Pielęgnacja urody na świecie. Sekrety 10 kroków koreańskiej pielęgnacji

Nie jest tajemnicą, że Koreanki mogą pochwalić się nieskazitelną cerą, a procesy starzenia zdają się ich niemal nie dotyczyć. Nic więc dziwnego, że trend koreańskiej pielęgnacji stał się na świecie tak popularny. Na czym dokładnie polega 10 kroków w pielęgnacji koreanek i czy naprawdę trzeba stosować je wszystkie?
Zobacz wideo

Większość kobiet, słysząc po raz pierwszy o dziesięciu krokach koreańskiej pielęgnacji, zapyta: "jak znaleźć na to wszystko czas?". W dzisiejszych czasach wielu z nas trudno wygospodarować 30-60 minut tylko na pielęgnację, nie mówiąc już o poświęceniu kilkunastu minut na dbanie o samą twarz. Spokojnie, wprowadzając do swojej rutyny elementy koreańskiej pielęgnacji, wcale nie musisz wykonywać codziennie wszystkich dziesięciu kroków. Niektóre z nich wystarczy powtarzać raz w tygodniu lub nawet rzadziej. Nie można dać się zwariować, gdyż wbrew pozorom nadmierna pielęgnacja wcale nie służy naszej skórze.

Filozofia koreańskiej pielęgnacji cery

Koreańska pielęgnacja opiera się na trzech głównych filarach, czyli oczyszczaniu, nawilżaniu i ochronie przeciwsłonecznej. Pozostałe elementy są jedynie dodatkami, które sprawiają, że cera wygląda możliwie jak najlepiej. Niekwestionowanym fundamentem pielęgnacji Koreanek jest jednak oczyszczanie twarzy, do którego przywiązują ogromną uwagę. Zarówno poranną, jak i wieczorną pielęgnację Koreanki zawsze rozpoczynają od dokładnego oczyszczenia cery, by zwiększyć wchłanianie składników aktywnych oraz wzmocnić efekt działania aplikowanych kolejno kosmetyków. 

Koreańska pielęgnacjaKoreańska pielęgnacja kobieta.gazeta.pl

10 kroków koreańskiej pielęgnacji  

Krok 1 - demakijaż olejami

Pierwszy etap oczyszczania polega na usunięciu z twarzy (za pomocą olejku) wszelkiego rodzaju zabrudzeń, które nagromadziły się na niej w ciągu dnia. Demakijaż twarzy olejkiem jest nie tylko skuteczniejszą, lecz także delikatniejszą metodą pozbywania się makijażu, niż stosowanie np. płynu micelarnego. Olejek skutecznie usuwa zanieczyszczenia, nie powodując podrażnień czy naruszenia naturalnej bariery lipidowej skóry.

Krok 2 - oczyszczanie kosmetykiem na bazie wody

Drugi etap ma za zadanie domycie twarzy. Kosmetyk na bazie wody dokładnie oczyszcza skórę z resztek oleju oraz ewentualnych zanieczyszczeń. Po tym etapie mamy pewność, że wszystkie zabrudzenia zostały dokładnie usunięte, a skóra przygotowana jest do dalszych kroków.

Krok 3 - peeling (w wersji skróconej pomiń ten krok)

Regularny peeling jest niezwykle istotny w koreańskiej pielęgnacji. Wykonując tę czynność dwa lub trzy razy w tygodniu, pozbywamy się martwego naskórka, który zanieczyszcza skórę i zatyka ujścia porów. Najlepiej sprawdzą się w tym wypadku peelingi enzymatyczne oraz popularne ostatnio peelingi kwasowe do użytku domowego. 

Zalety regularnego złuszczania naskórka:

  • usunięcie martwego naskórka,
  • odblokowanie porów,
  • stymulowanie naskórka do szybszej regeneracji,
  • wyrównanie kolorytu cery,
  • zwiększenie wchłaniania odżywczych z produktów pielęgnacyjnych.

Krok 4 - tonizowanie

Po demakijażu i oczyszczaniu należy zawsze wyrównać pH skóry przy pomocy toniku lub hydrolatu. Wystarczy, że spryskasz skórę twarzy i pozostawisz na niej tonik, aby się wchłonął. Właściwe pH skóry twarzy nie tylko wpływa na prawidłowe jej funkcjonowanie, lecz także potęguje działanie dalszych etapów pielęgnacji.  

Krok 5 - esencja do twarzy (w wersji skróconej pomiń ten krok)

Krok piąty to rozpoczęcie pielęgnacji właściwej, która polega na nałożeniu esencji. Jest to lekki produkt o płynnej konsystencji, który w swoim składzie zawiera wiele cennych dla skóry substancji aktywnych.

Krok 6 - serum

Serum jest zacznie bardziej skoncentrowanym produktem niż esencja. Jest także ukierunkowane na konkretny problem cery. Serum wzbogaca codzienną pielęgnację i - w zależności od zawartych w nim składników - rozwiązuje wiele skórnych problemów, np. spłyca zmarszczki, rozjaśnia przebarwienia, zwalcza niedoskonałości lub ujędrnienia. Naturalne sera zawierają najczęściej wysokiej jakości olejki, ekstrakty z kwiatów oraz ziół, witaminy czy retinol. Serum może mieć konsystencję emulsji, kremu, żelu lub olejku.

Krok 7 - maska w płachcie (w wersji skróconej pomiń ten krok)

Maseczki w płachcie są chyba najbardziej charakterystycznym elementem koreańskiej pielęgnacji. Warto stosować je 2-3 razy w tygodniu. Obok serum, mają one najwyższe stężenie substancji aktywnych oraz najsilniejsze właściwości pielęgnacyjne. Koreanki stawiają na maseczki w płachcie, które dobrze przylegają do skóry, dzięki czemu substancje odżywcze nie ulatniają się, a wnikają w głąb skóry. 

Krok 8 - krem pod oczy (w wersji skróconej pomiń ten krok)

Nakładanie kremu pod oczy to czynność obowiązkowa w codziennej pielęgnacji. Skóra wokół oczu jest cienka, delikatna i łatwo się przesusza. Dlatego należy o nią szczególnie dbać. Rolą kremu pod oczy jest silne nawilżenie delikatnej okolicy, zapobieganie powstawaniu zmarszczek, rozświetlenie i zniwelowanie nieestetycznych cieni oraz obrzęków. 

Krok 9 - krem nawilżający (w wersji skróconej pomiń ten krok)

Dopiero po nałożeniu esencji, serum oraz kremu pod oczy, Koreanki przechodzą do nałożenia kremu nawilżającego. Dobry krem nawilżający użyty solo oczywiście pielęgnuje skórę, jednak dopiero zastosowany wraz z serum zatrzymuje w skórze składniki aktywne, dogłębnie ją odżywiając. Krem działa powierzchniowo, natomiast serum wnika w głębsze warstwy skóry, dlatego oba te produkty perfekcyjnie się uzupełniają.

Krok 10 - ochrona przeciwsłoneczna

Ochrona przeciwsłoneczna to ostatni krok rutyny pielęgnacyjnej Koreanek, jednak niezwykle dla nich istotny. Żadna Koreanka nie wyjdzie z domu bez zabezpieczenia swojej cery wysokim filtrem, który nie tylko chroni przed poparzeniami słonecznymi, przebarwieniami czy fotostarzeniem, lecz także znacząco opóźnia powstawanie zmarszczek. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że szkodliwe działanie promieniowania UVA ma wpływ na skórę przez cały rok. Właśnie dlatego, idąc śladami Koreanek, powinno się stosować wysokie filtry nie tylko latem, lecz także zimą. Krem z filtrem powinien stać się nieodłącznym elementem codziennej porannej pielęgnacji.

A jak wy pielęgnujecie skórę? Zdradźcie nam, jak wygląda wasza codzienna kosmetyczna rutyna?

Więcej o: