Sucha, schodząca skóra twarzy. Jak zadbać o nią zimą?

Sucha skóra to problem, który zaczyna nam doskwierać między innymi wtedy, kiedy temperatura za oknem spada. Zaczerwienienie, łuszczenie się i szorstkość to nieprzyjemne objawy. Podpowiadamy, jak zadbać o skórę twarzy zimą.

Niska temperatura powietrza, suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Wszystko to sprawia, że nasza skóra staje się szorstka i sucha. Jesień i zima to okres szczególnie ciężki dla skóry naszej twarzy, dlatego warto zadbać o odpowiednią pielęgnację.

Woda różana może zdziałać cuda dla twojej skóry. Dowiedz się, jak zrobić ją w domu:

Zobacz wideo

Sucha skóra zimą - skąd się bierze?

Przyczyny suchej skóry twarzy mogą być zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Często jest skutkiem dużej różnicy temperatur panującej w ogrzewanym pomieszczeniu i na zewnątrz, dlatego borykamy się z nią jesienią i zimą. Sucha skóra jest także efektem nieodpowiedniej pielęgnacji. Może pojawić się w wyniku przyjmowanych leków, a nawet być objawem choroby czy zaburzeń, takich jak schorzenia tarczycy czy cukrzyca. Najczęściej jest jednak efektem zmian warunków atmosferycznych i nieodpowiedniej diety, która nie dostarcza wystarczająco dużo składników odżywczych, odwodnienia czy po prostu zaniechanej pielęgnacji. 

Sucha skóra zimą - pielęgnacja

Przede wszystkim, by nasza skóra była nawilżona, odpowiednio nawodniony musi być nasz cały organizm. Gdy za oknem temperatura spada, częściej sięgamy po ciepłe napoje typu kawa czy herbata, zapominając o wodzie. Warto jednak sięgać co jakiś czas po kilka łyków wody, by poziom nawodnienia organizmu nie spadł. Podstawą pielęgnacji suchej skóry jest używanie kremu nawilżającego. Odbudowują one warstwę rogową skóry i pobudzają do wydzielania naturalnego sebum, które tworzy na powierzchni twarzy wilgotną warstwę ochronną. 2-3 razy w tygodniu zafundujmy sobie rytuał z maską nawilżającą. Możemy kupić gotową lub przygotować samodzielnie, na przykład z aloesu. Wystarczy wycisnąć z jego liści maź i zmieszać z kilkoma kroplami olejku z awokado czy olejku kokosowego. Zadbaj też o odpowiedni demakijaż. Oczyszczona cera łatwiej oddycha i regeneruje się. Sprawdź, czy kosmetyki, których używasz, takie jak tonik, mleczko nie zawierają przypadkiem alkoholu. Jeśli tak, wiedz że mogą one mocno przesuszać skórę twarzy. Silne działanie nawilżające wykazują olejki, na przykład lniany czy arganowy. Wmasowując je przy pomocy dłoni czy rollera, pobudzasz krążenie krwi, co sprzyja zdrowej cerze. 

Sucha skóra na twarzy - dieta 

Za prawidłowe funkcjonowanie naszej skóry odpowiada witamina A. Dzięki niej skóra jest odżywiona i wolniej się starzeje. By nasza skóra pozostawała nawilżona, nawet w okresie najbardziej srogich mrozów, jedzmy dużo jajek, ryb, masła, szpinaku, marchewki i groszku. Nie warto ignorować objawów suchej skóry, gdyż zaniedbana może zacząć się łuszczyć, pękać, a nawet przekształcić w liszaje czy egzemę. Zadbajmy również o nawilżenie pomieszczeń, w których przebywamy- ogrzewanie i klimatyzacja wysuszają powietrze. Wystarczy, że wieczorem rozwiesisz w pokoju mokry ręcznik. Możesz również kupić specjalny nawilżacz powietrza, parowy lub ewaporacyjny. 

Więcej o: