Kwas hialuronowy jest nazywany eliksirem młodości. Jak działa i czy używamy go tylko do skóry?

Kwas hialuronowy znajduje bardzo szerokie zastosowanie, głównie ze względu na swoje właściwości spowalniające starzenie skóry. Często wykorzystywany jest również w medycynie. Czym jest kwas hialuronowy i jak go stosować?

Kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w organizmie człowieka. Hialuranian sodu, czyli sól sodowa, pod postacią której znajdziemy kwas hialuronowy w naszym ciele, występuje między innymi w skórze czy mazi stawowej. Jakie zastosowanie ma kwas hialuronowy w kosmetyce? 

Woda różana może zdziałać cuda dla twojej skóry. Dowiedz się, jak zrobić ją w domu:

Zobacz wideo

Kwas hialuronowy - jak działa?

Kwas hialuronowy wiąże wodę, a dzięki temu utrzymuje proteiny strukturalne, takie jak elastyna czy kolagen, które odpowiadają za gładkość i elastyczność naszej skóry. Około 30% naturalnie występującego w naszym organizmie kwasu hialuronowego codziennie zanika i zastępowane jest nowym. Niestety z wiekiem, coraz mniejsza ilość kwasu jest produkowana. Pierwszy spadek następuje około 25 roku życia, a jego nasilenie zaczyna się po 40. Dlatego często decydujemy się na uzupełnienie braków, poprzez stosowanie kosmetyków z kwasem hialuronowym, zażywanie tabletek czy wstrzykiwanie. 

Kwas hialuronowy w kosmetyce

Kwas hialuronowy ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jest składnikiem wielu kremów nawilżających, a także maseczek czy balsamów. Kremy z kwasem hialuronowym warto aplikować na całą twarz, a szczególnie ważna jest okolica oczu. W tym miejscu najczęściej tworzą się zmarszczki, a wypełniający kwas hialuronowy pomoże je zniwelować. Możemy też stosować serum z kwasem hialuronowym, w którym stężenie kwasu jest o wiele wyższe niż w kremach, dlatego dobrze zadziała jako baza, przed wklepaniem w twarz kremu. Jeżeli jesteśmy fankami samodzielnie wykonanych kosmetyków, możemy kupić czysty kwas hialuronowy i zmieszać go z wybranym olejkiem - z awokado, arganowym lub migdałowym.

Kwas hialuronowy - zabieg wypełniania kwasem hialuronowym

Zabieg wstrzyknięcia kwasu hialuronowego trwa około 30 minut i pozwala na wypełnienie zmarszczek i wygładzenie skóry twarzy. Najpierw twarz jest znieczulona, najczęściej preparatem w postaci kremu. Następnie przy pomocy igły, wgłąb skór wprowadzany jest kwa hialuronowy. Efekty widoczne są bezpośrednio po zabiegu i utrzymują się około 9-12 miesięcy. Po zabiegu skóra twarzy może być zaczerwieniona i spuchnięta, jednak objawy te ustępują 24-72 godzin po zabiegu. 

Kwas hialuronowy na włosy

Mieszanka kwasu hialuronowego z olejem arganowym lub kokosowym zadziała świetnie na suche końcówki włosów. Serum z kwasem hialuronowym możemy wmasowywać również w przesuszona skórę głowy. Żel hialuronowy dobrze zadziała jako dodatek do szamponu, odżywki lub maski- włosy staną się nawilżone i gładkie. 

Więcej o: