Równowaga PEH, a zdrowe włosy. Czym jest?

Obiło Ci się o uszy sfromułowanie równowaga PEH? Okazuje się, że to klucz do zdrowych i pięknych włosów. Tłumaczymy, o co chodzi.

Zastanawiasz się, dlaczego twoje włosy nadal są suche i słabe, pomimo stosowania dobrych kosmetyków i dbania o nie. Równowaga PEH pozwoli Ci świadomie dbać o włosy i wprowadzić balans, dzięki którym kosmyki będą zdrowe i zdbane. Sprawdź, jak to zrobić.

Zaopiekuj się swoją skórą! Zobacz, jak zrobić sobie domowe spa z naturalnych składników:

Zobacz wideo

Równowaga PEH: co to jest?

PEH to skrót od słów: proteiny, humektanty, emolienty. Wszystkie z tych składników aktywnych budują włosy i odpowiadają za ich stan. Znajdziemy je w kosmetykach do pielęgnacji włosów. Dostępne są też w postaci półproduktów, np. keratyny (proteiny) czy olejów (emolienty).

Równowaga PEH: jak ją utrzymać?

Klucz do sukcesu tkwi w odpowiedniej kolejności stosowania składników aktywnych. Zawsze powinnyśmy zaczynać od protein, które wypełniają ubytki w strukturze włosa. Dzięki nim włosy stają się grubsze i mają większą objętość. Zależnie od swojego typu włosów, możesz stosować ich mniej lub więcej. Niektóre włosy nie lubią nadmiaru protein i stają się od nich wysuszone. Proteiny to kolagen, elastyna, a także żółtko. Najczęściej stosujemy je w postaci protein jedwabiu, owsa czy ryżu. Kolejne w pielęgnacji powinny być humektanty, czyli substancje odpowiadające za nawilżanie włosa. Znajdziemy je w odżywkach i masakch, a są nimi na przykład: gliceryna, lecytyna, pantenol cz kwas hialuronowy. Wiążę wodę i zatrzymują ją we włosach, dzięki czemu włosy są odżywione i błyszczące. Kolejny etap pielęgnacji PEH to nałożenie na włosy emolientów, które tworzą na nich warstwę ochronną. Znajdziemy je w naturalnych olejach czy silikonach, a także wosku pszczelim. Taka warstwa na włosie chroni go przed szkodliwym działaniem czynników wewnętrznych, nadaje gładkości i blasku.

Równowaga PEH: proporcje

Mamy różne typy włosów, dlatego to doświadczenie pozwala ustalić, co jest dobre dla naszych. Wypróbuj stosowanie tych składników w odpowiedniej kolejność i sprawdź, na co najlepiej reagują twoje kosmyki.

Więcej o: