Nie da się ukryć, że zdrowe i zadbane paznokcie to wizytówka każdej kobiety. Niestety zdarza się tak, że paznokcie zostają dotknięte chorobą i nie prezentują się tak dobrze, jak zazwyczaj. Jak sobie z tym poradzić? Wśród najczęściej występujących chorób paznokci wymienia się grzybicę, łuszczycę oraz onycholizę.
Grzybica najczęściej dotyka paznokcie stóp, jednak zakażenie może dotknąć także paznokci u rąk. Grzybica atakuje płytkę od wolnego brzegu, po czym staje się zgrubiała, nierówna i matowa. Bardzo często zmienia również zabarwienie na żółte lub zielonkawe.
Leczenie: W wielu przypadkach, preparaty antygrzybiczne z klotrimazolem i triclosanem wystarczają, by pozbyć się choroby. Pomocne w zwalczaniu oraz zapobieganiu ponownemu zarażeniu jest również ekstrakt z ziela tymianku, olejek z drzewa herbacianego oraz olejek eukaliptusowy. W skrajnych przypadkach chory jest niestety zmuszony usunąć paznokieć chirurgicznie.
Łuszczyca paznokci jest chorobą, która zazwyczaj towarzyszy łuszczycy skóry. Zaatakowane przez nią paznokcie są suche, przerośnięte i matowe. To choroba, którą w odróżnieniu od grzybicy, nie można się zarazić, gdyż łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną.
Leczenie: Leczenie łuszczycy jest bardzo podobne do tego w przypadku łuszczycy skóry. Zaleca się stosowanie maści dziegciowych lub salicylowych, a także doustną suplementację witaminy A. W cięższych przypadkach, chory zmuszony jest do stosowania leków steroidowych.
Onycholiza to choroba, która często dotyka kobiety noszące manicure hybrydowy i jest efektem uszkodzenia mechanicznego płytki. Objawia się ona oddzieleniem rogowej części paznokcia od powierzchni palca. Stan chorobowy rozwija się stopniowo od wolnego brzegu paznokcia, a w miejscach rozwarstwienia robi się biały, a następnie żółty lub zielonkawy.
Leczenie: W przypadku onycholizy ważne jest, aby natychmiast wyeliminować czynniki powodujące schorzenie. Może to być manicure hybrydowy, odżywki do paznokci czy też zbyt ciasne buty. Zaleca się także stosowanie olejku z drzewa herbacianego, a w przypadku poważnego stanu, szybką wizytę u dermatologa.