Wstydliwy problem, który dotyczy każdej z nas. Jak depilować wąsik? Zdradzamy najlepsze sposoby

Owłosienie górnej wargi to coś, co dotyczy każdej z nas. Nie u wszystkich wąsik jest jednak widoczny - czasem przypomina jedynie delikatny meszek. Bardziej wyrazisty zmusza nas jednak do podjęcia konkretnych działań. Jak usunąć wąsik? Wykorzystaj domowe sposoby.

Skąd się bierze wąsik?

U każdego występuje on naturalnie w postaci delikatnego meszku. Zdarza się także, że owłosienie staje się gęstsze i zaczyna być coraz bardziej widoczne. Wtedy może sprawiać problem estetyczny i powodować kompleksy.

Najczęściej to czy wąsik jest widoczny, czy też nie, zależy od... naszych genów oraz pochodzenia etnicznego. Duży wpływ na owłosienie mają również hormony. Wąsik pojawia się bowiem przede wszystkim u kobiet, które mają w organizmie za dużo męskiego hormonu, czyli androgenów - np. w sytuacji, gdy kobieta cierpli na hirsutyzm lub hiperandrogenizm. Są to ogólne zaburzenia hormonalne, przejawiające się ciemniejszym i mocniejszym owłosieniem. Tym schorzeniom często towarzyszą nieregularne miesiączki, obniżony głos, a także problemy z zajściem w ciążę. Jeżeli masz wątpliwości, najlepiej jest zwrócić się do lekarza, który - po przeprowadzeniu odpowiednich badań hormonalnych - postawi diagnozę. 

Jak jednak pozbyć się kłopotliwego wąsika? Jest kilka sposobów.

Depilacja pęsetą

Najprostszym sposobem na depilację wąsika jest depilacja mechaniczna, wykonywana za pomocą pęsety. Jest to najbardziej bolesny i czasochłonny sposób usuwania wąsika. Ryzykujemy także, że dojdzie do urwania włosa. Nieprawidłowo usunięty włos może wrastać i powodować szereg przykrych dolegliwości.

Jak pozbyć się włosów za pomocą pęsety w bezpieczny sposób? Klucz tkwi w dobrej pęsecie, którą można pewnie chwycić włoski oraz odpowiednim naciągnięciu skóry. Po takim zabiegu skóra będzie zaczerwieniona. Można wówczas posmarować ją maścią z dodatkiem alantoiny lub po prostu delikatnie schłodzić (należy jednak uważać, aby nie doszło do odmrożenia).

Zobacz wideo Wąsik to niejedyny wstydliwy, kobiecy problem. Czym jest cellulit i jak go zwalczać? Lekarz zdradza skuteczne sposoby:

Depilacja woskiem lub pastą cukrową

Odradza się samodzielne przeprowadzanie depilacji wąsika woskiem. Brak wprawy może doprowadzić do poparzenia i uszkodzenia naskórka, a w rezultacie - nie tylko bólu, ale też pojawienia się blizn. Z tego powodu do domowej depilacji zalecamy pastę cukrową, która przykleja się jedynie do włosków, a nie do skóry. Cukrowanie jest polecane dla alergików i osób posiadających słabe naczynka. Ewentualne zaczerwienienia powstałe po zabiegu, znikną po 24 godzinach, chociaż wiadomo, że każdy z nas jest inny i może inaczej reagować. Pasta cukrowa wyrywa włosy razem z cebulkami, więc mamy pewność, że ich nie urwie.

Przygotowanie pasty cukrowej w domu jest banalnie proste. Potrzebujesz tylko 2 szklanek cukru, 1/4 szklanki wody i 1/4 szklanki soku z cytryny. Do garnka wlej wodę, zagotuj, a następnie dodaj cukier i sok z cytryny. Gotuj na małym ogniu, aż cukier się rozpuści. Podgrzewaj przez około 30-40 min, cały czas mieszając. Po tym czasie przełóż do schłodzonej miski. Jeżeli chcesz użyć pasty, weź odrobinę, ugniataj w rękach i nałóż na miejsce, które chcesz wydepilować. Rozciągnij masę na dany obszar skóry tak, aby warstwa nie była za gruba, ale włoski się w nią wtopiły. Odczekaj chwilę, po czym oderwij cukrowy płat szybkim ruchem w kierunku przeciwnym do kierunku wzrostu włosa. Jeżeli masa wystygnie i będzie za twarda, można włożyć ją do miski, a następnie wstawić miskę do naczynia z ciepłą wodą (uważaj jednak, żeby woda nie dostała się do środka). W ten sposób masa stanie się bardziej plastyczna i będzie można jej użyć. Jeśli natomiast masa jest zbyt klejąca, należy poczekać, aż ostygnie. Masą z pasty cukrowej można usunąć nawet najmniejsze włoski.

Kremy depilacyjne

Kremy depilacyjne będą świetnym rozwiązaniem dla kobiet, które mają niski próg bólu. Działają nieco inaczej niż wosk czy pasta cukrowa. W wyniku ich działania dochodzi bowiem do reakcji chemicznej z włosem. Włosków nie wyrywamy mechanicznie, oszczędzając sobie bólu - rozpuszczają się one niejako pod wpływem działania kremu. Ten zabieg ma jednak zarówno plusy, jak i minusy.

Po pierwsze kremy depilacyjne mogą uczulać, więc zaleca się wykonanie - na mniej więcej dobę przed położeniem kremu na większy obszar ciała - próby na niewielkim fragmencie skóry, by sprawdzić, czy nie występuje reakcja alergiczna. Nie wpływają one także na cebulkę włosa, więc owłosienie usuwane jest tylko powierzchownie.

Plusem jest fakt, iż efekt depilacji kremem może utrzymać się dłużej niż po tradycyjnym goleniu. Taki zabieg jest również możliwy do wykonania w domu. Jeśli masz wrażliwą skórę, po zastosowaniu kremu depilacyjnego, możesz posmarować się kremem o działaniu łagodzącym.

Rozjaśnianie wąsika

Rozjaśnienie wąsika jest rozwiązaniem, które sprawdzi się dla osób o owłosieniu "meszkowym". Podczas zakupu preparatów wybielających należy jednak pamiętać, że są to środki chemiczne, które mogą podrażniać skórę.

W celu rozjaśnienia wąsika możemy zastosować również domowe specyfiki - skrobię ze startego ziemniaka oraz sok z cytryny. Są to jednak sposoby, których skuteczność może się okazać znikoma, choć w internecie nietrudno spotkać się z poradami, że można za ich pomocą rozjaśnić włoski nawet o ton.

Kiedy domowe sposoby nie działają?

Może zdarzyć się również tak, że domowe sposoby nie będą na ciebie działać. Wtedy najlepiej wybrać się do kosmetyczki, która dobierze zabieg odpowiedni dla twojej skóry. Będziesz mieć pewność, że wąsik zniknie w prawidłowy sposób, obejdzie się bez możliwych podrażnień, a efekt ci się spodoba.

Najlepiej sprawdza się laserowe usuwanie wąsika. Taki zabieg jest bezpieczny i daje długotrwały efekt, bo większość włosów po nim nie odrasta, a pozostałe stają się jaśniejsze i słabsze. Zazwyczaj dla trwałego efektu wystarczy wykonać około czterech-sześciu zabiegów. Cena jednego to około 59 zł.

Im większy jest kontrast w barwie włosów i skóry, tym łatwiej wykonać zabieg i będzie on bardziej skuteczny. Mowa tu o sytuacji, w której włosy są ciemne, a karnacja jasna. Jeżeli włos jest bardzo ciemny i gruby, usunięcie go laserowo jest znacznie łatwiejsze i efektywniejsze. Jeżeli do czynienia mamy z włosami blond, usunięcie ich będzie trudniejsze, a efekt może nie być zadowalający.

Jak przygotować się do depilacji i jak zadbać o skórę po zabiegu

Wolisz zwrócić się po pomoc do profesjonalistów? Gabinety kosmetyczne oferują szereg zabiegów, spośród których największą popularnością wciąż cieszą się depilacja woskiem, a także depilacja laserowa. Jak się do nich przygotować?

 

Przed depilacją woskiem:

  • Włoski muszą mieć od 0,5 do 1 cm długości (14 dni od ostatniego golenia),
  • Należy regularnie nawilżać skórę - wtedy unikniesz występowania zaczerwienień,
  • Przed depilacją wykonaj peeling.
  • Pamiętaj, aby nie smarować skóry olejkami i tłustymi kremami, ponieważ wtedy włoski nie będą trzymać się wosku.

Po depilacji woskiem:

  • Chroń skórę przed promieniowaniem UV, nie przegrzewaj ciała.
  • Po 48 godzinach zrób delikatny peeling. Odblokuje zatkane pory i usunie martwe komórki skóry. Zapobiegnie także wrastaniu włosków.
  • Pamiętaj o nawilżeniu. Lekkie balsamy zregenerują podrażnioną skórę.

Przed depilacją laserową:

  • Głównym krokiem do przygotowania przed zabiegiem laserowym jest konsultacja, podczas której kosmetyczka przeprowadza szczegółowy wywiad.
  • Przed zabiegiem nie należy się opalać, ponieważ opalona skóra przyciąga światło lasera. Przez dwa tygodnie przed zabiegiem nie używaj także samoopalaczy.
  • Przez minimum cztery tygodnie nie usuwaj włosów na twarzy.
  • Do trzech tygodni przed zabiegiem, nie stosuj leków fotouczulających, a także herbat ziołowych zawierających dziurawiec i nagietek. Dotyczy to także kosmetyków zawierających retinol, izotretinoinę czy kwasy owocowe.
  • Zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry, aby nie była podrażniona.
  • Na dwa tygodnie przed zabiegiem nie stosuj peelingów chemicznych, a także kremów depilacyjnych.
  • Dzień przed zabiegiem depiluj włosy, które mają zostać usunięte. W dniu zabiegu skóra musi być pozbawiona makijażu oraz innych detergentów.

Po depilacji laserowej:

  • Nie należy stosować kosmetyków na bazie spirytusu. Staraj się także nie używać mydła.
  • Po zabiegu unikaj basenu, sauny oraz gorących kąpieli.
  • Korzystaj z łagodzących kosmetyków np. na bazie panthenolu.
  • Miesiąc po zabiegu odradza się opalania. Strefa poddana zabiegowi musi być chroniona kremem z wysokim filtrem.
  • Do dwóch tygodni po zabiegu nie należy stosować kosmetyków, leków złuszczających, ziół i leków światło uczulających.
Więcej o: