Na jakie choroby paznokci jesteśmy najbardziej narażone? Top 3 uciążliwych chorób paznokci. Jak się przed nimi uchronić?

Choroby, które dotykają płytkę paznokcia mogą mieć różne podłoże. Część z świadczy o niewłaściwej pielęgnacji i złej diecie, inne spowodowane są genetycznie, albo są efektem zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych. Oto trzy najczęstsze choroby i sposoby na ich zwalczenie.
Zobacz wideo

Nie da się ukryć, że zdrowe i zadbane paznokcie to wizytówka każdej kobiety. Niestety zdarza się tak, że paznokcie zostają dotknięte chorobą i nie prezentują się tak dobrze, jak zazwyczaj. Jak sobie z tym poradzić? Wśród najczęściej występujących chorób paznokci wymienia się grzybicę, łuszczycę oraz onycholizę.

Choroby paznokci u rąk i stóp - grzybica i łuszczyca 

Grzybica najczęściej dotyka paznokcie stóp, jednak zakażenie może dotknąć także paznokci u rąk. Grzybica atakuje płytkę od wolnego brzegu, po czym staje się zgrubiała, nierówna i matowa. Bardzo często zmienia również zabarwienie na żółte lub zielonkawe.

Leczenie: W wielu przypadkach, preparaty antygrzybiczne z klotrimazolem i triclosanem wystarczają, by pozbyć się choroby. Pomocne w zwalczaniu oraz zapobieganiu ponownemu zarażeniu jest również ekstrakt z ziela tymianku, olejek z drzewa herbacianego oraz olejek eukaliptusowy. W skrajnych przypadkach chory jest niestety zmuszony usunąć paznokieć chirurgicznie.

Łuszczyca paznokci jest chorobą, która zazwyczaj towarzyszy łuszczycy skóry. Zaatakowane przez nią paznokcie są suche, przerośnięte i matowe. To choroba, którą w odróżnieniu od grzybicy, nie można się zarazić, gdyż łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną. 

Leczenie: Leczenie łuszczycy jest bardzo podobne do tego w przypadku łuszczycy skóry. Zaleca się stosowanie maści dziegciowych lub salicylowych, a także doustną suplementację witaminy A. W cięższych przypadkach, chory zmuszony jest do stosowania leków steroidowych.

Choroby paznokci po hybrydzie - onycholiza

Onycholiza to choroba, która często dotyka kobiety noszące manicure hybrydowy i jest efektem uszkodzenia mechanicznego płytki. Objawia się ona oddzieleniem rogowej części paznokcia od powierzchni palca. Stan chorobowy rozwija się stopniowo od wolnego brzegu paznokcia, a w miejscach rozwarstwienia robi się biały, a następnie żółty lub zielonkawy. 

Leczenie: W przypadku onycholizy ważne jest, aby natychmiast wyeliminować czynniki powodujące schorzenie. Może to być manicure hybrydowy, odżywki do paznokci czy też zbyt ciasne buty. Zaleca się także stosowanie olejku z drzewa herbacianego, a w przypadku poważnego stanu, szybką wizytę u dermatologa. 

Więcej o: