Domowe sposoby na pielęgnację włosów. Jak poprawić ich kondycję? Profesjonalna stylistka radzi

Włosy cienkie, przetłuszczające się lub suche. Większość z nas wcale nie ma idealnych włosów, jak z reklamy. Szukamy różnych sposobów, by były zdrowsze i ładniejsze - niekiedy sięgając po metody naszych mam i babć. Czy można domowymi metodami poprawić kondycję włosów?
Zobacz wideo

Chyba każda z nas ma za sobą próby płukania jasnych włosów rumiankiem lub ciemnych wywarem z łupin orzecha, nakładania na nie jogurtu czy mycie w jajku. Chcemy sprawdzić na własnej skórze, a w zasadzie włosach, czy to naprawdę działa. Zwłaszcza teraz, gdy tyle się mówi o nadmiernej chemizacji środowiska. Wracamy do metod naturalnych, ale nie bez wątpliwości.

Czy domowe sposoby pielęgnacji włosów działają?

- W obecnych czasach, mamy tak dużą liczbę dostępnych produktów (polecam wypróbowanie produktów wegańskich), które są pochodzenia naturalnego, że sposoby na pielęgnację włosów naszych babć nie mają już uzasadnienia. To, co jest na rynku, daje zdecydowanie lepsze rezultaty i nie jest tak kłopotliwe. Nie jest też kosztowne" - wymienia Paulina Staszak, ekspertka koloryzacji, pielęgnacji i stylizacji włosów, specjalistka ds. szkoleń Dywizji Profesjonalnej L’Oreal.

Jak mówi ekspertka, gdybyśmy jednak mieli ochotę zastosować metody naturalne, można pokusić się o kilka rzeczy.

- Można przed umyciem włosów nałożyć na nie olej kokosowy (lub inny). Takie olejowanie wypielęgnuje łodygi włosów. Następnie można umyć włosy w jajku, a dokładniej w białku jajka zmieszanym z wodą. To jest nieco kłopotliwe, bo trzeba pilnować, żeby to białko nie uciekło z włosów i dłoni. Przy tej metodzie białko zastępuje nam szampon, nie musimy już myć nim włosów. A na końcu, żeby włosy nie były nadmiernie matowe, stosuje się do płukania wodę z octem. Jest z tym wszystkim trochę zachodu, dlatego polecam ją dla najbardziej wytrwałych. Istnieją jednak produkty łatwiejsze w użyciu - opowiada Paulina Staszak.

Domowa pielęgnacja włosów - czy jest dla każdego?

Wymieniona metoda jest uniwersalna, stosowana na wszystkie rodzaje włosów.

- Kluczowa kwestia dotyczy tego, jak długo potrzymamy olej na włosach - 30 minut czy dwie godziny. Im dłużej, tym efekt jest mocniejszy. Przy włosach delikatnych to jednak niewskazane. Czas zastosowania olejowania zależy od rodzaju włosów. Jeśli są grube, możemy potrzymać olej przez dwie godziny, ale jeśli mamy włosy delikatne 15-30 minut to maksimum - wyjaśnia ekspertka.   

Z kolei do włosów przetłuszczających (ale nie tylko) można zastosować zioła.

- Aplikujemy je na mokre włosy. To może być np. lawsonia czy kasja. Kasja to bezbarwna henna - działa na peelingująco i odżywczo na włosy. Nakładamy ją na włosy, które następnie owijamy folią na 30 minut. Później spłukujemy i myjemy szamponem. Jeśli będziemy powtarzały ten zabieg, włosy będą wypielęgnowane i odżywione - zapewnia Paulina Staszak

Jeśli nasze włosy są suche i cienkie, także można wesprzeć się domowym sposobem. Tu zalecane jest użycie niewielkiej ilość oleju przed myciem, żeby nawilżyć włosy.

Więcej o: