Jak utrzymać opaleniznę? 10 najlepszych sposobów

Lato jest porą idealną na wypoczynek. Promienie słoneczne są potrzebne każdemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Kobiety marzą o pięknej opaleniźnie - jednak jak ją utrzymać, kiedy nadejdzie jesień? Jest kilka sposobów na to, jak utrzymać opaleniznę odrobinę dłużej.

Co pomaga na opaleniznę?

Jest kilka zasad, o których musisz pamiętać.

  1. Nie zaczynaj swojej przygody ze słońcem od kilku godzinnych sesji słonecznych. Najlepiej by było, gdybyś stopniowo przyzwyczajała skórę do słońca.
  2. Nie zapominaj o kremach z filtrem. Dzięki temu zapobiegniesz szybszemu starzeniu się skóry i poparzeniom. Początkowo powinien być to filtr około 50SPF, który w późniejszym czasie możesz zamienić na taki z mniejszym filtrem. Krem z filtrem nakładaj kilka razy dziennie - raz nie wystarczy.
  3. Pij dużo wody mineralnej. Samo stosowanie balsamów nie wystarczy, więc nawadniaj organizm także od środka. Na skórę stosuj dodatkowo wodę termalną - idealnie schładza w upalny dzień i daje uczucie orzeźwienia.
  4. Pamiętaj, że niektórych zabiegów nie zaleca się robić w okresie wzmożonego promieniowania słonecznego. Mam tu na myśli depilacje laserowe, peelingi chemiczne itp. Dotyczy to także używania kosmetyków zawierających substancje fotouczulające, czyli takie, które reagują z promieniowaniem słonecznym. Ich stosowanie może doprowadzić do powstawania przebarwień posłonecznych.

Twoja opalenizna nie utrzyma się, jeżeli doszło do poparzenia słonecznego i złuszczania się skóry. Jeżeli chcesz, aby opalenizna utrzymywała się dłużej, musisz zadbać o to przed rozpoczęciem kąpieli słonecznych.

Więcej - te produkty do pielęgnacji ciała to hit. Skuteczne i niedrogie propozycje!

Jak długo utrzymuje się opalenizna?

To, ile czasu utrzymuje się opalenizna jest kwestią mocno indywidualną, więc nie ma jako takiego ramowego podziału. Wszystko zależy od typu skóry, tego, jak znosisz ekspozycję na słońce lub nawet, jaki masz rodzaj karnacji.

Można zaproponować kilka kluczowych czynności, które pomogą utrzymać opaleniznę trochę dłużej.

  1. Nie wszystko na raz. Niech cię nie kusi wystawianie na słońce ciała oblanego olejem i leżenie plackiem przez pięć godzin. Aby uzyskać piękną opaleniznę, wystarczy, że będziesz zażywać stopniowo kąpieli słonecznych po wcześniejszym posmarowaniu ciała kremem z filtrem. Ładna i zdrowa opalenizna jest efektem częstej, a nie długiej ekspozycji skóry na słońce.
  2. Zdrowo się odżywiaj. Spożywaj produkty bogate w beta-karoten. Jedz: marchewki, pomidory, szpinak, dynie, sałatę, paprykę czerwoną, czyli wszystkie warzywa, które swój sezon zaczynają, kiedy opalenizna zaczyna blednąć. Jeżeli nie przepadasz za którymś z nich, spróbuj suplementacji tabletkami z beta-karotenem.
  3. Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy najbardziej powinnaś uzupełniać braki beta-karotenu w organizmie. Beta-karoten jest substancją, która stymuluje organizm do wytwarzania witaminy A. Natomiast witamina A wspomaga opalanie, a konkretniej powoduje, że opalenizna utrzymuje się dłużej. Zapobiega powstawaniu przebarwień, które mogą wystąpić na skutek opalania. Jednak pamiętaj, że zbyt częste stosowanie witaminy A może skutkować negatywnie na zawarty w organizmie beta-karoten. Twoja skóra może wtedy przybrać żółtawy odcień. Suplementowanie beta-karotenu w diecie jest ważne, lecz musisz pamiętać, że najlepiej rozpuszcza się w tłuszczach. Więc najlepiej do potraw dodaj oliwę z oliwek lub olej rzepakowy.
  4. O stan swojej skóry dbaj cały rok. Zapewniaj jej odpowiednie nawilżenie. Regularnie wykonuj peelingi, a twój naskórek będzie w świetnej kondycji. Stosuj lekkie peelingi. Na opaloną skórę nie wykonuj złuszczania mechanicznego (peelingami ziarnistymi). W zupełności wystarczy delikatny peeling enzymatyczny, który zapewni delikatność twojej skórze. Zawiera enzymy owoców papai i ananasa, czyli papainę i bromelainę. Składniki te delikatnie złuszczają martwy naskórek, wygładzają i rozświetlają.
  5. Nawodnij się. Skóra lubi wodę i chce jej się pić. Każdego dnia używaj balsamów. Dobrze sprawdzą się głęboko nawilżające balsamy na bazie kwasu hialuronowego. Moja rada: wklepuj krem, a nie wcieraj.

Dbanie o opaleniznęDbanie o opaleniznę fot. Shutterstock/ Aila Images

Jak utrzymać opaleniznę - porady kosmetyczki

W przypadku opalenizny kosmetyczka może zaproponować jedynie zabiegi nawilżające. Większe pole manewru kobiety mają w przypadku domowej pielęgnacji. Wystarczy trzymać się zasad dbania o skórę, a opalenizna utrzyma się trochę dłużej niż normalnie. Średnio zabiegi nawilżające po opalaniu na twarz, w których skład wchodzi ekstrakt z kakaowca i ekstrakty roślinne pomagające w odbudowie płaszcza hydrolipidowego, mieszczą się w granicach 80 złotych.

Więcej - kosmetyki do makijażu, które kochają Polki!

Co, kiedy opalenizna znika?

Jedną z alternatyw jest to, abyś wybrała się na opalanie natryskowe. Jest bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży. Koszt to około 120 złotych za całe ciało. Musisz pamiętać, że aby taka opalenizna nie zeszła, musisz ją nawilżać, ale nie natłuszczać. Jej trwałość to około dwa-trzy tygodnie.

Kolejną opcją jest wybranie się do drogerii i skorzystanie z szerokiej gamy balsamów samoopalających. Używaj także balsamów rozświetlających z drobinkami. Dodatek brokatu w wyjątkowy sposób podbija wygląd opalenizny. Warto go wypróbować. Cena balsamów rozświetlających waha się między 10 a 30 złotych. Dobrze znane solarium jest opcją najszybszą, ale tak samo niebezpieczną, jak naturalne opalanie. Jedna-dwie sesje opalania na solarium w tygodniu mogą być awaryjnym wyjściem, aby podtrzymać opaleniznę.

Zobacz - produkty do makijażu oczu, które są hitem beauty!

 

Zobacz także:

Więcej o: