Przebarwienia skóry - jak ich uniknąć i z nimi walczyć?

Moda na piegi trwa nadal. Co, jeżeli na ciele pojawiają nam się ciemniejsze lub jaśniejsze plamki, które nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Istnieje wiele rodzajów zmian określanych jako plamy. Mogą być pozapalne, barwnikowe lub naczyniowe. Niepokoją cię? Skąd się biorą i czy można je usunąć?

Co to są przebarwienia?

Są to ciemniejsze zmiany na skórze, które powstają w przypadku nieprawidłowego działania melanocytów, czyli komórek wytwarzających melatoninę, a mówiąc prościej, jest to barwnik skóry. Plamki pojawiają się w miejscach, gdzie melanocyty wytwarzają za dużo melatoniny, czyli tzw." hormonu ciemności". Światło słoneczne hamuje jej wytwarzanie dzięki czemu w ciągu dnia nie jesteśmy senni. Potocznie jest także określana jako zegar biologiczny organizmu. Najczęściej są to miejsca najbardziej wystawione na promienie słoneczne np.: twarz, dekolt, dłonie, przedramiona, ramiona i łydki. Promieniowanie słoneczne ma także duży wpływ na powstawanie przebarwień. Istotne znaczenie ma też poziom hormonów w organizmie i to czy ktoś przyjmuje leki zawierające substancje fotouczulające zawarte w kosmetykach, perfumach, a przede wszystkim w lekach. Substancje fotouczulające to takie, które wchodzą w reakcje z promieniami słonecznymi. Są to między innymi: olejki eteryczne pozyskiwane z cytrusów, kwasy AHA i BHA, Benzophenone, PABA, a także niektóre ekstrakty roślinne.

Białe plamki to też przebarwienie. Dokładniej rzecz ujmując, jest to forma odbarwienia. Powstają zazwyczaj pod wpływem urazów, otarć, wyprysków lub stanów zapalnych. Dochodzi wtedy do zniszczenia melanocytów. Dermatolodzy i kosmetyczki nazywają to zjawiskiem hipopigmentacji pozapalnej. Mogą być oznaką chorób skóry. Kiedy pojawia się ich coraz więcej lub zaczynają się zlewać, mogą oznaczać początki bielactwa nabytego. Niekiedy może być to łupież pstry, czyli zakażenie drożdżakami - w obu przypadkach niezbędna jest wizyta u dermatologa.

Dlaczego powstają przebarwienia?

Nie jest to rzadka przypadłość. Licząc na skalę światową, przebarwienia posiada około 35 proc. kobiet po 30 roku życia i aż 90 proc. kobiet po 50 roku życia. Dojrzalsze kobiety są bardziej narażone na pojawianie się tego typu zmian ponieważ ich struktury wewnątrz naskórka funkcjonują wolniej i są bardziej nieszczelne niż u młodych kobiet. Jeżeli chodzi o młodsze kobiety, jest to uwarunkowane wahaniami hormonalnymi wynikającymi przez dojrzewanie, ciąże, a także zażywanie antykoncepcji hormonalnej. Przebarwienia powstają także w wyniku stanów zapalnych powstałych w miejscach zmian trądzikowych.

Jak usunąć przebarwienia?

Na pierwszym miejscu najlepiej skonsultuj się z dermatologiem. On dokładnie będzie wiedział, co to jest za zmiana i najlepiej doradzi, jak z nią postępować. Dermatolog podczas wywiadu sprawdzi stan skóry i określi drogę leczenia. Jest kilka elementów, od których zależy, jak szybko i w jaki sposób możemy działać na daną zmianę. Między innymi od miejsca występowania, charakteru i głębokości zmiany.

Możesz wybrać się na zabiegi w gabinecie dermatologicznym, gdzie przeszkolony personel wybierze zabieg specjalnie pod rodzaj zmiany. Aby zmniejszyć przebarwienie, możesz stosować kremy rozjaśniające. Najlepiej szukaj kosmetyków, które zawierają: witaminę C i kwasy owocowe, czyli substancje, które rozjaśniają istniejące przebarwienia. Korzystny okaże się także umbeliferon, kwas kojowy i arbutyna, które hamują działanie melanocytów i wytwarzanie melaniny.

Dbanie o cereDbanie o cere fot.Shutterstock/ Geinz Angelina

Jakie zabiegi na przebarwienia?

W gabinecie kosmetyczka najlepiej doradzi, jaki zabieg pomoże usunąć przebarwienia, także przebarwienia słoneczne.

Peeling kawitacyjny - to ultradźwiękowy zabieg z wykorzystaniem warstwy wody na skórze, który rozbija komórki warstwy rogowej. W efekcie likwiduje płytkie przebarwienia. Cena od 60 do 120 złotych.

Mikrodermabrazja - polega na złuszczaniu mechanicznym za pomocą końcówki diamentowej lub korundu, poprzez ścieranie zewnętrznych warstw naskórka. Cena od 130 do 200 złotych.

Peelingi chemiczne - to złuszczanie poprzez kwasy: migdałowy, glikolowy, azelainowy, trójchlorooctowy. Bardziej inwazyjny zabieg, głęboko złuszczający. Cena około 250 złotych.

Niektóre przebarwienia można likwidować za pomocą lasera, światłem pulsacyjnym IPL lub krioterapią. W tym celu powinnaś wybrać się do gabinetu medycyny estetycznej, gdzie lekarz najdokładniej doradzi zabieg oraz ścieżkę drogi, jak usunąć przebarwienia.

 

Przebarwienia po lecie

Najczęściej spotkać się można z przebarwieniami po lecie. Dzieje się tak na skutek nie stosowania kremów z filtrem lub zbyt dużej ekspozycji na słońce. W grę wchodzi także, czy kobieta stosuje antykoncepcję, ponieważ przy jej stosowaniu należy pamiętać, aby nie narażać się na duże nasłonecznianie. Wystarczy, że będziesz używała filtrów słonecznych, nie stosowała kosmetyków zawierających substancję fotouczulające, a przede wszystkim pokochasz cień. W cieniu także się opalisz.

Zobacz także:

Więcej o: