. Wykazuje też właściwości przeciwzapalne, więc dzięki niej nasz organizm szybciej wchłania wybroczyny z tkanek.